2011/1 - Natural Sciences and Technology
Permanent URI for this collection
ACC Journal, ročník XVII 2011/1
Recenzovali:
Prof. Ing. Jan Honců, CSc. – Technická univerzita v Liberci
Prof. Dr.-Ing. habil. Holger Theilig – University of Applied Sciences Zittau/Görlitz
Recenzovali:
Prof. Ing. Jan Honců, CSc. – Technická univerzita v Liberci
Prof. Dr.-Ing. habil. Holger Theilig – University of Applied Sciences Zittau/Görlitz
Browse
Browsing 2011/1 - Natural Sciences and Technology by Issue Date
Now showing 1 - 11 of 11
Results Per Page
Sort Options
- ItemSimulation of backlash-free gear run using tooth wheels containing flexible elements(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Klouček, VojtěchČlánek obsahuje popis jednoho z principů bezvůlového převodu ozubenými koly. Detailně je řešena konstrukce bezvůlové převodovky s předlohovými hřídeli. Vůle v záběrech ozubených kol a v ložiscích jsou vymezeny pomocí předepjaté torzní tyče. Vyšetřena je závislost reakčních sil, působících na ozubení a ložiska, na předpětí torzní tyče. Pomocí výpočetního programu, vytvořeného v prostředí Maple, je simulován provoz zatíženého převodu při reverzaci otáček. Výsledky jsou použity pro kontrolu pevnosti, únavy materiálu a životnosti dynamicky zatížených komponent převodu.
- ItemThe dynamic analysis of the needle bar mechanism of sewing machines(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Pejchar, Karel; Beran, JaroslavČlánek pojednává o dynamické analýze mechanismu předávání jehly, která byla provedena pomocí Lagrangeových rovnic druhého druhu s cílem určit kinematické veličiny jednotlivých členů. Byly určeny geometrické a fyzikální vlastnosti jednotlivých členů a určeny počáteční podmínky. Dále byly sestaveny pohybové rovnice, které byly doplněny o okrajové podmínky zajišťujícími správnou funkci mechanismu. V prostředí Matlab Simulink byl vytvořen program pro řešení vlastních pohybových rovnic včetně okrajových a počátečních podmínek. Výsledky dynamické analýzy byly graficky zpracovány.
- ItemExperimental research of mixing nozzle for ejectors(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Dolejš, PetrV tomto článku jsou porovnávány dvě polohy lalokovité trysky určené pro směšovací proces ejektoru. Předmětem pokusů bylo experimentální zjištění charakteristik proudových polí křížové trysky. Měření rychlostních profilů trysky probíhalo při tlaku 2 kPa. Jednotlivé rychlostní profily trysky byly měřeny od ústí trysky do 90mm po 15mm a od 90mm do 180mm po 30mm. Pro jednu polohu trysky bylo tedy změřeno 10 rychlostních profilů, které pak vytvořily výsledný graf. Důležitým hlediskem k doporučení trysky pro směšování byly charakteristiky rychlostních profilů křížové trysky měřené v různých polohách, které byly naměřené moderní bezkontaktní měřící metodou - laserová Dopplerovská anemometrie. Na základě naměřených dat jsou podrobně popsány rychlostní profily křížové trysky. Experimentováním byly zjištěny defekty na křížové trysce a tedy i její nevhodnost pro směšovací proces ejektoru.
- ItemInfluence of sb on gas content and flowability of alloy ALSI6CU4(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Medlen, Dušan; Nová, Iva; Bolibruchová, Dana; Urgela, DušanSlévárenské Al-Si slitiny se používají v řadě automobilových a průmyslových aplikací náročných na nízké tíhové účinky z důvodu jejich relativně malé měrné hmotnosti a velmi dobré slévatelnosti. Modifikátory se obvykle přidávají do roztavených Al-Si pro zjemnění tvaru částic eutektické fáze a zlepšení mechanických vlastností finálních odlitků Al-Si slitin a jejich slévárenské vlastnosti. Pro slitiny Al-Si toto obvykle zahrnuje přidání stroncia (Sr), sodíku (Na), nebo antimonu (Sb). Od slévárenských vlastností jako tekutost a schopnost vyplnění formy hraje klíčovou roli v produkci tenkostěnných, geometricky složitých odlitků. Bylo prokázáno, že přítomnost zachyceného plynu a tedy pórů v některých místech odlitků, má vliv na únavovou životnost. V tomto příspěvku byl zkoumán vliv Sb na naplynení a zabíhavost AlSi6Cu4.
- ItemAnalysis of dynamic model of the drive of small diameter knitting machines ange 18.1(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Skřivánek, Josef; Bílek, MartinČlánek je zaměřen na dynamickou analýzu pohonného systému maloprůměrového pletacího stroje. Hlavním cílem je popis a analýza stávajícího konstrukčního uspořádání náhonu. Současné uspořádání pohonu zajišťuje svázaný pohyb jehelního válce a přístroje realizovaný jednou pohonnou jednotkou. Z technologického hlediska je nutné zajistit minimální odchylku natočení hlavních částí stroje během pracovního cyklu. Příspěvek popisuje sestavení matematického modelu. K sestavení pohybových rovnic byly použity Lagrangeovy rovnice druhého druhu. Ty byly řešeny pomocí software Matlab a jeho nadstavby Simulink. Výsledkem jsou průběhy kinematických veličin základních částí pohonného systému.
- ItemGraph-based analysis of planetary gears(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Drewniak, Józef; Kopeć, Jerzy; Zawiślak, StanisławV předloženém příspěvku jsou diskutovány grafické modely planetových převodů založené na metodách lineárních (Hsu) grafů, křivkových (Marghitu) grafů a vazebních grafů. Původní pravidla využití grafických metod byla autory modifikována a připravena k větší využitelnosti. Byl proveden rozbor vybraného planetového převodu a představen výpočtový postup, který byl porovnán s výsledky získanými tradiční Willisovou metodou. Výhody grafických metod spočívají ve vytvoření soustavy algebraických rovnic převodu, který umožňuje aplikovat některé přístupy umělé inteligence (AI). Byl uveden model vazebního grafu dílčího převodu. Tento model umožňuje nejen vytvořit kinematické vazby, ale také řešit silové a výkonové poměry.
- ItemTesting and simulation of viscoelastic reinforcement applied into car seat construction(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Petrů, Michal; Novák, OndřejV současné době se vývoj a výrobci automobilových sedaček zabývají optimalizací autosedačky a to především v oblasti snižování hmotnosti, výšky autosedačky a také energetické a ekologické úspornosti použitých materiálů při zachování či zlepšení stávajících parametrů současného sedáku a opěráku autosedačky, zejména parametrů kvality komfortu sezení a také bezpečnosti sedačky při nárazu automobilu. Jednou z možností snížení hmotnosti je konstrukční úprava sedáku autosedačky se začleněním kompozitní viskoelastické výztuhy. Byly provedeny experimentální kvazistatické a dynamické zkoušky testovacích vzorků viskoelastické kompozitní výztuhy pro definování mechanických vlastností. Pro analyzování deformace viskoelastické výztuhy aplikované do automobilové sedačky byly sestaveny simulační modely v prostředí MKP s hmotnostním zatížením virtuální figurínou.
- ItemA mechanical model of the vibration conveyor(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Pešík, MarekV různých odvětvích technické praxe, zejména pak v automobilovém průmyslu, se používají jako součásti montážních linek vibrační dopravníky. Umožňují transportovat nejen díly různých tvarů a velikostí, ale i sypké materiály. Princip dopravy dílů je založen na kmitavém pohybu nosného členu ve směru, který uděluje dopravovanému předmětu současně vertikální i horizontální rychlost. Pohon vibračních dopravníků se provádí pomocí mechanických nebo elektromagnetických budičů. Mechanické budiče založené na rotaci nevyvážené hmoty jsou připojeny buď přímo k nosnému členu dopravníku nebo ke členu, který je s ním spojen pružnou vazbou. Elektromagnetické budiče vytvářejí periodické sily nebo momenty mezi nosičem a rámem. V zásadě je snaha naladit systém tak, aby vlastní frekvence příslušná hlavnímu transportnímu pohybu byla blízká nebo shodná s frekvencí budící. V rezonanční oblasti je dopravní výkon nejvyšší ve vztahu k energetickým nárokům pohonu.
- ItemSimulation of welding in the repair of gas pipelines with steel sleeves(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Koňár, Radoslav; Moravec, Jaromír; Mičian, MilošTeoretická část článku se zabývá základními informacemi o opravách plynovodních potrubí pomocí ocelových objímek a simulačním systémem SYSWELD. Experimentální část zahrnuje analýzu okrajových podmínek pro proces simulace dvouvrstvého obvodového svaru. Součástí analýzy okrajových podmínek je vyhodnocení svařovacích parametrů, rychlosti svařování, teplotních cyklů, makrostrukturální rozbor a její digitalizace. Využitím těchto okrajových podmínek byl nasimulován proces svařování v systému SYSWELD. Výsledky simulace jsou vykresleny pomoci teplotních polí a teplotních cyklů.
- ItemCompression behaviour and elastic recovery of highloft materials (Kelvin-Maxwell model)(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Přívratská, Jana; Zelová, KatarinaChování při kompresi a pružné zotavení vysoce objemných materiálů lze popsat pomocí Kelvinova-Maxwellova reologického modelu. Jde o sériové spojení Kelvinova modelu (paralelní spojení newtonovské viskózní kapaliny a hookovské elastické látky) a Maxwellova modelu (sériová kombinace newtonovské viskózní kapaliny a hookovské elastické látky). Tato kombinace je schopna obsáhnout plastickou deformaci i relaxační chování. Uvádíme algoritmus, jak určit vstupní parametry pro tento reologický model pomocí experimentálních dat v případě, že zátěžová fáze probíhá při konstantním napětí po dobu t0 .
- ItemInfluence of mechanical stress on evaporation resistance of knitted fabrics(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2011) Motawe, M.; Havelka, Antonín; Kůs, ZdeněkV tomto výzkumu byla šetřena prodyšnost Ret [m2Pa/W] úpletů vyrobených z různě elastických vláken. Tyto látky byly napínány a jejich prodyšnost byla měřena v závislosti na různých napětích. Bylo zjištěno, že se prodyšnost testovaných úpletů z různě elastických vláken snižuje s rostoucím napětím.