2012/3 - Social Sciences and Economy
Permanent URI for this collection
ACC Journal, ročník XVIII 2012/3
Recenzovali:
Ing. Šárka Rahmanová, MBA, Ph.D. - Aareal caputal corporation, Czech Republic
Prof. Ing. Ladislav Hájek, CSc. – Univerzita v Hradci Králové
Recenzovali:
Ing. Šárka Rahmanová, MBA, Ph.D. - Aareal caputal corporation, Czech Republic
Prof. Ing. Ladislav Hájek, CSc. – Univerzita v Hradci Králové
Browse
Browsing 2012/3 - Social Sciences and Economy by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 24
Results Per Page
Sort Options
- ItemHodnocení kurzů projektu VIP z pohledu praktického využití ve výuce na středních školách(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Vlčková, IrenaV rámci projektu Využití počítače a internetu ve výuce (VIP) podpořeného z prostředků ESF a státního rozpočtu České republiky (CZ.1.07/1.3.03/03.0003) se na Technické univerzitě v Liberci období mezi březnem 2011 – lednem 2012 uskutečnil stejnojmenný vzdělávací kurz VIP v rozsahu 50 vyučovacích hodin. Cílem kurzu bylo zprostředkovat cílové skupině – pedagogům středních škol Libereckého kraje – multimediální kompetence a znalosti k problematice E-learningu a Blended-learningu. Absolventi kurzu se prostřednictvím dotazníkového formuláře vyjadřovali k jednotlivým částem kurzu a hodnotili získané kompetence z pohledu praktického využití ve výuce. Tento příspěvek předkládá nejdůležitější poznatky z dotazníkového šetření.
- ItemZkvalitňování cizojazyčného vzdělávání na vysokých školách v České republice v rámci projektu podpořeného ESF(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Neumannová, HelenaProjekt IMPACT sestává z pěti aktivit zaměřených na různé oblasti výuky odborného a akademického cizího jazyka a přináší tak systémový rozvoj jejích důležitých aspektů. Technická univerzita v Liberci se podílí na několika projektových aktivitách, mezi něž patří např. metodický rozvoj cizojazyčných kurzů, školení vyučujících k testovým specifikacím a inovace výstupních jazykových testů. Na Technické univerzitě v Liberci bude v rámci projektu inovováno celkem 26 kurzů jazykového vzdělávání – převážně kurzů odborného jazyka na Ekonomické fakultě TUL, ale i Ústavu zdravotnických studií.
- ItemThe hypothesis of economic and monetary integration process endogeneity in relation to the global economic crisis(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Bednářová, PavlaHypotéza endogenity procesu ekonomické integrace předpokládá, že v případě kvalitativního nebo kvantitativního posunu v integračním procesu se očekávané přínosy projeví po určité době od této změny. Optimistická hypotéza endogenity procesu integrace dokazuje, že integrační proces je spojen s prohlubováním mezinárodních obchodních vztahů a doprovázen postupnou vyšší sladěností hospodářských cyklů ekonomik. Negativní dopady světové hospodářské krize však byly zaznamenány jak v oblasti vzájemného mezinárodního obchodu evropských zemí, tak ve vzájemné synchronizaci hospodářských cyklů. Světová ekonomická krize má jednoznačně negativní dopad na proces evropské ekonomické a měnové integrace, přínosy ekonomické integrace klesají a ekonomické náklady integrace se zvyšují.
- ItemImpact of agricultural subsidies on the czech agriculture(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Brandová, BlankaCílem tohoto článku je analyzovat vztah mezi výsledky hospodaření českého zemědělského odvětví a dotacemi, které mohou zemědělci obdržet nejenom z fondů Evropské unie, ale také z národních zdrojů. Čeští zemědělci měli možnost získat finanční prostředky již před vstupem České republiky do EU. Zkoumané období bylo tedy stanoveno od roku 2000 do roku 2010. Statistickou analýzou (jednoduchá regresní analýza využívající lineární model) bylo potvrzeno, že mezi výsledky hospodaření a dotacemi je statisticky významný vztah. Další statistickou analýzou byl zjištěn také statisticky významný vztah mezi výsledky hospodaření a zemědělskou produkcí.
- ItemComparative analysis of services branches in Neisse Euroregion(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Žižka, MiroslavČlánek se zabývá odvětvovou strukturou v jednotlivých částech Euroregionu Nisa s akcentem na sektor služeb. Úvodní část článku poukazuje na rozdílnosti a úskalí komparace účelových či přirozených regionů, jejichž území není totožné s administrativními regiony. Ve druhé části článku byla zkoumána významnost jednotlivých ekonomických odvětví pomocí indexů specializace a koeficientů lokalizace. Z výsledků analýz vyplývá, že ve všech třech částech euroregionu zaměstnává nejvyšší podíl regionální pracovní síly terciární sektor. Odvětvová struktura v německé a polské části euroregionu je do značné míry podobná. Česká část se odlišuje významně vyšší zaměstnaností ve zpracovatelském průmyslu. Každá národní část euroregionu je zároveň specializována na určité specifické odvětví služeb.
- ItemThe effect of reduced shared taxes on budgets of municipalities and on the resolution of regional disparities(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Jáčová, Helena; Syrovátková, JaroslavaVýznamnou část příjmů obcí tvoří především sdílené daně a to daň z přidané hodnoty, daň z příjmu právnických osob, daň z příjmů fyzických osob a daň z nemovitosti. Na výši daňových příjmů obcí nepříznivě působí řada aspektů. Patří mezi ně například časový nesoulad mezi datem inkasa daní a datem převodu podílů z nich připadajících obcím za dané období. V důsledku toho obce dostávají jim příslušející podíly až v následujícím rozpočtovém roce a s tímto zpožděním musí počítat při sestavování svého rozpočtu. Jedním z dalších závažných problémů, které územní samospráva řeší, je odstraňování, nebo alespoň zmírňování regionálních disparit na katastrálním území obce. K tomu obec potřebuje dostatek finančních prostředků, které si musí zabezpečovat nejenom ze sdílených daní, z dotací, ale i vlastní činností.
- ItemPotential of corporate financing through capital market in the Czech Republic(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Strýčková, LenkaKapitálový trh jako zdroj financování společností v České republice je hlavním tématem tohoto článku. Příspěvek se zabývá problematikou českého kapitálového trhu z pohledu podnikového financování a zkoumá příčiny nízkého zájmu firem působících v ČR o získávání dodatečných zdrojů financování prostřednictvím instrumentů kapitálového trhu, jako jsou akcie a dluhopisy. Článek popisuje současný stav českého kapitálového trhu a zabývá se významem kapitálového trhu pro ekonomiku země. Vlastní výzkum týkající kapitálové struktury firem se snaží postihnout trendy ve využívání vlastního kapitálu, akcií, obligací a bankovních úvěrů pro financování dle odvětvového členění. Výstupy tohoto článku indikují, že ani v blízké budoucnosti nelze očekávat výrazné změny v přístupu českých firem k financování podnikatelské činnosti prostřednictvím kapitálového trhu.
- ItemTheoretical aspects of the monitoring of environmental activities by managements of enterprises(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Černíková, MartinaOchrana životního prostředí je jedním z úkolů definovaných koncepcí udržitelného rozvoje. Environmentální udržitelnost podporují vlády vyspělých států implementující do ekonomického prostředí komplex environmentálních nástrojů. Pomocí těchto nástrojů dochází k částečné internalizaci negativních externalit do nákladů podniků – znečišťovatelů. Nedílnou součástí řešení environmentální otázky je také přístup jednotlivých podnikatelských subjektů k této problematice. Pro rozhodovací procesy v environmentální oblasti mohou manažeři podniků využívat standardní informační nástroje, zejména účetní moduly. Pro reflexi environmentálních aktivit podniků je nutno zkoumat především potenciál finančního účetnictví zachycovat tyto jevy. Z informací poskytovaných finančním účetnictvím lze generovat nejen soustavy finančních ukazatelů, ale vytvářet také komplexní ukazatele integrující ekonomické i environmentální hledisko.
- ItemEnvironment management accounting as a modern tool for internal management of a company(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Hojná, RadanaVýznam ochrany životního prostředí a zároveň stále větší nároky trhu i veřejnosti kladou na výrobce stále větší požadavky. K ochraně životního prostředí jsou používány různé zákonné i dobrovolné environmentální nástroje. Důležitou součástí vnitropodnikového řízení nákladů v současných podmínkách se stává zavádění jednoho z dobrovolných environmentálních nástrojů, který může být implementován do podnikového informačního systému, nástroje pro environmentální manažerské účetnictví (EMA). EMA eviduje a zúčtovává náklady, které vznikají v důsledku působení podniku na životní prostředí. Umožňuje manažerům podniku přesně zjistit, jaká část celkových nákladů podniku je spojena s problematikou životního prostředí. Na podkladě zjištěných údajů je možné provádět rozhodnutí managementu o realizaci environmentálně zaměřených opatření, která povedou k růstu efektivnost podniku a ke snižování negativních dopadů činnosti podniku na životní prostředí.
- ItemInvestment incentives: analysis of new jobs, correlation of new jobs and the unemployment rate(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Bartošová, Monika; Vondráčková, MarieTento článek vznikl díky podpoře projektu Studentské grantové soutěže (SGS), realizované v rámci Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci. Článek se v první řadě analyzuje obecně investiční pobídky udělované v České Republice. Vyjmenovává všechny typy udělovaných pobídek a podrobněji definuje podporu vzniku pracovních míst. Dále článek analyzuje nově vzniklá pracovní místa z podpořených projektů a to dle počtu pracovních míst v jednotlivých letech, dle počtu pracovních míst za sledované období dle regionů a dle průmyslového odvětví, ve kterém pracovní místa vznikala. Dále jsou také nově vzniklá pracovní místa analyzována dle země původu investice. V poslední části je definován vztah míry nezaměstnanosti a počtu nově vzniklých pracovních míst. Vztah je určen pomocí testu závislosti na základě jednoduchého regresního modelu.
- ItemCurrent and future development of the czech banking sector from the perspective of capital adequacy regulation in EU(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Kobík Valihorová, AndreaČlánek pojednává o současném a budoucím vývoji českého bankovního sektoru z hlediska regulace EU zaměřené na kapitálovou přiměřenost. Úvodní část práce popisuje rozdíly v regulaci bankovnictví, a to zejména mezi Basel II a novým regulatorním rámcem Basel III. Příspěvek dále navazuje na výpočet kapitálové přiměřenosti v rámci pravidel Basel II a změnami v kalkulaci kapitálové přiměřenosti v rámci Basel III. Hlavním cílem příspěvku je představit vývoj kapitálu bank, kapitálových požadavků a kapitálové přiměřenosti na českém finančním trhu v letech 2006–2011 a na základě těchto zjištění posoudit stabilitu bankovnictví v budoucnosti. Závěrem jsou zhodnoceny možné dopady regulace Basel III na české banky.
- ItemThe influence of accounting evidence of self-manufactured goods inventories on the informative value of selected financial ratios(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Brabec, ZdeněkV současném globálním světě roste význam finančních trhů a investoři potřebují porovnat finanční zdraví podniků pomocí finanční analýzy. Hodnoty ukazatelů finanční analýzy jsou ovlivněny zejména předpoklady, na jejichž základě byly sestaveny účetní výkazy. Článek analyzuje, jakým způsobem jsou zásoby vlastní výroby účetně zachyceny podle české účetní legislativy a IFRS. Nejprve je zmíněna významnost finančního účetnictví pro finanční analýzu a poté jsou uvedeny klíčové rozdíly mezi českou účetní legislativou a IFRS. Následující část je věnována deskripci zásob vlastní výroby a analýze požadavků české účetní legislativy a IFRS na jejich vykazování, oceňování a zveřejňování. Závěrem je analyzován vliv rozdílných požadavků české účetní legislativy a IFRS na vypovídací schopnost vybraných ukazatelů finanční analýzy.
- ItemApproaches to delimitation of regions: administrative versus functional regions(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Lungová, Miroslava; Sojková, LenkaČlánek se zabývá důležitou součástí hospodářské politiky, rozvojem regionů. Aby mohly regiony využít veškerý svůj vnitřní potenciál, je důležité jejich smysluplné vymezení. Z tohoto pohledu rozlišujeme regiony správní (administrativní), které jsou rozhodující pro potřeby výkonu státní správy a územní samosprávy, a regiony funkční, které jsou vymezovány na základě funkčních vztahů mezi jádrem funkčního regionu a jeho zázemím. Tyto vazby jsou nezbytné zejména pro potřeby socioekonomické územní analýzy, strukturální studie místních trhů práce a k odhadu regionálních disparit. Jak naznačila následně provedená komparativní analýza situace v Rakousku a Maďarsku, přístupy k vymezení správních a funkčních regionů mohou být různé i v relativně stejně velkých ekonomikách.
- ItemTheoretical discussion over the methodology and economic-policy conclusions of selected theories of economic growth(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Kocourek, Aleš; Nedomlelová, IvaCílem článku je představit hlavní závěry jednotlivých teoretických přístupů ke zkoumání problematiky ekonomického růstu v rámci hlavního proudu ekonomické teorie, zhodnotit relevantnost těchto závěrů pro hospodářskou praxi a posoudit adekvátnost použitých metod zkoumání při řešení daného problému. Pozornost je věnována konceptu hospodářského růstu resp. tvorby a rozdělování bohatství v rámci klasické anglické školy politické ekonomie, Harrod-Domarovu modelu, jakožto pokusu o dynamizaci Keynesovy ekonomie, Solow-Swanovu modelu ekonomického růstu, modelům endogenního ekonomického růstu a novým stylizovaným faktům o růstu C. Jonese a P. Romera. Autoři tohoto příspěvku u všech zkoumaných modelových přístupů (s výjimkou klasické školy a Kaldorova přístupu) docházejí k názoru, že doporučení pro hospodářskou praxi i použité metody zkoumání nejsou adekvátní.
- ItemAgile approach to solving unusual situations(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Skrbek, Jan; Antlová, Klára; Langer, TomášČlánek poukazuje na problémy spojené s řešením distribuce informací v extrémních situacích. Na základě zkušeností s povodněmi, tsunami, požáry a podobnými situacemi jsou v článku identifikovány kritické faktory úspěchu týkající se distribuce informací, neboť se stále potvrzuje, že současné informační a komunikační systémy nedokážou uspokojivě zabezpečit distribuci nezbytných informací v potřebném čase občanům v konkrétních lokalitách. Tradiční přístupy k informačním systémům jsou v současné době nahrazovány agilními metodami, které umožňují rychlou reakci na neočekávané změny. Článek rovněž poukazuje i na možné technologické řešení (Radio Help), které je založeno na principu cíleného směrování informací do postižených oblastí. Tato problematika je řešena katedrou informatiky Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci v rámci podpory projektů specifického vysokoškolského výzkumu (Studentská grantová soutěž).
- ItemCustomers’ attitudes towards online shopping(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Simová, JozefínaOnline nakupování v důsledku zvyšující se míry užívání internetu získává stále větší význam. Základna uživatelů internetu a podíl populace nakupující na internetu roste. Tento článek prezentuje dílčí výsledky výzkumu zaměřeného na online nakupování v České republice, jenž byl proveden katedrou marketingu v roce 2012. Článek zkoumá vztah mezi zákazníky (uživateli internetu) a online nakupováním s přihlédnutím na vliv demografických faktorů (konkrétně věku a příjmu) na jejich vnímání a postoje k online nakupování. Pro potřeby měření postojů byl zvolen multiatribuční model, který se využívá v oblasti zkoumání image značek.
- ItemOvereducation and earnings – labor market mismatch(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Urbánek, VáclavRostoucí počet absolventů vysokých škol a přetrvávající poptávka po dalším vzdělávání v populaci vede k obavám z nesouladu mezi požadavky na uchazeče o pracovní místa a kvalifikací pracovních sil, a to jak ve smyslu převzdělanosti a někdy i nedostatku vzdělání. Tento příspěvek se zabývá převzdělaností absolventů, protože podíl absolventů vysokých škol v posledních 20 – 30 letech vzrostl téměř ve všech vyspělých zemích (včetně České republiky). Zdá se, že existuje konflikt ve veřejné politice, že zatímco počet zapsaných studentů na veřejných vysokých školách, a tedy počty absolventů roste, v budoucnu by mohl nastat nedostatek odpovídajících pracovních míst. První části příspěvku se zabývají různými metodami, které se používají k měření požadované úrovně vzdělání, a teoriemi (vyhledávání a přiřazování, teorie lidského kapitálu, teorie přiřazování atd.), které mohou být použity pro interpretaci převzdělanosti Poslední kapitola se zabývá empirickými výsledky vlivu převzdělanosti na výdělek. Výsledky tohoto výzkumu jsou důležité jak pro tvůrce vysokoškolské vzdělávací politiky, tak pro řízení vysokých škol, zejména v době, kdy jsou pod tlakem veřejné rozpočty, ze kterých jsou veřejné vysoké školy převážně financovány.
- ItemRationalization of technical control of production(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Šlaichová, EvaČlánek sleduje možnosti využití metod štíhlé výroby, konkrétně metod měření práce v rámci racionalizace práce technické kontroly výroby. Dílčím cílem řízení personálních zdrojů v podniku je zajištění efektivního vynakládání lidské práce technické kontroly při současném zabezpečení plynulého procesu výroby. Účinným nástrojem manažerského rozhodování jsou právě metody měření práce používané v rámci standardizace pracovních procesů. V uvedené případové studii byla vybraná metoda měření práce aplikována na konkrétní pracovní postupy spojené s kontrolní činností v podniku. Na základě takto provedené časové analýzy vytížení jednotlivých pracovníků pak mohou být v podniku realizována rozhodnutí o redukci, navýšení počtu pracovníků nebo případně o přesunu určitých pracovních operací mezi pracovníky technické kontroly výroby.
- ItemCzech participation in projects financed from the European framework programmes(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Rydvalová, Petra; Pittnerová, RadkaCílem článku je představit výzkum, jehož záměrem bylo charakterizovat organizace České republiky, které obdržely grant pro výzkumný či inovační projekt z 5. a 6. rámcového programu podporující výzkumné aktivity Evropské unie. Byla vypracována databáze, která identifikuje vlastnosti českých ekonomických subjektů na základě rozvojových strategií, databází a dokumentů Ministerstva financí, Informačního servisu Evropské komise (CORDIS), Akademie Věd České republiky a Českého statistického úřadu. Pro tento výzkum byla specifikována metodika postupu a následně provedena statistická analýza popisující v regionálním členění 1635 projektových týmů českých ekonomických subjektů.
- ItemIs our department peopled by digital immigrants or digital natives?(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2012-01-01) Pavlíková, Stanislava; Pekařová, IvanaV příspěvku je popsán výzkum populace digitálních imigrantů a digitálních domorodců na katedře cizích jazyků Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci v České republice. Autorky nejprve definují hlavní pojmy a posléze přehledně shrnují dosažené výsledky výzkumných projektů provedených v zahraničí a v České republice. Představují svůj výzkum, z jehož výsledků získaných pomocí dotazníkového šetření a vyhodnocení projektové práce studentů v hodinách vyplývá, že dovednosti nově přijímaných studentů a jejich motivace pracovat s informačními a komunikačními technologiemi (ICT) v hodinách jsou překvapivě pozitivní. Tato nová situace je příslibem toho, že se v dalším inovování studijního programu má na čem stavět.