Realizace podpůrných opatření výuky u žáků se specifickými poruchami učení v základní škole

Abstract
Tato bakalářská práce se skládá ze dvou částí, a to z teoretické a praktické části. Je zaměřena na podpůrná opatření vzdělávání u žáků se specifickými poruchami učení v běžné základní škole. Hlavním tématem je však použitelnost těchto podpůrných opatření a metod v praxi. Jedná se především o zjištění, zda se metody učení a jiná podpůrná opatření vzdělávání, které doporučí pedagogicko-psychologické poradna, uplatňují skutečně v praxi a jakým způsobem.V teoretické části se dozvíme, jaké typy specifických poruch učení známe a jaká vývojová složka (funkce) žáka byla narušena u konkrétní specifické poruchy učení. V teoretické části jsou také uvedeny speciálně-pedagogické postupy, které jsou zaměřeny na rozvoj či nápravu porušených nebo nevyvinutých funkcí žáka. Jedná se tedy o reedukaci percepčně motorických funkcí potřebných pro čtení, psaní, počítání. S tím souvisí i využívání kompenzačních pomůcek ve vzdělávacím procesu. Dále je zde zpracován plán pedagogické podpory a vzdělávací plán, kde se dozvíme o možných prostředcích podpory ve vzdělání, a i o tvorbě vzdělávacího plánu. V této části je také shrnut legislativní rámec týkající se výchovně vzdělávacího procesu žáků. Teoretická část se tedy zabývá charakteristikou specifických poruch učení žáka a doporučenými metodami pro jeho podporu ve výuce. Praktická část se zabývá průzkumem. Dle stanoveného cíle je zde uvedeno šetření a pozorování, zda se používají doporučená podpůrná opatření v praxi a v jaké míře. Výzkum probíhal formou pozorování výuky (používaná podpůrná opatření, postupy pedagogů a reakce žáků), dále pak dotazováním pedagogů, kteří se věnují pedagogické intervenci u žáků se specifickými poruchami učení. Praktická část obsahuje i hodnocení výzkumného šetření.
This bachelor thesis consists of two parts, theoretical and practical. It is focussed on educational support measures for children with specific learning difficulties in regular primary school. The main topic is though the applicability of these supportive measures and methods in practice. It is mainly about the findings if the educational methods and other supportive measures recommended by the pedagogical-psychological centres are actually applied in practice and how.In the theoretical part we will find out what types of specific learning difficulties we know and what development part (function) of the pupil was disturbed in the particular specific educational difficulty. In the theoretical part the special-pedagogical methods are also stated, these are focussed on development or correction of disturbed or undeveloped functions of the pupil. So, it is about the re-education of perceptive motoric functions needed for reading, writing, counting. This is connected to the use of the compensational aids in the education process. Further, the plan of pedagogical support and educational plan are composed here, we will learn about the possible means of the support in education and about the process of making the educational plan. The legislative framework regarding the educational process of pupils is also summarised in this part. Theoretical part thus deals with the characteristics of specific learning difficulties of a pupil and recommended methods for his support in education.The practical part concerns survey. According to the aim the research and observation are stated here, and if the recommended support measures are applied in practice and to what degree. The research was done in a form of an observation of the education (used supportive measures, the methods of teachers and the reactions of pupils), and by questioning teachers, who are engaged in pedagogical intervention with pupils with specific learning difficulties. The practical part also contains an evaluation of the research.
Description
Subject(s)
V obsahu bakalářské práce se lépe orientujeme pomocí klíčových slov, která vystihují podstatu textu. Tato slova jsou poruchy učení, specifické poruchy, metody podpory, podpůrná opatření, výuka, vzdělávání, žák, IVP, pomůcky, In the content of the bachelor thesis, we can navigate better with the help of key words which characterise the nature of the text. These words are learning difficulties, specific difficulties, support methods, support measures, education, pupil, individual educational plan, aides
Citation
ISSN
ISBN