Učitelé základních škol, informační a komunikační technologie a žáci se speciálními vzdělávacími potřebami

Abstract
Diplomová práce se věnuje tématu učitelé základních škol, žáci se speciálními vzdělávacími potřebami a informační a komunikační technologie. Cílem je charakterizovat možnosti využívání informačních a komunikačních technologií u učitelů základních škol s důrazem na práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a zjistit, jak učitelé využívají informační a komunikační technologie při práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. V teoretické části jsou charakterizovány pro téma důležité pojmy: učitelé základních škol, jejich odborná kvalifikace a profesní předpoklady, žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, tj. žáci se zdravotním postižením, zdravotním znevýhodněním a sociálním znevýhodněním, možnosti vzdělávání a podpory žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Vymezen je i pojem informační a komunikační technologie a možnosti jejich využití učiteli v práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. V textu je zmiňován software i hardware, který lze pro práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami ve školách využít. Empirická část přináší výsledky dotazníkového šetření mezi učiteli 1. a 2. stupně základních škol se zaměřením na problematiku využívání informačních a komunikačních technologií při práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Jsou zde stanoveny a ověřovány tři hypotézy, popsán výzkumný vzorek i průběh výzkumu. Výsledky dotazníkového šetření jsou prezentovány formou grafického znázornění a následného slovního shrnutí. Závěrečná část obsahuje souhrn diplomové práce a navrhovaná opatření v oblasti využívání informačních a komunikačních technologií učiteli.
This Diploma Thesis deals with the topics of primary school teachers, pupils with special educational needs and information and communication technology. The aim is to characterise the possibilities of using information and communication technology by primary school teachers with the emphasis on working with pupils with special educational needs and to find out how teachers use information and communication technology when working with pupils with special educational needs. The theoretical part includes descriptions of the topic's important terms: primary school teachers, their professional qualification and their proficiency, pupils with special educational needs, i.e. handicapped pupils, pupils with health and social disadvantages, educational possibilities and supporting pupils with special educational needs. Also the terms of information and communication technology and its possible use are determined. The text mentions hardware and software, which could be used in schools when working with pupils with special educational needs. The empirical part brings results of a survey amongst primary school teachers of year 1 and year 2, focusing on using information and communication technology when working with pupils with special educational needs. In the thesis, there are also determined and verified three hypothesis, and a description of the researched sample and the process of the survey. The results of the survey are presented in a form of a graph, followed by a written summary. The final part includes the summary of the thesis and outlining the proposed measures of using information and communication technology by teachers.
Description
Subject(s)
hardware, informační a komunikační technologie, učitel základní školy, výukový software, vzdělání, žák se speciálními vzdělávacími potřebami, hardware, information and communication technology, primary school teacher, educational software, education, special educational needs pupil
Citation
ISSN
ISBN