Oceněné závěrečné práce
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Oceněné závěrečné práce by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 567
Results Per Page
Sort Options
- ItemTechnologický návrh biofilmového reaktoru s nanovlákenným nosičem pro čištění průmyslových odpadních vod.(Technická Univerzita v Liberci, 2009) Křiklavová, Lucie; Lederer, TomášDiplomová práce se zabývá aplikací technologie cíleně připravených mikroorganismů se schopností vytvářet přirozený biofilm pro čištění odpadních vod. Využívá se přirozené imobilizace speciálních biodegradérů xenobiotik ve formě biofilmu na povrchu pevného nosiče ve fluidním loži. Přirozená imobilizace zvyšuje rezistenci mikoorganismů (užití bakterií rodu Rhodococcus) k přítomnosti toxických látek a extrémních fyziologických podmínek. Laboratorní ověřování dané technologie probíhá na reálné odpadní vodě z výroby s obsahem anilinum DPG, CN- a dalších doprovodných organických látek a extrémně vysokou solností. Prvořadým cílem práce je reprodukovat dané podmínky biologického čištění z plnoprovozní aplikace podniku Lučební závody Draslovka a.s. Kolín a užít jich v laboratorních experimentech. Za těchto podmínek ověřit základní technologické parametry a identifikovat limitní stavy technologie (minimální doba zdržení, maximální a minimální teplota, koncentrace kontaminantů, pH, ORP, potřebné živiny, salinita, rozpuštěný kyslík), a to při zachování efektivnosti celého procesu. K hodnocení účinnosti procesu se užívá CHSK, jako hledisko látkového zatížení (zejména koncentrace organických látek), dále pak optická densita a obrazová analýza biofilmu pro stanovení růstu a vývoje biomasy (jak dispergované, tak také imobilizované na nosiči). Další myšlenkou práce je stávající komerční technologii AnoxKaldnes optimalizovat, respektive vytvořit alternativní přístup za využití polymerních nanovlákenných nosičů, které poskytují mnohé výrazné výhody, jakými je především jejich velký aktivní měrný povrch, vyšší resistence vůči vnějšímu toxickému působení, vysoká odolnost k fyzikálně-chemickým parametrům prostředí a zejména rychlost zapracování nosiče. Vývoj tohoto typu technologie představuje parciální a paralelní řešení jak mikrobiologické a materiálové stránky problematiky, tak chemickobioinženýrské řešení, proto vývoj tohoto typu nosiče probíhá ve spolupráci Technické univerzity v Liberci - fakulty mechatroniky, fakulty textilní, Vysoké školy chemicko technologické v Praze - Ústav kvasné chemie a bioinženýrství a firmy AQUATEST.
- ItemVytvoření modulu vzdělávání pro Školní internetový informašní portál (ŠIIP) na platformě .NET(Technická Univerzita v Liberci, 2009) Peřina, Ondřej; Turek, MilošBakalářská práce nazvaná Vytvoření modulu vzdělávání pro Školní Internetový Informační Portál (ŠIIP) na platformě .NET má za cíl vytvořit nové moduly do stejnojmenného internetového portálu zaměřené na vzdělávání. Tyto vzdělávací moduly však nejsou e-learningem, ale webovou aplikací, která umožňuje vytvářet, spravovat a prohlížet nejrůznější výukové materiály a to nejen v hodinách řízených pedagogem, ale i kdykoliv později se k materiálům vracet z domova či odkudkoliv, kde je k dispozici internet. Moduly vzdělávání řešené v rámci bakalářské práce jsou novou částí internetové aplikace, využívají existující systém pro správu uživatelů, uživatelských rolí a zabezpečení, které bylo navrženo a je standardně používáno v rámci portálu ŠIIP. Přestože byl původně portál programován na platformě Microsoft .NET v jazyku Visual Basic, při tvorbě nových modulů je použit programovací jazyk C# a to ve verzi .NET 3.5. Díky tomu byla v rámci bakalářské práce ověřena i možnost vytváření projektů v různých programovacích jazycích platformy .NET. Kromě základních prostředků moduly také využívají nejnovější technologii AJAX, přesněji řečeno komponenty Microsoft ASP.net AJAX Control Toolkit obsažené právě v .NET Frameworku verze 3.5. Jako databázové úložiště je použit Microsoft SQL Server 2005 a vzdělávací materiály jsou ukládány na disk webového serveru s operačním systémem Microsoft Windows Server 2003. Portál i vzdělávací moduly tak využívají vybavení, které je běžné na většině základních a středních škol v České republice. Součástí bakalářské práce (jako příloha) jsou i příručky uživatele a správce (autora obsahu), které popisují, jak se dá se vzdělávacími moduly pracovat. Tyto příručky slouží jako jednoduší průvodci používáním výukových modulů portálu ŠIIP běžnými uživateli.
- ItemVýpočty sdružených úloh napjatosti a proudění pro rozpukanou horninu(Technická Univerzita v Liberci, 2009) Škarydová, Ilona; Hokr, MilanTato diplomová práce se zabývá výpočty sdružených úloh napjatosti a proudění v puklinovém prostředí. Samostatně počítáme úlohu napjatosti, výsledky aplikujeme v úloze proudění. Pukliny aproximujeme tzv. měkkým materiálem (což je modelový materiál, jehož modul pružnosti je nižší než modul pružnosti horniny). Materiálové prostředí pukliny umožňuje řešit úlohu s diskontinuitami jako spojitý problém. Nejprve počítáme úlohu napjatosti na bloku horniny s jednou puklinou (v prostředí Ansys), vyhodnocujeme vliv různých materiálů pukliny (lineárních a nelineárních). Nelineární model se ukazuje jako nejlepší aproximace ze všech uvažovaných. Prostřednictvím změny rozevření pukliny získáme změněnou hydraulickou vodivost, k tomuto účelu bylo nutné vytvořit samostatný skript v Matlabu. Hydraulickou vodivost pak použijeme k výpočtu úlohy proudění (v software Flow123D). V závěrečné části vyhodnocujeme vliv různého poměru tlaků na změnu šířky pukliny, hydraulickou vodivost a tok horninou. Pro proměnlivé zatížení ze stran se puklina postupně uzavírá. Pokud blok postupně zatěžujeme seshora a zdola, nejprve dojde k zúžení, dále se puklina trochu otevírá, což odpovídá reálnému chování rozpukané horniny.
- ItemStudium piezoelektrických tenkých vrstev(Technická Univerzita v Liberci, 2009) Radoberský, Tomáš; Šulc, MiroslavPiezoelektrické tenké vrstvy jsou měřeny dvoupaprskovým laserovým interferometrem. Vrstvy jsou naneseny vysokofrekvenčním naprašováním. Naměřené frekvenční a předpěťové závislosti piezoelektrického a elektrostrikčního koeficientu jsou konzultovány.
- ItemDigitálně řízený frekvenční filtr(Technická Univerzita v Liberci, 2009) Marek, Tomáš; Slavík, LubomírCílem práce je návrh přípravku s filtry pro praktická cvičení předmětu Měřicí technika 1. Úkolem bylo nastudovat běžné typy filtrů, porovnat jejich vlastosti a navrhnout univerzální strukturu filtru tak, aby byla umožněna změna parametrů filtru pomocí mikrokontroleru. Na začátku práce jsou popsány vlastnosti filtrů a porovnány jejich specifické výhody a nevýhody. Jelikož dosud hojně užívané operační zesilovače s napěťovou zpětnou vazbou již neposkytují tak dobré výsledky především na vysokých frekvencích, byly vyvinuty zesilovače s proudovou zpětnou vazbou. Jinými typy zesilovačů, avšak také pracující s proudovou zpětnou vazbou, jsou operační transkonduktanční zesilovače (OTA), které jsem také zvolil pro moji práci. Tyto zesilovače pracují spolehlivě i na vysokých frekvencích (stovky MHz). Další předností těchto zesilovačů je jejich snadná řiditelnost transkonduktance pomocí malého stejnosměrného proudu do řídicí elektrody. K ovládání těchto proudů slouží digitálně číslicový převodník (D/AC). Změna typu filtru je také možná, a to pomocí analogových multiplexerů. Veškeré digitální řídicí signály pro jednotlivé součástky poskytuje mikrokontroler PIC18F452 od firmy Microchip. Procesor z řady 18xxx je zvolen díky jeho podpoře kompilátorem v jazyce C a pro množství periferií potřebných pro tuto aplikaci. Komunikace mezi uživatelem a procesorem se děje pomocí klávesnice se čtyřmi tlačítky a LCD s šestnácti znaky.
- ItemDějiny hudby ve výuce na 1. stupni ZŠ s ohledem na mezipředmětové vztahy(Technická Univerzita v Liberci, 2009) Jenčková, Vlasta; Konvalinková, JanaThis thesis deals with a sense of history of music involved in primary school education within the projects, which are not intended to memorization of facts and historical events, but to discovering and creative work, with the intention of the comprehensive development of pupils. The aim is to achieve a deeper experience, on condition of teaching music in harmony with other subjects taught. The theoretical part deals with clarifying the importace of involvement the history of music in primary schools. Empirical part analyzes the history of music in music education textbooks. The practical part offers activities corresponding with the development of musical thought and history-oriented projects for use in teaching.
- ItemSvětelné zdroje(Technická Univerzita v Liberci, 2010) Martinovský, Petr; Panoš, Stanislav
- ItemAplikace pro měření metodou digitální holografické interferometrie(Technická Univerzita v Liberci, 2010) Psota, Pavel; Lédl, VítHolografická interferometrie již několik desítek let plní nenahraditelnou úlohu mezi měřicími technikami. Je to univerzální technika, kterou lze adaptovat na velmi širokou škálu různých měření, od deformací těles přes vibrace až po teplotní nebo tlaková rozložení v plynech. Technika se neustále vyvíjí a rozšiřují se i její možné aplikace. Nejprve byly hologramy zaznamenány analogově a následně vyhodnoceny experimentátorem. Později zaznamenané hologramy byly vyhodnoceny počítači a dnes již hologramy mohou být zaznamenány elektronicky pomocí CCD nebo CMOS senzorů a objektová vlna je rekonstruována sofistikovanými algoritmy. V digitální holografické interferometrii jsou vlnová pole porovnána a výsledky zobrazeny. Tento proces od začátku až dokonce je poměrně náročný a vyžaduje desítky různých matematických operací, některé probíhají zcela automaticky a jiné vyžadují zásah operátora. Pro tyto účely byla vytvořena aplikace v prostředí MATLAB GUI zastřešující všechny potřebné operace a navíc vybavená množstvím grafických prvků a nástrojů usnadňujících práci s daty. Vytvořená aplikace splňuje požadavky na ní kladené velmi dobře a výrazně usnadnila, zrychlila provádění celé metody holografické interferometrie.
- ItemHistorická rekonstrukce knihovny konventu františkánů v Hejnicích (1691 - 1945/1950)(Technická Univerzita v Liberci, 2010) Zemanová, Martina; Svoboda, Milan
- ItemMuzeum II. světové války, Gdaňsk, Polsko(Technická Univerzita v Liberci, 2010) Matuszková, Petra; Hendrych, Jan
- ItemTester osazených desek plošných spojů(Technická Univerzita v Liberci, 2010) Bednář, Josef; Martinec, Tomáš
- ItemPolitické procesy padesátých let - kauza Karel Plocek(Technická Univerzita v Liberci, 2010) Pěničková, Anita; Lozoviuková, Kateřina
- ItemSubjektivní reflexe vlastního osobního růstu. Význam celistvosti vlastního příběhu pro integritu a růst.(Technická Univerzita v Liberci, 2010) Filipská, Kateřina; Nišponská, MagdaThis bachalor´s thesis focuses on personal development and its subjective reflexion within the limits of narrative psychotherapy and systemic constellations. In the first part, the author reflects the roots and different attitudes of world-renowed psychotherapists and philosophers which they adopted towards the topic. In the second part, she applies the principles on herself, under the supervision of an therapist. She uses qualitative methods for the analysis of evolution and during the process she discovers blocks, which are progressively transformed into sources of energy. The latter can be then used for one´s own evolution, which leads to a greater integrity of personality. The author shows the reader the way to one´s own evolution and reckognition, to understanding one´s own problems and the context in which they occur. The value of this thesis is in the author´s personal testimony and the application of new methods on herself, which makes it easier for any potentional readers to put up with their own blocks. The author extends, through the story of her life and its reformulation, the limits of evidence, accepts her past and considers her life-experience from a different perspective and in a greater integrity.Key words:
- ItemIndexace a prohledávání multimédií(Technická Univerzita v Liberci, 2010) Blavka, Karel; Žďánský, JindřichV úvodu této práce se věnuji způsobům zpracování audio složky multimediálních souborů za účelem indexace jejich obsahu. Jsou zde popsány způsoby získávání dat, včetně mého. Dále popis formátu, ve kterém lze získaná data uchovávat.V následující kapitole se věnuji fulltextovému vyhledávání, které je základem mnou navrženého systému. Je zde porovnání několika vyhledávacích strojů, zvláštní pozornost je věnována fulltextovému vyhledávání pomocí MySQL a Sphinx. Následuje kapitola zabývající se návrhem systému pro indexaci a vyhledávání v přepisech multimediálních souborů včetně návrhu uživatelského rozhraní jako webové aplikace. V jednotlivých podkapitolách se věnuji popisu navrženého systému, databázi pro ukládání dat a uživatelskému rozhraní, dále popisuji použité technologie a programovací jazyky.Na předchozí kapitolu navazuji kapitolou zabývající se implementací celého systému. V první podkapitole popisuji program pro vkládání dat do systému, následuje implementace webové aplikace založené na technologii AJAX a podkapitola věnující se konfiguraci Sphinxu. V poslední kapitole se v první části věnuji odzkoušení reálného serveru, na kterém jsem vytvořený systém spustil. V druhé části popisu a seznámení s možnostmi webové aplikace.Součástí příloh této práce je popis instalace a zprovoznění serveru, a to jak pro Linux, na kterém server v současnosti běží, tak na MS Windows.
- ItemSimulátor čidla průtoku pro indukční průtokoměry(Technická Univerzita v Liberci, 2011) Petr, Milan; Slavík, LubomírTato bakalářská práce se zabývá vývojem simulátoru čidla indukčního průtokoměru. Průtokoměry založené na elektromagnetickém principu jsou známy svojí vysokou přesností a dlouhodobou stabilitou. Tento fakt klade značné nároky i na proces kalibrace a ověření přesnosti přímo v aplikaci. Ve výrobním procesu je nutné řídicí elektroniku všech vyrobených kusů zkalibrovat tak, aby při stejném signálu z čidla průtoku vykazovala stejný výsledek. K tomuto účelu slouží právě simulátor průtokoměrného čidla. Využití tohoto simulátoru je navíc plánováno i pro servisní účely, kdy je třeba přímo v aplikaci ověřit přesnost, případně zjistit závadu přístroje. Z principu indukčního průtokoměru musí simulátor čidla průtoku plnit dvě funkce - jednak přesně generovat signál, odpovídající zadané hodnotě průtoku, jednak přesně měřit proud jdoucí do cívek a na základě jeho velikosti korigovat výstupní signál simulátoru. Při vývoji a návrhu obvodového řešení je kladen extrémní důraz na teplotní a dlouhodobou stabilitu. Navíc se jedná o generování střídavého obdélníkového signálu v rozsahu stovek nV až 2mV, což klade vysoké nároky na minimalizaci vlivu parazitních signálů, jako je šum, elektromagnetické rušení síťovou frekvencí, či transformační složka budicího proudu. Z tohoto důvodu jsou použity přesné 16bitové A/D a D/A převodníky řízené mikroprocesorem, přičemž je věnována zvýšená pozornost i topologii návrhu plošného spoje. Výstupem této práce je přenosný přístroj, obsahující klávesnici, display a vstupně výstupní konektory pro připojení modulu elektroniky průtokoměru. Externí komunikaci a programování přístroje umožňuje sériové rozhraní RS232.
- ItemPřípravek pro automatickou kontrolu řídicí elektroniky měřidel tepla(Technická Univerzita v Liberci, 2011) Schreiber, Richard; Slavík, LubomírPráce se zabývá oživovacím přípravkem řídicí elektroniky průtokoměrů a měřičů tepla založených na elektromagnetickém principu. V úvodních pasážích práce je popsán princip měření průtoku, teploty a vyhodnocení tepla včetně teoretického rozboru a úskalí metody, v praktické části je popsána elektronika oživovacího přípravku. Oživovací přípravek slouží zároveň ke kalibraci elektroniky, takže měření i generování signálů musí být přesnější než je zaručovaná přesnost měřidla, což klade vysoké nároky na provedení elektroniky včetně dobrého stínění, potlačení parazitních přechodových odporů a kapacit. Musí být také splněna podmínka, že připojením přípravku k měřicímu přístroji nesmí dojít k jeho ovlivnění. Navíc přípravek umožní automatickou kontrolu dvojitého měřiče tepla, což opět zvyšuje nároky na jeho provedení.
- ItemNávrh informačního systému pro bezpečnostní agenturu(Technická Univerzita v Liberci, 2011) Vitouš, Martin; Královcová, JiřinaTato zpráva popisuje návrh informačního systému pro bezpečnostní agenturu. Primárním cílem práce bylo navrhnout protokol pro komunikaci mezi centrálou bezpečnostní agentury a bezpečnostními ústřednami nainstalovanými v jednotlivých hlídaných objektech. Sekundárním cílem bylo správně navrhnout informační systém podle metodiky popsané René Steinem, využívající UML diagramy a textové popisy k těmto diagramům. Součástí práce je i popis realizace celého informačního systému včetně komunikace s bezpečnostními ústřednami. Vlastní realizace již ovšem není součástí práce. Celá zpráva je rozdělena do pěti kapitol. V první kapitole je popsána architektura celého informačního systému, který je pro větší přehlednost rozdělen na vnější a vnitřní část, každá z nich je zde popsána zvlášť. Ve druhé kapitole jsou popsány technologie použité pro návrh a realizaci informačního systému. Jsou to převážně technologie od společnosti Microsoft, neboť autor práce je certifikovaný pro vývoj aplikací za použití těchto technologií a má s nimi již několikaletou zkušenost. Ve třetí kapitole je obsažen návrh protokolu pro komunikaci mezi centrálou bezpečnostní agentury a bezpečnostními ústřednami. Jsou zde uvedeny požadavky na tuto komunikaci, popis komunikace, typy zpráv a schéma šifrování. Ve čtvrté a zároveň nejdelší kapitole je popsán návrh informačního systému zpracovávajícího zprávy přijaté z bezpečnostních ústředen a poskytující další služby zákazníkům a pracovníkům bezpečnostní agentury. Nejprve jsou zde popsány jednotlivé role v systému, následně je zde diagram popisující jednotlivé případy užití v systému a podrobný popis těchto případů. Následují návrhy jednotlivých vrstev informačního systému, které podrobně popisují třídy použité pro zpracování dat a tabulky pro jejich uložení v databázi. V poslední páté kapitole je popsána realizace jednotlivých části informačního systému. Dále je zde nastíněno použití informačního systému pro jednotlivé role uživatelů a jeho srovnání s návrhem.
- ItemKonstrukční řešení podávacího systému pro svorku TIM25(Technická Univerzita v Liberci, 2011) Kulič, Martin; Bílek, MartinThe objective of this bachelor´s thesis is to find new feeding system for specified part. There is made a brief description of some current feeding systems and their parameters, especially in the domain of assembly automats. In this thesis is made a selection of proper feeding system for specified part for assembly automat for clamp TIM25. Structural design and some calculations are included.
- ItemRozpoznávání vzorů v obraze(Technická Univerzita v Liberci, 2011) Paleček, Karel; Chaloupka, JosefTato práce se zabývá problematikou vyhledávání a rozpoznávání vzorů v obraze. V její první části byla vytvořena rešerže metod, která popisuje současný stav této problematiky. Algoritmy jsou zde rozděleny do tří skupin na metody založené na postupném prohledávání, geometrické metody a metody založené na lokálních deskriptorech. Každá z těchto skupin je poté zkoumána a jsou posuzovány výhody a nevýhody konkrétních metod. Na základě této rešerže jsou poté vybrány a detailně popsány algoritmy vhodné pro řešení automatického vyhledávání a rozpoznávání vzorů v obraze. Je zde pospána metoda Speeded Up Robust Features (SURF), sloužící k vyhledávání zájmových bodů, jsou posuzovány a popsány metody náhodnostních k-d stromů a hierarchických k-means stromů pro efektivní vyhledávání nejbližšího souseda ve velké databázi, jsou zde vysvětleny pojmy afinní a projektivní transformace a jejich odhad z nalezených dvojic párů pomocí metod Random Sample Consensus (RANSAC) a nejmenšího mediánu čtverců (Least Median of Squares, LMS). V praktické části jsou implementované algoritmy otestovány na databázi několika desítek objetků a je vyhodnocena celková úspěšnost systému. Dále je demonstrováno využití algoritmů pro autmatické vyhledávání reklamních log. V rámci této práce je také vytvořen počítačový program s grafickým uživatelským rozhraním, který umožňuje efektivní vyhledávání zadaných vzorů na testovacích obrázcích, přičemž je určena pozice, orientace a měřítko hledaného vzoru a zárověň je odhadnuta geometrická transformace aproximující případné otočení vzoru v prostoru a to až do přibližného úhlu 30°.
- ItemPřesný zdroj střídavého proudu(Technická Univerzita v Liberci, 2011) Vokolek, Václav; Slavík, LubomírHlavním tématem diplomové práce je návrh a praktická realizace přesného zdroje střídavého proudu pro budicí cívky indukčního průtokoměru. V teoretické pasáži je rozebrána a popsána problematika proudových zdrojů, jejich základních parametrů z pohledu vstupu a výstupu, používaných pojmů a porovnání základních typů zapojení. V práci je dále popsán fyzikální princip elektromagnetického měření průtoku a specifikace proudových zdrojů pro indukční průtokoměry. Další kapitola je věnována simulaci na modelech obvodů. Zdroj napětí s indukční zátěží a modely zdrojů proudu jsou podrobeny simulaci pro zjištění obvodového řešení a jednotlivých závislostí. Grafické znázornění výsledků je uskutečněno pomocí parametrické transientní analýzy. Praktická část je věnována konkrétnímu návrhu obvodového řešení se snahou potlačení teplotní závislosti a následné fyzické realizaci vytvořeného řešení. Výsledkem diplomové práce je osazená a oživená vývojová deska plošného spoje se čtyřmi koncepty přesného zdroje proudu. V závěru diplomové práce jsou shrnuty dosažené výsledky měřením a konfrontovány s teoretickými předpoklady.