Oceněné závěrečné práce
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Oceněné závěrečné práce by Title
Now showing 1 - 20 of 567
Results Per Page
Sort Options
- ItemAbigail Horáková (1871-1926), výjimečná žena své dobyRejhonová, Marta; Smrž Pavel, PhDr.; Skolitel : 54971 Sixta Josef, doc. Ing. CSc.; Konzultant : 55360 Kopal Jaroslav, Ing. CSc.; Konzultant2 : 63293 Řezáč Milan, RNDr. Ph.D.Diplomová práce s názvem Abigail Horáková (1871-1926), výjimečná žena své doby představuje polozapomenutou turnovskou herečku, recitátorku a spisovatelku Abigail Horákovou, vl. jm. Hedviku Černovickou.První část práce se zabývá životopisnými daty této nevšední ženy, druhá představuje na základě osobních zápisků a korespondence vztah mezi umělkyní a její rodinou. Třetí nastiňuje uměleckou tvorbu Abigail Horákové. Poslední kapitola rozebírá deset divadelní her, ve kterých vystupují různé typy žen tehdejší společnosti.
- ItemAdaptivní chapadlo s poddajnými úchopnými prvky(Technická Univerzita v Liberci, 2012) Mikan, Tomáš; Novotný, FrantišekPředmětem předkládané bakalářské práce je prozkoumání možností tvarově poddajného uchopování. Na základě rešerše se práce zabývá návrhem koncepčního řešení tvarově poddajných úchopných prvků a návrhem jeho konstrukčního řešení, které bude možno aplikovat pro komerčně dodávaná chapadla různých typů. Součástí práce je také navržení testovacího zařízení a ověření funkčnosti navrhovaného řešení.
- ItemAdaptivní metody potlačování přenosu vibrací: řešení rezonančních a širokofrekvenčních úloh(Technická Univerzita v Liberci, ) Kodejška, Miloš
- ItemAka 47(Technická Univerzita v Liberci, 2013) Pekárková, Andrea; Zippe, StanislavPráce se věnuje projektu budování uměleckého alter ega Aka 47 a popisuje můj přístup a metodu, kterou jsem intuitivně zvolila. Praktickou částí je audiovizuální performance. Abstraktní obrazy podléhají ději v mnou vytvořeném zvukovém podkladu a okamžitě na něj reagují. Technická instalace je volena s ohledem na specifika daného prostoru.
- ItemAktivizující metody ve výuce anglického jazyka na 1. stupni ZŠSkořepová, Jana; Šaffková Zuzana, PaedDr. CSc., M.A. : 55043Diplomová práce se zabývá problematikou používání aktivizujících výukových metod v hodinách anglického jazyka na 1. stupni základní školy. Tato práce se skládá ze dvou částí, teoretické a praktické.Teoretická část obeznamuje čtenáře s pojmem aktivizující výuková metoda, uvádí teorie, na nichž je koncept aktivizujících výukových metod vystavěn, a charakterizuje vybrané aktivizující výukové metody, které je možné využít v hodinách anglického jazyka na 1. stupni ZŠ.Praktická část poskytuje ucelený přehled o přípravě, průběhu i výsledcích výzkumného šetření, jehož cílem bylo ověřit, zda aktivizující výukové metody podněcují motivaci žáků mladšího školního věku k učení anglického jazyka.
- ItemAkustická clonaTkáč, Jakub; Saffarian Saman, Ing. arch. MgA. : 66091; Novák Petr, Ing. : 56931Diplomová práce se věnuje akustické cloně, která se svým tvarem přizpůsobuje danému charakteru zvukového zdroje. Smýšlené umístění je hlavně v opuštěných budovách, ve kterých v posledních letech vznikly kulturní místa, jenž pořádají různorodé umělecké nebo hudební vystoupení a samotný prostor není pro takovouto činnost přizpůsoben. Projekt má pomocí své transformující se struktury a celkovému designu napomoct zvukovému projevu a přizpůsobit se konkrétní potřebě představení.
- ItemAmbasáda České republiky v Addis AbeběBergová, Michaela; Suchomel Jiří, prof. Ing. arch. akad. arch. : 54695Bakalářská práce se věnuje návrhu nové ambasády České republiky v etiopskémhlavním městě Addis Abeba. Práce vznikla dle zadání soutěže, kterouvyhlásilo Ministerstvo zahraničních věcí, Katedra architektury na stavebnífakultě ČVUT a Inspireli Awards.Návrh má reprezentovat naši republiku a ukázat její kulturní úroveň a tradice.Zároveň by měl být návrh nadčasový a mít racionální dispoziční řešení.Dominantou se v projektu stala zahrada, do které jsem se snažila budovy ambasádyukrýt. Záměrem bylo neodhalit všechno na první pohled, ale aby bylnávštěvník překvapen postupným odkrýváním budov mezi zelení.
- ItemAnalýza a modelování aktivního objemu podzemního zásobníku plynu Háje u PříbramiMilerová, Markéta; Severýn Otto, doc. Ing. Ph.D. : 54870Bakalářská práce se zabývá problematikou modelování aktivního objemu podzemního zásobníku plynu. Z provozních dat vyplývá, že tento objem se mění v závislosti na provozním využití zásobníku. S pomocí citlivostní analýzy dat zásobníku je vytvořen a implementován model změn aktivního objemu v souvislosti s interakcí zásobníku s puklinovým prostředím. Model je pomocí analýzy jeho parametrů kalibrován na zásobník Háje a otestován na reálných datech. Výsledky modelu se liší oproti skutečným tlakům v průměru o setiny MPa s vyššími odchylkami při vtláčení či těžbě.
- ItemAnalýza a optimalizace softwarových nástrojů test managementu pro Testcentrum elektroniky ve Škoda AutoŠkopek, Vladimír; Kopetschke Igor, Ing. : 56318Práce se zabývá problematikou test managementu v automobilovém průmyslu. Na základě rešerše současných řešení vznikla nová test management aplikace pro Testcentrum elektroniky ve společnosti Škoda Auto. Serverová část aplikace je realizována ve webovém frameworku Django v jazyce Python, klientská část je napsána v jazyce JavaScript, pro uchovávání dat slouží databáze PostgreSQL. Nově vzniklá aplikace umožňuje zadávání požadavků na test, správu testovacích případů, manuální testování a zobrazování výsledků testů ve formě sloupcových a koláčových grafů. Předložené řešení využívá systém uživatelských účtů a oprávnění k oddělení přístupu do jednotlivých částí aplikace podle definovaných rolí. Součástí implementace je také uživatelská administrace databáze. Aplikace byla otestována ve zkušebním provozu Škoda Auto.
- ItemAnalýza Branemarkova můstku pomocí metody konečných prvkůDrahorád, Tomáš; Čapek Lukáš, doc. Ing. Ph.D.; Skolitel : 54889 Fárek Jiří, prof. Ing. CSc.; Konzultant : 55058 Fridrichová Ludmila, doc. Ing. Ph.D.; Konzultant2 : 64123 Šimůnek Antonín, prof. MUDr. CSc.Diplomová práce si klade za cíl stanovit rozložení napětí a deformace po zatížení mandibulárního můstku, který je ukotven do spodní čelisti za pomoci čtyř až pěti dentálních implantátů. Počet ukotvení se liší délkou interforaminální oblasti. Z klinické praxe je známo, že při působení vyšší skusové síly může dojít k fraktuře můstku. Hlavním parametrem při numerické analýze je způsob ukotvení můstku a rozložení zatížení na něm.
- ItemAnalýza fonetické variability ve výslovnosti u členů rodiny žijící v South YorkshireKhanová, Rozálie; Čanecký Pavel, Mgr. :67275Práce se zabývá fonetickou analýzou anglické výslovnosti čtyřčlenné rodiny žijící v South Yorkshire a zkoumá, jaké tendence ve výslovnosti mají jednotliví členové rodiny a jak lze tyto tendence vysvětlit ze sociolingvistického hlediska. Potřebná data byla získána prostřednictvím dvou metod. Nejprve byl vytvořen dotazník, jehož cílem bylo odhalit lingvistické pozadí zkoumaných účastníků, a poté byly pořízeny jejich hlasové záznamy. Nahrávky byly následně ohodnoceny rodilým a nerodilým mluvčím angličtiny. Dále byla pro potřeby této práce provedena fonetická analýza nahrávek pomocí programu pro analýzu řeči PRAAT. Nakonec tento výzkum odhaluje, zda daný účastník ve svém mluveném projevu inklinuje k výslovnosti standardní britské angličtiny nebo yorkshirského akcentu. Zjištění dokazují, že si účastníci mladší generace osvojili yorskhirský akcent, zatímco účastníci starší generace inklinují k výslovnosti standardní britské angličtiny, i když do jisté míry došlo k osvojení yorkshirského akcentu.
- ItemAnalýza magnetických akumulátorů kinetické energie(Technická Univerzita v Liberci, 2016) Svobodová, Jana; Valtera, JanTato práce je zaměřena na analýzu magnetických akumulátorů kinetické energie vyvinutých pro centrální rozváděcí systém příze rotorových dopřádacích strojů. Centrální rozváděcí systém zajišťuje pomocí přímočarého vratného pohybu rozváděcí tyče přesné vedení příze při jejím navíjení na výstupní cívku. Při tomto pohybu dochází k vysokému namáhání rozváděcí tyče a podélnému kmitání. Magnetický akumulátor akumuluje kinetickou energii v koncových úvratích rozváděcího pohybu a tím pomáhá snížit dynamické síly na rozváděcí tyč. Cílem této práce je provést analýzu stacionárního a nestacionárního magnetického pole akumulátoru v různých uspořádáních. Následně pak navrhnout geometrii nového pólového nástavce pro navýšení magnetické síly v koncových polohách rozváděcího pohybu. Pro tyto účely byl v programu FEMM 4.2 vytvořen model, pomocí kterého byla provedena kvazistatická analýza. Při této analýze byl prováděn návrh nového pólového nástavce, který dosahuje vyšší magnetické síly než původní pólový nástavec a tím snižuje potřebný počet akumulátorů na rozváděcím systému. V programu Ansys Maxwell byl vytvořen model, pomocí kterého byla provedena magneto-dynamická analýza akumulátoru při průchodu duralové rozváděcí tyče. V této analýze byla zjišťována velikost účinků od vířivých proudů při průchodu duralové rozváděcí tyče akumulátorem. Výsledky z kvazistatické i magneto-dynamické analýzy byly následně experimentálně ověřeny. Výsledky z měření se shodovaly s hodnotami ze simulací a verifikovaly tak vytvořené modely magnetických akumulátorů různých uspořádání. Výsledkem práce je ověřený model magnetického akumulátoru pro magneto-statické a magneto-dynamické analýzy. Dále je výsledkem geometrie pólového nástavce, se kterým dochází k téměř dvojnásobné magnetické odpudivé síle a díky tomu se počet akumulátorů na dopřádacím stroji může snížit až o polovinu. V poslední části byl analyzován vliv vířivých proudů při pohybu magnetických těles na stroji a zhodnoceno jejich případné využití.
- ItemAnalýza maturitních didaktických testů z českého jazykaKoudelková, Kristina; Štindlová Barbora, Mgr. Ph.D. : 55065Cílem teoretické části bakalářské práce je vytvořit přehled o podobě maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury, především o stavbě didaktického testu, který je stěžejním bodem práce. Analytická část zkoumá didaktické testy z jarního zkušebního období 2017-2019 na základě hodnotících kritérií vytyčených v teoretické části práce. Hlavním cílem je vypozorovat, zdali by současná podoba maturitních didaktických testů mohla souviset se vzrůstající neúspěšností u maturitní zkoušky.
- ItemAnalýza odezvy rotoru na kmitání základu(Technická Univerzita v Liberci, 2015) Svoboda, David; Petríková, IvaPráce se zabývá problémem rotorové dynamiky. Je zkoumána dynamická odezva kinematicky buzeného rotoru. Studii může reprezentovat například rotor turbodmychadla, do kterého jsou přenášeny vibrace z motoru skrz ložiska. Rotor je modelován metodou konečných prvků a výsledky jsou otestovány v softwaru MSC.Adams. Metoda konečných prvků popisuje hřídel, kotouče jsou uvažovány jako tuhé. Kompletní model rotoru včetně ložisek je podroben modální analýze a dynamické simulaci. Všechny výpočty jsou provedeny v matematickém softwaru Scilab.
- ItemAnalýza porozumění jinakosti ve vybraných učebnicích Výchovy k občanství pro 2. stupeň ZŠŠtěpánková, Jana; Václavík David, doc. PhDr. Ph.D. : 54998Hlavním cílem diplomové práce je analýza učebnic Výchovy k občanství pro 2. stupeň základních škol z hlediska kulturní jinakosti a dalších souvisejících pojmů. Práce primárně zkoumá, zda učební pomůcky pracují s klíčovými termíny jako je xenofobie, rasismus, předsudky či tolerance. V druhé řadě je diskutováno, jakým způsobem jsou tato témata zpracována a zda se didaktické materiály snaží žáky připravit na bezproblémové soužití v dnešní čím dál více heterogenní společnosti. Předmětem šetření se staly nejpoužívanější učebnice Výchovy k občanství v Liberci a jeho okolí. Samotné analýze předchází několik kapitol, které vysvětlují klíčové pojmy práce a zároveň podrobně popisují metodiku obsahové analýzy. Veškeré poznatky jsou zpracovány nejprve empiricky pomocí tabulek a grafů a následně teoreticky okomentovány. Úplný závěr práce přináší interpretaci zjištěných informací, přičemž všechny učebnice jsou mezi sebou také porovnány.
- ItemAnglicismy v projevech českých influencerůPetrovičová, Šárka; Lábus Václav, Mgr. Ph.D. : 55067Bakalářská práce Anglicismy v projevech českých influencerů zkoumá anglicismy užívané vybranými českými influencery na sociálních sítích. V teoreticko-metodologické části práce jsou vymezeny základní pojmy a východiska práce, tj. co je neologismus a specifičtěji anglicismus, jakou roli hrají v jazyce a proč je důležité je zkoumat, kdo je influencer a jaký podíl má na přejímání anglicismů do jazyka. Klíčovou částí práce je část slovníková, která obsahuje komplexně zpracovaný slovník sestavený ze zkoumaných anglicismů. Slovníková část je uvedena poznámkami ke zpracování slovníku a seznamem užitých zkratek, značek a symbolů. Poslední částí práce je formálně-sémantická analýza přejímaných anglicismů, v níž jsou anglicismy analyzovány z hlediska jejich formální adaptace a sémantické integrace do českého jazykového systému.
- ItemAntarktická staniceŠálek, Martin; Suchomel Jiří, prof. Ing. arch. akad. arch.; Skolitel : 55345 Němeček Pavel, prof. Dr. Ing.; Konzultant : 63158 Bakalová Totka, Ing. Ph.D.; Konzultant2 : 65911 Řehoř DavidStanice je navržena pro posádku 10 lidí. Počítá se se 2 techniky (lidé co se starají o plynulý chod stanice) 1 doktor a 7 výzkumníků.Objekt je rozdělen na 3 zóny - technika,práce a odpočinek.Stanice je dvoupatrová. V prvním patře se nachází technická část a pracovní prostory (laboratoř a pracovna).Technické zázemí je rozděleno z hlediska požární bezpečnosti do samostatných úseků. Pokud bychom vstupovali do objektu zásobovacím vchodem, tak bych procházeli v první části kolem spalovny odpadu a skladu odpadu. Tunelem z textilie projdeme do druhé části, která obsahuje sklad nafty a dva naftové generátory. Dalším tunelem vstoupíme do větší samostatné buňky, která slouží jako garáž, sklad člunů a pro servis techniků. Největší část je zároveň i centrální. Na rozdíl od technických buněk je tato část vytápěna. Do této části je možné vstoupit buď hlavním vchodem, nebo z garáže. V obou případech vstoupíme do velkého zádveří kde je nutno se přezout. Pro případy, kdy výzkumníci přijdu promoklí je hned u vstupu umístěna prádelna se sušárnou. Další část je navržena jako pomyslný trojtrakt. Kdy po jedné straně jsou prostory jako je velká technická místnost (s již zmiňovaným vybavením), laboratoř, toaleta s umývátkem a hydroponie (pro výzkum pěstování rostlin v extrémních podmínkách). Celá druhá strana slouží pro skladování vybavenívědců a skladování vzorků. Na konci se nachází kancelářský prostor s výhledem na celý záliv.Po ocelovém schodišti se dostaneme do druhého patra. Tento prostor je navržen jako trojtrakt. V jedné části jsou pokoje pro výzkumníky, toalety a koupelna. V druhé části jsou prostory společné. V těchto prostorách je kuchyň, sklad potravin, jídelna, relaxační část s lehátky a pro zpříjemnění prostoru sem prochází hydroponie z prvního patra. Je zde uplatněn stejný přístup jako ve spodních kancelářských prostorách a při relaxaci můžete z lehátka pozorovat celý Frantzbay. Čtyři pokoje jsou po dvou členech posádky a pro Vedoucího skupiny a doktora jsou zde dva pokoje po jednom. Pro celou posádku jsou k dispozici dvě toalety v horním patře a popřípadě jedna v patře prvním. Sprchy jsou tu jen dvě a to z toho důvodu, že dle zdrojů, není potřeba na Antarktidě každodenní sprchování. MATERIÁLNa Antarktidě převládají šedivé odstíny a nevýrazné barvy. Proto je snaha v interiéru vytvořit co nejpříjemnější podmínky pro vědce. Volil jsem při návrhu do vnitřních prostorů co nejvíce dřevěných ploch doplněných sklem. Barevnost v interiéru bude vytvořena doplňky. Z důvodu snadné údržby je jako povrch podlah všude voleno tmavě šedivé kvalitní linoleum. Z venkovní strany je objekt obalen hliníkovým plechem s výrazným nátěrem (pro viditelnost stanice v bouři či vánici).
- ItemAntropocén a problematika jednorázových plastůReimannová, Denisa; Trčka Michal, Mgr. Ph.D. : 64060Bakalářská práce se zabývá problematikou jednorázových plastů v souvislosti s globálním plastovým znečištěním. Jejím cílem je demonstrovat dopady plastové produkce a zamyslet se nad efektivitou současných řešení tohoto problému. První kapitola pojednává o teorii Gaia a konceptu antropocénu ve vztahu k problematice plastů. Druhá kapitola charakterizuje jednorázové plasty a dopad plastového znečištění demonstruje na konkrétních příkladech. V závěrečné podkapitole je pozornost věnována efektivitě recyklace jako jednomu z předkládaných řešení plastového znečištění.
- ItemAplikace antibakteriální nanovrstvy na kovové retainery a zubní rovnátkaRoiková, Eva; Lovětinská-Šlamborová Irena, doc. Mgr. Ph.D. : 55182; Kolář Milan, doc. Ing. CSc. Skolitel : 54736; Exnar Petr, doc. Ing. CSc. Konzultant : 55183; Courtis Claire, Dr.;Fajardo Carmen, Ph.D. Konzultant2 : 66363;66364Bakalářská práce je zaměřená na výzkum a testování vlastností antibakteriální nanovrstvy, určené k použití na kovové retainery a zubní rovnátka. Hlavní část testování tvoří mikrobiologické testy.Teoretická část je zaměřená na popis lidského chrupu a fyziologické zubní mikroflóry, dále jsou popsány základní části současně používaných fixních a snímacích ortodontických aparátů. Je také zkoumán současný stav ortodontických aparátů s povrchovou úpravou, která by odolávala zubnímu biofilmu.Experimentální část se věnuje přípravě antibakteriální nanovrstvy na bázi hybridního polymeru vzniklým reakcí 3-(trimethoxysilyl)propyl methakrylátu (TMSPM)s tetraethyl orthosilikátem (TEOS) s přídavkem rozpustných solí stříbra, mědi a zinku. Antibakteriální vrstva byla syntetizována metodou sol-gel a aplikována metodoudip-coating. Dále jsou zde popsány testy mechanické odolnosti a měření kontaktního úhlu smáčení.Nejobsáhlejší celek experimentální části tvoří popis mikrobiologických testů s použitím bakteriálních kmenů Streptococcus salivarius, Streptococcus mutans, Actinomyces odontolyticus, Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus casei. Nejprve byly provedeny pilotní testy k určení chování vrstvy vzhledem k jednotlivým bakteriálním kmenům, jejich směsí a bakteriím fyziologického zubního biofilmu a poté byla zkoumána schopnost tvorby biofilmu jednotlivých bakterií.
- ItemAplikace metody AZA ve výuce žáků 4. a 5. ročníku ZŠNovotná, Zuzana; Vykoukalová Věra, PhDr. Ph.D. :54858; Anděl Petr, doc. RNDr. CSc. :54842Diplomová práce se zabývá aplikací metody AZA u žáků ve 4. a 5. ročníku ZŠ. Charakterizuje cílovou skupinu žáku, tzn. dítě mladšího školního věku. Vymezuje základní pojmy související s mezipředmětovými vztahy a vyučovacími metodami. Zaměřuje se především na aktivizující metody, mezi které můžeme metodu AZA zařadit. Součástí diplomové práce je soubor aktivit využívající metodu AZA a metodické doporučení k jejich zavedení v běžné praxi.