2022/2 - Science of Economics
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing 2022/2 - Science of Economics by Title
Now showing 1 - 9 of 9
Results Per Page
Sort Options
- ItemBalance Sheet Rules and their Influence on Business Performance – An Empirical Study(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2022-01-01) Nosková, Marta; Taušl Procházková, Petra; Jelínková, EvaStudie si klade za cíl podrobně prozkoumat, zda má dodržování bilančních pravidel vliv na výkonnost podniku. Pro ověření tohoto předpokladu byla statisticky testována data za malé a mikropodniky v ČR (celkový počet 2 537), a to pomocí t-testu a Mann-Whitneyho U testu. Zvláštní pozornost byla věnována ukazateli rentability vlastního kapitálu (jako ukazateli výkonnosti podniku) a změnám jeho hodnoty mezi skupinami podniků, které pravidla dodržují, a těmi, které tato pravidla nedodržují. Výsledky naznačují, že pozitivní vliv dodržování bilančních pravidel na výkonnost podniku nelze potvrdit, stejně jako nelze pozorovat jejich dodržování ve větším měřítku. Bylo by tedy vhodné otevřít diskuzi o tom, zda je potřeba, aby se bilanční pravidla pravidelně objevovala v současné literatuře podnikové ekonomiky. Zmíněné výsledky jsou zobrazeny a diskutovány v tomto článku spolu s omezeními výzkumu.
- ItemFuzzy Payback Period of Investment into Modernization of Production Network(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2022-01-01) Hašková, Simona; Kučera, Jiří; Kuchár, RóbertRozdíl mezi výsledkem manažerského propočtu a skutečností lze do velké míry přičíst na vrub neurčitosti. V případě diskontované doby návratnosti (DPP) může jít o nejisté vstupy na úrovni investičních výdajů, cash flow a diskontní sazby. S tímto se lze částečně vyrovnat tím, že místo neurčitých bodových hodnot se vychází z intervalů možných hodnot. Metodologicky je toto řešeno definováním významných bodů vstupních parametrů pro výpočet DPP a z nich odvozených významných bodů intervalu fuzzy doby návratnosti (FPP) ve smyslu trojúhelníkových fuzzy čísel (TFN). Pro klasifikaci TFN je použita vážená metoda. Početní formule FPP se tím stává flexibilní z hlediska vyjádření víry v míru incidence vstupních dat v závislosti na aktuálně dostupných informacích, znalostech a zkušenostech hodnotitele. Dosavadní literatura tento aspekt pomíjí. Prakticky jsou dané vztahy aplikovány na vyčíslení intervalového odhadu FPP, který je parametrem pro zhodnocení investičního záměru modernizace hnědouhelné elektrárny.
- ItemGeneration X, Y, and Z Preferences for Car-Sharing in Different Situations(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2022-01-01) Pelech, Pavel; Holendová, JulieCílem tohoto článku je posoudit vliv jednotlivých generací (X, Y, Z) potenciálních zákazníků sdílené ekonomiky na jejich ochotu preferovat sdílené auto oproti autu vlastnímu v konkrétních definovaných situacích. Výzkum probíhal od prosince 2021 do března 2022 a zúčastnilo se ho 741 respondentů, kteří byli rovnoměrně rozděleni mezi všechny tři analyzované generace. Závěry výzkumu naznačují, že jednotlivé generace respondentů nebudou mít odlišné preference využívat sdílené auto v různých situacích. Všechny generace respondentů si dokážou více představit používat sdílené auto pravidelně během cestování a zábavy, ale už ne tolik s dětmi na kroužky, nebo při cestách do práce či školy. Tato skutečnost může být využitelná marketingovými odborníky, kteří potřebují rozklíčovat motivy pro účast zákazníků ve sdílené ekonomice, resp. v segmentu sdílených aut.
- ItemHow Universities Determine Economic Development in 27 EU Member States(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2022-01-01) Petrenko, OlesyaMnoho evropských zemí se v současnosti společně zaměřuje na spojení nejmodernějších technologií a nejchytřejších myslí, aby se vypořádaly se sociálními, ekonomickými a ekologickými záležitostmi a nalezly udržitelnou rovnováhu. Univerzity mohou pomoci vytvářet vhodné znalosti pro takové výzvy a podporovat hospodářské a sociální inovace. Tento článek shrnuje důkazy existujících vazeb mezi terciárním vzděláváním a ekonomickým růstem měřeným v HDP na hlavu a poskytuje kvantitativní hodnocení těchto závislostí pomocí nyní široce kritizované Cobb-Douglasovy produkční funkce pro vytváření obyčejných nejmenších čtverců (OLS) a Bayesiánského průměrování klasických odhadů (BACE) ekonometrických modelů. Výsledky získané v tomto výzkumu ukázaly, že výdaje na terciární vzdělávání a počty převážně absolventů - mužů BA a MA (v technologiích, vědách a medicíně) robustně a částečně korelují s ekonomickým růstem. Dobře rozložené investice do rozvoje terciárního vzdělávání STEM mohou potenciálně posílit pozitivní dopad univerzit na udržitelný hospodářský růst.
- ItemImpacts of Preference-Driven Peer-to-Peer Electricity Trading on Distribution Grid Level(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2022-01-01) Maiwald, JensEnergetická transformace v Německu doposud probíhá primárně na straně nabídky systému, zatímco strana poptávky zůstává spíše nedotčena. Tento článek pojednává o tom, jak lze chování spotřebitelů ovlivnit flexibilními cenami elektřiny, aby se sladila poptávka s výrobou. Proto se používá kombinace dvou různých přístupů, (I) Celulární přístup a (II) modelování založené na inteligentních agentech. V simulované oblasti regionálního trhu s energií pokrývající celou distribuční síť mohou všechny typy spotřebitelů obchodovat s elektřinou peer-to-peer podle preferencí každého spotřebitele. Výsledky ukazují, že nákupy energií lze individuálně stimulovat flexibilním stanovením cen a splněnými preferencemi. Navíc dochází k výhodám pro celý region a vznikají potenciály k vyrovnání směnné bilance na úroveň nadřazené sítě.
- ItemNew Approaches to the Application of Business Intelligence in the Strategic Management Process(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2022-01-01) Kašparová, PetraTento článek má za cíl najít optimální vazby a cesty, jak efektivně využít výstupy business intelligence v rámci strategického řízení podniku. Tato integrace napomáhá manažerům implementovat podnikové strategie a snadno je přizpůsobovat změnám prostředí. V rámci literární rešerše bylo vybráno celkem 41 nástrojů podporujících jednotlivé fáze strategického procesu plánování, které byly rozděleny do šesti po sobě jdoucích etap: stanovení mise a vize, analýza prostředí, stanovení dlouhodobých cílů, formulace strategie, její implementace a nakonec monitoring. Následně byla jednotlivým technikám přiřazena míra možného využití business intelligence v rámci jejich aplikace. Výsledný model propojuje získané výsledky z hodnocení se schématem strategického procesu plánování inspirovaného literární rešerší. Nejčastější uplatnění nástrojů BI probíhá ve fázích zabývajících se rozborem situace, ve které se daná společnost nachází, jako jsou analýza prostředí a monitoring strategie. Dle získaných výsledků by zapojení business inteligence výstupů nemělo být přehlíženo ani v etapách věnujících se stanovení cílů a formulaci strategie.
- ItemOverall Labor Effectiveness as a Tool for Measuring Performance in a Given Company(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2022-01-01) Brabec, Zdeněk; Jáčová, HelenaPro udržení konkurenceschopnosti je velmi důležité, aby společnost zvyšovala produktivitu svých výrobních zařízení, což lze sledovat pomocí ukazatele Celkové efektivity zařízení. Článek pojednává o modifikaci ukazatele Celkové efektivity zařízení na ukazatel Celkové efektivity práce v rámci daného podniku. Výhodou tohoto ukazatele je, že monitoruje nejenom využití pracovního fondu zaměstnance, ale i skutečné náklady výroby daného produktu. Dále je analyzován vliv zavedení tohoto ukazatele na ekonomickou výkonnost daného podniku. Za tímto účelem byly analyzovány 4 vybrané ukazatele ve 4 letech před zavedením ukazatele Celkové efektivity práce a ve 4 letech po jeho zavedení. Hodnota ukazatele Celkové efektivity práce v současnosti nabývá hodnot, které lze označit za výborné, a proto lze konstatovat, že podnik využívá výrobní čas efektivně. Výsledky analyzovaných finančních ukazatelů dokazují, že zavedením ukazatele Celkové efektivity práce došlo ke zvýšení výkonnosti daného podniku.
- ItemPerformance Evaluation of Goalkeepers of Slovak Football League(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2022-01-01) Pelloneová, Natalie; Tomíček, MichalFotbal je na Slovensku oblíbené sportovní odvětví. Fotbalové kluby vynakládají každoročně nemalé peněžní částky na nákup jednotlivých hráčů. Přesto existuje malé množství vědeckých studií, které by se zabývaly statistickými, ekonomickými rozměry a hodnocením výkonnosti fotbalových hráčů. Výkony jednotlivých hráčů stejně jako výkon celého týmu jsou velmi důležité ukazatele, které předurčují úspěch celého klubu. Cílem tohoto výzkumu je vytvořit nový systém hodnocení efektivity fotbalových hráčů a následně tento systém aplikovat do fotbalové praxe a identifikovat technicky efektivní hráče. V předkládaném výzkumu je využito analýzy obalových dat, konkrétně vstupově orientovaného Charness, Cooper, Rhodes modelu a modelu super-efektivnosti Andersen-Petersen. Oba modely jsou empiricky aplikovány na pouze jednu skupinu fotbalových hráčů, konkrétně brankáře první a druhé slovenské fotbalové ligy v sezóně 2020/21. Model navržený v tomto článku se snaží do rozhodování začlenit větší objektivitu, a může tak být důležitým krokem při vývoji systematické metodiky hodnocení nejen brankářů, ale i hráčů na ostatních herních pozicích.
- ItemSustainable City Logistics of Last-Mile Delivery and Returns on the E-Commerce Market. Various Groups of Stakeholders’ Perspectives – Aims and Scope of the Project(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2022-01-01) Kiba-Janiak, Maja; Cheba, Katarzyna; Witkowski, Jarosław; Jagoda, Agnieszka; Skowrońska, Agnieszka; Kołakowski, Tomasz; Baraniecka, Anna; Marcinkowski, Jakub; Mucowska, MagdalenaČlánek představuje výzkumný projekt realizovaný na Vysoké škole ekonomické a obchodní ve Vratislavi vedený ing. Majou Kiba-Janiak, Ph.D., profesorkou WUEB, financovaný Národním vědeckým centrem v Polsku, udělený na základě rozhodnutí číslo 2018/31/B/HS4/03711. Projekt reaguje na výzvy, které přináší dynamicky rostoucí trh elektronického obchodování. Atraktivní nákupní ceny, nízké náklady, krátká doba a výhodná místa dodání motivují spotřebitele k nákupům online, což je výzva pro služby elektronického obchodu a dopravní společnosti. Splnění očekávání e-zákazníků, pokud jde o doručení zakoupených produktů, vede k dopravním zácpám, znečištění ovzduší a dopravním nehodám. Předmětem projektu je konceptualizace modelu udržitelné městské logistiky v oblasti doručování na poslední míli a vracení zboží na trhu elektronického obchodování, včetně nástrojů stimulujících zúčastněné strany ke změně preferencí doručování na poslední míli a vracení zboží, čímž se stanou udržitelnějšími (ekologicky, sociálně a ekonomicky).