Rok 2021
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Rok 2021 by Title
Now showing 1 - 20 of 43
Results Per Page
Sort Options
- ItemBez práce nejsou koláče(2021-4-20) Čurhová, Jolana; Brzáková Beksová Kateřina, ThDr. Th.D. : 64103Projekt závěrečné práce je zaměřen na finanční gramotnost žáků 9. tříd ZŠ v rámci kroužku volnočasové aktivity. Cílem je poukázat na možnosti hospodaření s penězi a uvědomění si pracovního úsilí s výdělkem peněz. Závěrečnou práci tvoří teorie a samotný projekt. Teoreticky vychází z poznatků o finanční gramotnosti, které jsou následně uplatněny v praktickém pedagogickém projektu realizované v oblasti pracovních činností.
- ItemBudování pozitivního vztahu mládeže k přírode(2021-4-20) Hacklová, Simona; Nádvorníková Lenka, Mgr. Ph.D. : 56810Tématem závěrečné práce je příroda, ekologická a environmentální výchova v širším slova smyslu. Cílem je vybudování pozitivního vztahu mládeže k přírodě. Práce je zaměřena na žáky v období adolescence a jejich aktivní využívání volného času v domově mládeže. Je rozčleněná na dvě části, teoretickou a praktickou. V teoretické části je stručné vymezení základních pojmů, jako je environmentální a ekologická výchova, volný čas a charakteristika vývojového období adolescence. Pokračuje analýzou současné situace vztahu mladého člověka k přírodě a jeho vnímání. Druhá, praktická část se věnuje pedagogickému projektu v Domově mládeže Kateřinky v Liberci, který se realizoval v školním roce 2021/2022. Cílem aplikace ekoprojektu je vybudovat, nebo posílit pozitivní vztah k přírodě a získané poznatky tak přetransformovat do výtvarné nebo rukodělné činnosti.
- ItemCharakteristika dívky s atypickým autismem(2020-3-17) Kučera, Richard; Braumová Zdeňka, Mgr. : 66568Závěrečná práce se zabývá tématem charakteristika dívky s atypickým autismem. Teoretická část předkládá výklad a popis jednotlivých termínů souvisejících s tématem práce.Cílem praktické části je popis a projevy atypického autismu u sledované dívky a doporučení pro speciálně-pedagogickou praxi s touto žákyní.
- ItemChlapec s Aspergerovým syndromem(2020-3-17) Pleštilová, Jana; Meier Miroslav, Mgr. Ph.D. : 58920Závěrečná práce se zabývá poruchami autistického spektra, konkrétně chlapcem s Aspergerovým syndromem. Cílem je charakterizovat chlapce s Aspergerovým syndromem a popsat jeho život v rodině a ve školním prostředí. Je rozdělena na teoretickou část a praktickou část. Teoretická část obsahuje šest kapitol. V první kapitole je charakteristika poruch autistického spektra, triáda narušených oblastí vývoje a vyjmenovány poruchy, které jsou řazeny do poruch autistického spektra. Druhá kapitola se zabývá charakteristikou Aspergerova syndromu, jeho historií a příznaky, které se u něho objevují. Třetí kapitola se zabývá symptomatikou typickou u Aspergerova syndromu - sociálním chováním, jazykem a řečí, zájmy a rituály. Čtvrtá kapitola popisuje nejčastější typické vnímání u lidí s Aspergerovým syndromem, obsahuje popis doslovného vnímání a celostního vnímání (neschopnost rozlišovat mezi informacemi v popředí a na pozadí). Pátá kapitola popisuje výchovně-vzdělávací proces u dětí s Aspergerovým syndromem, strukturované učení a jeho principy a základní principy výchovně-vzdělávacího programu. Šestá kapitola se zabývá péčí o děti s poruchou autistického spektra. Dále popisuje včasnou intervenci a její služby, předškolní péči, základní a střední vzdělání a dospělost lidí s poruchami autistického spektra. Praktická část obsahuje kazuistiky, které charakterizují chlapce s Aspergerovým syndromem. Je rozdělena na šest kapitol. Celkově sedmá kapitola obsahuje rodinnou anamnézu, osmá kapitola osobní anamnézu a devátá kapitola školní anamnézu chlapce s Aspergerovým syndromem. Tato kapitola se zabývá a popisuje chlapce od předškolního vzdělávání až po současnost, kdy chlapec navštěvuje 6. ročník běžné základní školy, kde má v současné době individuální vzdělávání. Desátá kapitola se zabývá metodou pozorování a jedenáctá kapitola rozhovorem. Dvanáctá kapitola obsahuje navrhovaná doporučení.
- ItemDítě s komplexem méněcennosti(2021-4-20) Moravcová, Martina; Braumová Zdeňka, Mgr. Ph.D. : 66568Závěrečná práce se věnuje popisu chování chlapce, jemuž nebyla stanovena žádná diagnóza, ve smyslu poruchy chování, a přesto se chová, dle svého okolí, nestandardně. Je položena otázka, zda se u něj nejedná o tzv. komplex méněcennosti? V práci se věnuji chlapcovu chování v rodině, ve škole, zkoumám jeho pocity a vše porovnávám s informacemi uváděnými v literatuře. Popisuji také vývoj jeho chování a změnu jeho postojů ve středisku výchovné péče poté, co byly stanoveny hranice a nastavena pravidla. V práci jsou použity čtyři diagnostické metody a jejich výsledky jsou promítnuty v závěru, kde jsou dána doporučení a opatření pro další rozvoj dítěte.
- ItemDítě s narušenou komunikační schopností v prostředí mateřské školy(2021-4-20) Menc Mitbauerová, Naděžda; Thelenová Kateřina, PhDr. Ph.D. : 57638Tato závěrečná práce se zabývá narušenou komunikační schopností u jedince v prostředí mateřské školy. Na prvních stranách jsem se pokusila teoreticky zpracovat problematiku dítěte s narušenou komunikační schopností. Hlouběji jsem se zaměřila na vývojovou dysfázií. V anamnestické části se zaměřuji na zdravotní, rodinnou a školní anamnézu chlapce s narušenou komunikační schopností, konkrétně se suspektní vývojovou dysfázií. Na základě pozorování a rozhovoru s asistentkou pedagoga jsem vytvořila sérii obrázkových karet, která měla chlapci pomoci při komunikaci se spolužáky. S odstupem osmi týdnů jsem pozorování a rozhovor zopakovala. Pozitivní změny v chování chlapce jsem znázornila v několika grafech. V závěru práce jsem navrhla opatření, která by mohla chlapci pomoci v jeho dalším rozvoji.
- ItemDívka s dětskou mozkovou obrnou(2020-3-17) Doubková, Jana; Ryšlavá Hana, Mgr. Ph.D. : 64101Závěrečná práce v podobě kazuistiky se zaměřuje na charakteristiku vývoje dívky s dětskou mozkovou obrnou a oční vadou s důrazem na oblast školního vzdělávání.V teoretické části se zabývá vymezením pojmu dětská mozková obrna, zrakové postižení a dítě s kombinací tělesného a zrakového postižení.Praktická část obsahuje osobní, rodinnou a školní anamnézu. Z diagnostických metod byly použity: rozhovor, dotazník přání, test tří přání, nedokončené věty, koláč radostí a pozorování.Závěrečná část obsahuje navrhovaná doporučení pro další vývoj a vzdělávání dívky.
- ItemDobrodružná plavba - aktivní zážitkový pochod nejen pro rodiče s dětmi(2020-3-17) Svobodová, Kateřina; Palounková Zuzana, Ing. Ph.D. : 55520Hlavním cílem závěrečné práce je zpracování pedagogického projektu na podporu aktivního trávení volného času rodin s dětmi v přírodě. Tento projekt se bude soustředit především na děti z prvního stupně základní školy a jedná se o jednodenní akci. V teoretické části se zabýváme významem volného času dětí. V praktické části se zaměříme na samotný plán projektu zážitkového pochodu pro děti a jejich rodiče s názvem Dobrodružná plavba. Pochod přírodou obsahuje 13 stanovišť, kde děti plní úkoly, které jsou zaměřeny na povolání a aktivity jim budou tematicky odpovídat.
- ItemJak přežít v divočině(2021-4-20) Mázlová, Soňa; Braumová Zdeňka, Mgr. Ph.D. : 66568Tato práce se zabývá rozvojem vzájemné spolupráce, komunikace, pohybových aktivit a osvojení si znalostí o přírodě, u žáků prvního stupně. Práce je rozdělena na dvě části a to teoretickou a praktickou. V teoretické části jsou popsány pojmy dětská hra, škola v přírodě a její historie, dětská přátelství i příroda. V praktické části jsou popsány jednotlivé aktivity a hry, které budou probíhat ve škole v přírodě. Aktivity budou poznávací, pohybové, postřehové.
- ItemJazykové hádanky ve výuce anglického jazyka na 1. stupni ZŠ(2021-2-2) Mikesková, Zuzana; Koutská Iva, PhDr. Ph.D. : 67239Závěrečná práce se zabývá problematikou použití hádanek ve výuce anglického jazyka na 1. stupni ZŠ. Cílem práce bylo zjistit, zda je možné, vzhledem k předpokládané omezené úrovni žáků v oblasti slovní zásoby, logického myšlení, schopnosti číst s porozuměním a mluvit, zařadit jazykové hádanky do výuky anglického jazyka na 1. stupni ZŠ. Závěrečnou práci tvoří dvě stěžejní části. Jedná se o část teoretickou, která představuje základní rysy jazykové hádanky, snaží se vymezit místo pro jazykovou hádanku v rámci výuky cizích jazyků na ZŠ a s využitím odborných textů představuje jazykové hádanky jako jednu z aktivizujících metod pro rozvoj slovní zásoby, rozvoj čtení s porozuměním a mluvení v kontextu vývojových charakteristik žáků prvního stupně.K dosažení cíle závěrečné práce, kdy chceme zjistit, zda je už na 1. stupni ZŠ možno do výuky anglického jazyka zařazovat jazykové hádanky, byla provedena jak rešerše relevantní odborné literatury, tak empirický výzkum. Byly popsány a na výzkumném vzorku žáků třetí, čtvrté a páté třídy 1. stupně ověřeny možnosti zařazení jazykové hádanky v různé obtížnosti a s různým zaměřením - pro rozvoj slovní zásoby, rozvoj čtení s porozuměním, rozvoj mluvení. S využitím dotazníků byla zkoumána reflexe žáků třetí, čtvrté a páté třídy a metodou rozhovoru byla zkoumána reflexe učitelů anglického jazyka na 1. stupni ZŠ. Byl zjišťován vztah žáků k jazykovým hádankám, pociťovaný přínos, a také nás zajímalo, zda žáci rozlišují jazykové hádanky podle typu znalosti či dovednosti, kterou hádanky rozvíjejí. U učitelů nás zajímal jejich názor na použití jazykových hádanek ve výuce, zda hádanky do výuky zařazují, nebo by nově zařazovat chtěli, a v čem vidí jejich výhody, případně nevýhody. Výsledky jsou následně zobrazeny prostřednictvím grafů. Shrnutí závěrečné práce zahrnuje doporučení pro využití jazykových hádanek ve výuce anglického jazyka na 1. stupni. Součástí práce je i seznam použitých zdrojů a přílohy.
- ItemJedinec s poruchami chování(2021-4-20) Bednář, Zdeněk; Bjorke Alena, Mgr. : 61041Závěrečná práce popisuje jedince s poruchami chování ve středisku výchovné péče. V teoretické části jsou vysvětleny pojmy agrese, delikvence, krádež, manipulace a rizikové chování. V praktické části je popsán případ chlapce. Cílem závěrečné práce je zjistit možné příčiny chlapcova chování, pozorovat jeho sociální dovednosti a zjistit, jakou formou manipuluje s okolím. Informace autor získával hlavně metodami pozorování a nedokončené věty, které doplnil o diagnostické testy Baum test a Medvídci na stromě. V závěru jsou vyhodnoceny získané výsledky a uvedena navrhovaná opatření pro školu a rodinu.
- ItemJedinec s poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou(2021-4-20) Hyková, Silvie; Korych Martin, Mgr. : 64104Vzdělávací činnost s jedinci s poruchou pozornosti spojenou s Hyperaktivitou.
- ItemKazuistika jedince s etopedickými problémy(2020-3-17) Mahelová, Lenka; Bjorke Alena, Mgr. : 61041Práce seznamuje s problémy chování daného jedince, které jej zavedly až do výkonu trestu odnětí svobody. Cílem práce je charakterizovat etopedické problémy popisovaného jedince a zjistit jejich možnou příčinu. Úvodní část práce je věnována formulaci teoretických východisek poruch chování. V jednotlivých kapitolách jsou popsány možné příčiny vzniku poruch chování, jejich klasifikace a nejčastější projevy specifických poruch chování. Praktická část, kazuistika, postihuje problematiku potenciálně rizikových faktorů, které negativně ovlivnily chování daného jedince. V závěru jsou pak formulovány návrhy a opatření, která by mohla vést k jeho stabilizaci.
- ItemKrásný úsměv(2021-4-20) Tesařová, Anna; Nádvorníková Lenka, Mgr. Ph.D. : 56810Závěrečná práce s názvem Krásný úsměv se zabývá tematikou ústní hygieny dětí v předškolním věku. V teoretické části se nachází popis cílové skupiny a její specifikace z pedagogicko-psychologického hlediska. Praktická část práce obsahuje samotný projekt, který se bude realizovat v konkrétní mateřské škole po dobu 5 dní. Autorka detailně popisuje konkrétní aktivity, ale i možná rizika, která se mohou během práce s dětmi objevit.
- ItemMáme rádi Česko(2021-4-20) Klímová, Gabriela; Nádvorníková Lenka, Mgr. Ph.D. : 56810Tato práce se zabývá rozvojem komunikace, kooperace a kreativity u mladších školních dětí. Práce je rozdělena do dvou částí - teoretické a praktické. V teoretické části jsou popsány pojmy mladší školní věk, emoční vývoj a socializace dítěte, motivace a její druhy a dětská hra. Ve druhé části práce jsou popsány aktivity, které budou probíhat ve školním klubu v rámci vytvořeného projektu Máme rádi Česko. Činnosti budou výtvarné, dramatické i poznávací.
- ItemMetodika korfbalu pro 1. stupeň základní školy(2019-11-30) Šafránek, Jan; Kupr Jaroslav, PhDr. Ph.D. : 58407Hlavním cílem závěrečné práce je modifikace pravidel korfbalu a vytvoření metodického materiálu této netradiční sportovní hry pro využití na 1. stupni základní školy. K naplnění cíle byl zpracován metodický materiál zaměřený na modifikace a varianty průpravných her a cvičení, které vhodně doplňují postupné kroky nácviku techniky korfbalu. Materiál je koncipován pro jednotlivé ročníky 1. stupně. Cvičení byla ověřena v praxi a u žáků se setkala s velkým ohlasem. Práce dále zahrnuje názor žáků na zařazení této netradiční sportovní hry do výuky tělesné výchovy, pohled učitele tělesné výchovy a ředitele školy.
- ItemMožnosti využití prvků muzikoterapie v hodinách hudební výchovy na 1. stupni ZŠ(2018-12-1) Gally Jadrná, Růžena; Bubeníčková Zuzana, MgA. : 54846Závěrečná práce s názvem Možnosti využití prvků muzikoterapie v hodinách hudební výchovy na 1. stupni ZŠ se věnuje problematice vlivu hudby, hudebních prostředků a muzikoterapie na vzdělávání a vývoj žáků prvního stupně ZŠ. Práce je rozdělena na dvě části, teoretickou a praktickou. V teoretické části jsou definovány pojmy hudba a muzikoterapie. Tato část práce popisuje vliv hudby na lidský mozek a vysvětluje působení hudby na kognitivní funkce jedince. Věnuje se vymezení pojmu muzikoterapie, shrnuje historii oboru muzikoterapie, přibližuje pojetí a přístupy k muzikoterapii v České republice. Dále se věnuje otázce rozdílu mezi hudbou, hudební výchovou a muzikoterapií. Přináší pohled na klasifikaci a metody muzikoterapie a na její možné využití v hodinách hudební výchovy na ZŠ. Pro záměr této práce je zde také charakterizován žák mladšího školního věku včetně specifik ve vnímání a funkci hudby v tomto vývojovém období. Cílem teoretické části je seznámit se základní fenomenologií oborů hudby a muzikoterapie a jejich vlivu na život člověka, zejména ve vztahu ke specifikům vývojového období mladšího školního věku. Praktická část této práce se věnuje konkrétnímu popisu jednotlivých muzikoterapeutických cvičení, inspirovaných během studií muzikoterapie a dalších uměleckých terapií i z vlastní tvorby autorky práce. Cílem praktické části práce je vytvoření souboru cvičení, jejich realizace a ověření v praxi a doporučení pro možné využití v hodinách hudební výchovy na 1. stupni ZŠ.
- ItemNáš rok s knihou(2021-4-20) Kašparová Špreňarová, Bohumila; Čavojská Gabriela, Mgr. : 65455Závěrečná práce se zabývá podporou čtenářské gramotnosti, rozvojem komunikačních dovedností a schopností spolupráce dětí ve školní družině. Zaměřuje se na práci s dětmi ve věku 8 - 9 let. V teoretické části textu jsou vymezeny pojmy čtenářská gramotnost, čtenářství dětí ve škole a ve volném čase, charakteristika mladšího školního věku a schopnosti a dovednosti v tomto věku. V praktické části je zpracován pedagogický projekt, který je rozložen do celého školního roku. Každý měsíc je zaměřen na jiné téma. Nejčastější aktivitou je četba vybrané knihy s navazujícími aktivitami, které se ke knize vztahují.
- ItemNávrat dětí do přírody a k přírodě(2021-4-20) Košťáková, Emilie; Braumová Zdeňka, Mgr. Ph.D. : 66568Děti jsou naším obrazem a na nich záleží, jak život na planetě se bude ubírat dál. Práce je rozdělena do dvou částí - teoretická a praktická. V teoretické části jsou popsány pojmy, jako je například dětská komunikace, dětské hry, socializace a dětské zrání, příroda, ekologie. Ve druhé části práce jsou popsány aktivity, které budou probíhat v lese a v přírodě. Jejich činnosti budou poznávací, výtvarné i pohybové.
- ItemPodpora čtenářství na 1. stupni základní školy návštěvou veřejné knihovny(2021-4-20) Podzimková, Petra; Čavojská Gabriela, Mgr. : 65455Pedagogický projekt je zaměřen na podporu zájmu o čtení žáků 1. stupně ZŠ prostřednictvím využívání služeb veřejné knihovny. V teoretické části jsou uvedeny hlavní aspekty čtenářství a specifika dětí mladšího školního věku. Praktická část popisuje kromě návrhu i realizaci vlastního projektu, která proběhla ve školním roce 2020/21. Byly naplánovány tři návštěvy knihovny s celkem čtyřmi dětmi, zrealizováno bylo celkem šest návštěv. Cíle projektu se podařilo naplnit. Ukázalo se však, že pro zúčastněné děti bylo velmi důležité, že díky návštěvám knihovny mohly zažívat nové aktivity mimo dětský domov.
- «
- 1 (current)
- 2
- 3
- »