Communities in DSpace

Select a community to browse its collections.

Recent Submissions

Item
Městská divočina
Drahokoupil, Ondřej; Stolín Petr, doc. Ing. arch. :59340; Fránek Zdeněk, prof. Ing. arch. :57212
Nacházíme se v době, kdy je na mnoha místech stav městské zeleně v hustě urbanizovaných územích značně znepokojivý. Ač je Praha známá jako zelené město, její střed však přírody moc neobsahuje. Prostor Těšnovského parku se stal odpovědí na hledání příležitosti k vytvoření zeleného ostrova v jejím centru a naplnit tak zdejší skrytý potenciál. Severojižní magistrála vznikla v 70. letech v důsledku nárůstu automobilové dopravy a společenským tendencím spojených s jejím naprostým primarizováním. Tato dálniční komunikace prochází skrze pražské centrum a prostor Těšnova protíná jeho středem. Postoj tehdejší společnosti se tak propsal do zdejší smutné dominanty. Vzhledem k postupujícímu vývoji společnosti a výraznému posunu od chápání člověka jako středobodu světa, se dostáváme k nutnosti podporovat multiperspektivní pohled na město. Požadavky člověka se za posledních 50 let značně proměnily. Hlavní město Praha se již několik let zabývá myšlenkami dopravních alternativ směřujícím k udržitelné mobilitě. Během plynutí času se tyto vize začnou proměňovat v realitu a postupnými kroky dojde i na zásadní fyzické změny v městské struktuře. Florenc je jedním z důležitých center města a místem s velkým potenciálem pro vlastní rozvoj. V okolí Masarykova nádraží dochází k vytváření regulací pro jeho zástavbu a zaplnění další díry v urbanismu středu města. Nově vzniklý prostor po odstranění estakády dává potenciál pro vznik zelené perly na náhrdelníku pražského opevnění. Nabízí se jedinečný způsob, jak do hotové městské struktury v maximální míře implementovat tak potřebnou biodiverzní zeleň. Pro každé člověkem vytvořené prostředí se specifickým mikroklimatem dokážeme najít a nastudovat srovnatelný stav v přírodě. Nepředstavujme si pouze rozlehlé plochy se stromy a loukami. V kontextu města jakožto uměle vytvořeného prostředí nemá význam usilovat o původnost forem. Proto se neomezuji zaběhlými tendencemi v přístupu navrhování městské zeleně. Architekturu využívám k tvorbě prostředí určeného k soužití člověka, fauny a flóry, které bude vytvářet a zlepšovat podmínky pro život všemu živému.
Item
The Wildfang Collection
Bokr, Dominik; Stolín Petr, doc. Ing. arch. :59340; Kosek Filip, MgA. :69232
Diplomová práce se zabývá reprezentativním vystavením sbírky minerálů Fabiana Wildfanga a zpřístupněním veřejnosti, které může dál rozvíjet její potenciál a edukovat. Nevychází z konkrétního zadání, ale z vlastního zájmu o tento obor. Řešené území se nachází v jihozápadním cípu Německa v oblasti Černý les, která je historicky významná pro svou důlní činnost a na ní vázaným sběratelstvím minerálů. Wildfangova sbírka obsahuje přes 1200 exemplářů, a je jedna z nejvýznamnějších soukromých sbírek na světě. Základním konceptem je rozdělení do dvou objektů. Soukromá část je umístěna na volný pozemek zahrady sběratele a funguje samostatně jako soukromý depozitář s galerií. Veřejná část je na pozemku v centru města a obsahuje multifunkčním prostorem pro konání výstav, přednášek a workshopů. Na požadavek města je spolu s veřejnou částí koncepčně zpracováván malý hotel.
Item
Hledání poetiky v periferii viděného
Sedláčková, Karolína; Vlachynská Petra, MgA. Ph.D. :66829; Kovanda Jiří, doc. :68379
Tématem diplomové práce je hledání, kompilace a možná kategorizace specifických momentů, které jsou součástí městské každodennosti. Zaměřuje se zejména na fenomén organicky vznikajících drobných asambláží a kompozic na pomezí soukromého a veřejného prostoru, jež jsou přirozeně generovány lidmi, kteří město a jeho domy osidlují a využívají. Tuto hranici nachází mimo jiné v kontextu oken, dveří, fasád či plotů jakožto věcí, které lidi fyzicky od veřejného prostoru oddělují, ale zároveň jsou otevřenou výpovědí o aktuálním životě domu pro každého, kdo jde kolem. Z těchto momentů si práce vybírá primárně ty, pro něž je charakteristický vznik mimoděk, jakási provizornost, prozatimnost aplikovaných řešení, kde dochází často ke střetu a vrstvení starého a nového, původního a přidaného, dlouhodobého a dočasného. Práce se zaměřuje na zmíněné situace vzniknuvší v rámci Liberce, který je pro její účely spíše archetypem lidského sídla, a místně specifické historii se bude věnovat jen okrajově. Důraz klade spíš na specifika obecně lidského fungování, působení a zanechávání stop tak, jak by se mohlo odvíjet kdekoli, kde dochází k obměně složení obyvatelstva na základě velkých dějinných událostí stejně jako zcela obyčejných fluktuací ve společenské a ekonomické situaci lidí. Tyto momenty nelze od Liberce zcela oddělit, protože vznikly právě v Liberci a ne jinde. Výstupem práce bude instalace pracující s nashromážděnými fotografiemi, s cílem podnítit v divákovi pozornost vůči všednosti.
Item
Proti tichému nepříteli
Nevrlá, Magdalena; Vlachynská Petra, MgA. Ph.D. :66829; Pepe Dita, Mgr. :69170
Diplomová práce se zabývá niterním světem člověka trpícího chronickým onemocněním - kandidózou. Kandidóza je onemocnění, které není navenek vidět, většina projevů se odehrává v intimních partiích a touto nemocí trpí především ženy. Autorka práce se neváhá ponořit do těchto hlubin, odhalujících, jak nemoc proniká do každého koutu života jedince, od nevinných každodenních činností až po intimní prožitky. Práce klade důraz na neporušitelné propojení těla a mysli, zabývá se niterními prožitky postižené osoby. Psychika ovlivňuje průběh nemoci a naopak samotné symptomy vyvolávají nepříjemné psychotické stavy, je to začarovaný kruh chronických onemocnění. Cílem diplomové práce je vytvoření video-instalace, jež divákovi umožní zprostředkovaně prožít pocity ze života člověka trpícího chronickou nemocí. Neskrývaným záměrem je v diváku vyvolat pocity nervozity a odporu k nemoci, seznámit ho s touto nemocí. Práce zdůrazňuje význam sterility v boji s nemocí, která však není omezena pouze na fyzickou rovinu, nýbrž proniká i do nitra duše. Tato umělecká práce propojuje výtvarný projev s hlubokým emocionálním zážitkem, přinášejícím divákovi intimní vhled do světa člověka, jehož každodenní realita je zastiňována nikým neviděnými, ale mohutnými symptomy kandidózy.
Item
454/33
Kášová, Markéta; Prokeš Jaroslav, MgA. Ph.D. :57171; Jakš Filip, Mgr. Ph.D. :69169
Předmětem diplomové práce jsou domy, které přišli o svůj hlas. Každý domov tvoří věci fyzické a neviditelné. Jedná se o dva rozdílné druhy stop, jenž mohou upoutat naši pozornost a říct nám o životě, jenž v domě plyne. Zvuky každodenního lidského života jsou ony stopy neviditelné a jsou lidmi často přehlížené. Jsou to ovšem právě tyto zvuky, které dávají budovám jejich krásu a hlas a rovněž kolemjdoucí nabádají zapojit svou představivost o životě uvnitř. Cílem práce je jim onen hlas alespoň na malou chvíli navrátit a dovolit jim tím znovu ožít prostřednictvím zvukové instalace, vytvořením objektů generujících pomíjivé akustické stopy a jejich působením v kontextu specifického místa.