Fakulta strojní
Permanent URI for this community
Browse
Browsing Fakulta strojní by Title
Now showing 1 - 20 of 70
Results Per Page
Sort Options
- ItemAdaptivní chapadlo s poddajnými úchopnými prvky(Technická Univerzita v Liberci, 2012-01-01) Mikan, Tomáš; Novotný, FrantišekPředmětem předkládané bakalářské práce je prozkoumání možností tvarově poddajného uchopování. Na základě rešerše se práce zabývá návrhem koncepčního řešení tvarově poddajných úchopných prvků a návrhem jeho konstrukčního řešení, které bude možno aplikovat pro komerčně dodávaná chapadla různých typů. Součástí práce je také navržení testovacího zařízení a ověření funkčnosti navrhovaného řešení.
- ItemAnalýza magnetických akumulátorů kinetické energie(Technická Univerzita v Liberci, 2016-01-01) Svobodová, Jana; Valtera, JanTato práce je zaměřena na analýzu magnetických akumulátorů kinetické energie vyvinutých pro centrální rozváděcí systém příze rotorových dopřádacích strojů. Centrální rozváděcí systém zajišťuje pomocí přímočarého vratného pohybu rozváděcí tyče přesné vedení příze při jejím navíjení na výstupní cívku. Při tomto pohybu dochází k vysokému namáhání rozváděcí tyče a podélnému kmitání. Magnetický akumulátor akumuluje kinetickou energii v koncových úvratích rozváděcího pohybu a tím pomáhá snížit dynamické síly na rozváděcí tyč. Cílem této práce je provést analýzu stacionárního a nestacionárního magnetického pole akumulátoru v různých uspořádáních. Následně pak navrhnout geometrii nového pólového nástavce pro navýšení magnetické síly v koncových polohách rozváděcího pohybu. Pro tyto účely byl v programu FEMM 4.2 vytvořen model, pomocí kterého byla provedena kvazistatická analýza. Při této analýze byl prováděn návrh nového pólového nástavce, který dosahuje vyšší magnetické síly než původní pólový nástavec a tím snižuje potřebný počet akumulátorů na rozváděcím systému. V programu Ansys Maxwell byl vytvořen model, pomocí kterého byla provedena magneto-dynamická analýza akumulátoru při průchodu duralové rozváděcí tyče. V této analýze byla zjišťována velikost účinků od vířivých proudů při průchodu duralové rozváděcí tyče akumulátorem. Výsledky z kvazistatické i magneto-dynamické analýzy byly následně experimentálně ověřeny. Výsledky z měření se shodovaly s hodnotami ze simulací a verifikovaly tak vytvořené modely magnetických akumulátorů různých uspořádání. Výsledkem práce je ověřený model magnetického akumulátoru pro magneto-statické a magneto-dynamické analýzy. Dále je výsledkem geometrie pólového nástavce, se kterým dochází k téměř dvojnásobné magnetické odpudivé síle a díky tomu se počet akumulátorů na dopřádacím stroji může snížit až o polovinu. V poslední části byl analyzován vliv vířivých proudů při pohybu magnetických těles na stroji a zhodnoceno jejich případné využití.
- ItemAnalýza odezvy rotoru na kmitání základu(Technická Univerzita v Liberci, 2015-01-01) Svoboda, David; Petríková, IvaPráce se zabývá problémem rotorové dynamiky. Je zkoumána dynamická odezva kinematicky buzeného rotoru. Studii může reprezentovat například rotor turbodmychadla, do kterého jsou přenášeny vibrace z motoru skrz ložiska. Rotor je modelován metodou konečných prvků a výsledky jsou otestovány v softwaru MSC.Adams. Metoda konečných prvků popisuje hřídel, kotouče jsou uvažovány jako tuhé. Kompletní model rotoru včetně ložisek je podroben modální analýze a dynamické simulaci. Všechny výpočty jsou provedeny v matematickém softwaru Scilab.
- ItemApplication for synchronization of events between VersionOne and ALMŘíčan, MichalDiploma thesis deals with creation of software applications which improve SDLC process(Software development life cycle). Theoretical part is devoted to selected methodologies of software development also brings view to evolution of those methodologies and their comparison. The thesis then summarize key features of tools for which those application were developed. Most of the thesis is devoted to practical part where for each of applications is brief description of most important modules and components including a description of functionality.
- ItemAutomatizace obsluhy kartáčovacího rámu(Technická Univerzita v Liberci, 2012-01-01) Bali Šoltés, Petr; Zelený, PetrIn the beginning of thesis is introduced original concept of brush frame and other competitors products on maintenance of synthetic turf. The analysis of possible solutions was performed with regords to easy handling, price and production technology. Then two options of new brush frame are designed. Main objective of thesis is to automate and therefore make manipulation with this device easier.
- ItemDetekce recyklátu v plastových dílech(Technická Univerzita v Liberci, 2016-01-01) Tůma, Jiří; Běhálek, LubošDiplomová práce se zabývá možnostmi aplikace fyzikálních metod k detekci recyklátu v plastových dílech z polypropylenu. K experimentálnímu měření byly použity standardní metody hodnocení mechanických vlastností materiálu při statickém namáhání v tahu a ohybu i při dynamickém rázovém namáhání metodou Charpy. Sledovány byly reologické vlastnosti materiálů metodou měření indexu toku taveniny, jejich termické vlastnosti i oxidační stabilita metodou diferenciální snímací kalorimetrie.
- ItemDynamika soustavy těles, aplikace na výukovou pomůcku(Technická Univerzita v Liberci, 2016-01-01) Gregorová, Diana; Šír, MiroslavTato práce se zabývá návrhem didaktické pomůcky při řešení dynamiky soustavy těles a zároveň se snaží poukázat na spojitost teoretických výpočtů s praktickým experimentem. Jako demonstrační předmět byla použita soustava dvou těles, kde jedním z nich je rotující nevývažek. V matematickém řešení dynamiky byly sestaveny rovnice rovnováhy, specifikace sil a kinematické rovnice. Samotná řešení a celkové výpočty byly provedeny pomocí softwaru Maple. Dále byl navrhnut a sestrojen fyzický model, se kterým byl uskutečněn reálný experiment. V závěru byly výpočty porovnány s praktickým pokusem.
- ItemExperimental and Numerical Investigation of the Metal Sheet for Automotive(2018-2-1) Salem, Shehab; Fraňa Karel, prof. Ing. Ph.D. : 55679This report investigates the aero-acoustic noise generated by sheet metals of three different structures. The investigation is done both experimentally and numerically in order to find the sheet of best acoustic performance. Each sheet was tested experimentally in a wind tunnel in the velocity range of 9 to 20 m/s where the produced sound was recorded by a microphone. The experiment aimed at finding which sheet produces louder noise. Moreover, the velocity fluctuation after the sheets trailing edge was captured by a Hot Wire Anemometer to find the dominant frequency of vortices and calculate turbulence intensity. Finally, the case of highest velocity was numerically simulated using Ansys fluent where the simulation was validated by the experimental results. The numerical analysis used LES turbulence model with Kinetic Energy Transport sub-grid model. Ffowcs-Williams & Hawkings model was used to predict the acoustic sources. Agreements were found between the trend of acoustic noise produced from experiment and numerical simulation over some ranges of frequency.
- ItemExperimentální výzkum obtékání těles v tažné nádržiPulec, Jaroslav
- ItemGeopolymerní kompozitní systémy a jejich odolnost k dynamickému namáhání(Technická Univerzita v Liberci, 2014-01-01) Láník, Pavel; Kroisová, DoraCílem práce bylo zjistit vliv dynamického namáhání na připravené geopolymerní kompozitní systémy. Na základě komplexního rozboru všech dosažených výsledků lze říci, že dynamické namáhání aplikované na připravené vzorky geopolymerních kompozitních systémů vyztužených vybranými druhy vláken (skelných, čedičových, uhlíkových) i v různých strukturních uspořádáních (punčoška, podélná vlákna) zprostředkované vibracemi o kmitočtu 50 Hz aplikovanými po dobu 24 hodin mají vliv pouze na jisté typy vzorků v závislosti na chemickém složení vláken, adhezi vláken k matrici, rozložení vláken a kvalitě přípravy vzorků.
- ItemHodnocení krystalizace bronzů při různých podmínkách tuhnutí odlitkůBoubín, JanTato bakalářská práce je členěna do dvou částí, kterými jsou část teoretická a část praktická. Teoretická část se zabývá charakteristikou slitin mědi, jejich rozdělením a zpracováním. Zejména se tato práce soustředí na charakteristiku, vlastnosti a využití bronzů. Veškeré tyto informace jsou zpracovány na základě prostudované literatury. Praktická část bakalářské práce se věnuje pozorování rozdílů ve struktuře pro materiál CuZn31MnAl1 mezi odlitkem do pískové formy a odlitkem do formy kovové. Následuje jejich metalografický rozbor obsahující výbrus a leptání, porovnání makrostruktury na světelném mikroskopu, chemická analýza struktury a test tvrdosti materiálu v řezu.
- ItemInovace konstrukce golfového vozíku za účelem zlepšení jízdního komfortu řidiče(2017-11-5) Jírová, Radka; Pešík Lubomír, prof. Ing. CSc. : 55222; Svoboda Roman Konzultant2 : 66382Předkládaná diplomová práce se zabývá problematikou minimalizace škodlivých účinků vibrací přenášených na člověka a zaměřuje se na zlepšení jízdního komfortu osob přepravovaných na golfovém vozíku s elektrickým pohonem. Východiskem konstrukčního řešení přídavného vibroizolačního zařízení bylo měření hodnot kinematických veličin kmitání sedadla v reálných podmínkách a laboratorní zjištění dynamických parametrů soustavy. Na základě získaných poznatků byl sestaven výpočtový model a byla provedena optimalizace dynamických parametrů. Zvláštní význam pro účinnou vibroizolaci má odpružení sedadla vůči rámu golfového vozíku a zvýšení jeho setrvačné hmoty, což bylo docíleno spojením s bateriemi elektrického pohonu. Toto inovativní konstrukční řešení je předmětem přihlášky vynálezu a v diplomové práci bylo realizováno v podobě funkčního prototypu, na kterém byla v reálných podmínkách prokázána vysoká účinnost vibroizolace sedadla.
- ItemInovace stropní konzole osobního automobilu Ford(Technická Univerzita v Liberci, 2012-01-01) Zikmund, Petr; Fliegel, VítězslavDiplomová práce se zabývá inovací stropní konzole osobního automobilu Ford. Práce obsahuje kombinované řešení vnitřního komunikačního zrcátka a odkládací schránky na brýle. Inovace byla provedena s ohledem na zákazníka a jeho požadavky na prémiovou výbavu. Pro celý proces návrhu výrobku až po zkonstruování bylo využito metod inovačního inženýrství. Z navržených konceptů byla vybrána vítězná varianta a byla optimalizována z hlediska metod DFX, FMEA a MKP.
- ItemInovace vibroizolačního mechanismu hydraulického stolu(Technická Univerzita v Liberci, 2014-01-01) Hübner, Kamil; Pešík, LubomírTato diplomová práce se zabývá inovací vibroizolačního mechanismu, který byl navržen pro hydraulický stůl HYDRO - COMFORT. Tento stůl vyrábí a distribuuje firma Progres Servis Sibřina spol. s r.o. Slouží k převozu pacientů v sanitce. Tato práce je řešena pomocí metod inovačního inženýrství. Jsou provedeny jak analytické výpočty mechaniky, tak simulace v softwaru Creo. Konkrétně se jedná o statické, kinematické a dynamické simulace. Dále je provedena i metoda konečných prvků. Výstupem práce je vyvinutí dvou nových systémů zavěšení pneumatické pružiny, které jsou založeny na pákových mechanismech. Navíc je vyroben prototyp navrženého řešení.
- ItemInovace zařízení pro upevnění záchranného člunu(Technická Univerzita v Liberci, 2013-01-01) Kratochvíl, Jaroslav; Pešík, LubomírTato diplomová práce se zabývá návrhem inovovaného zařízení pro zajištění záchranného člunu na lanech spouštěcího navijáku na lodní palubě. Hlavním avšak ne jediným parametrem, který byl inovací zlepšen, je síla potřebná k uvolnění člunu pod plným zatížením. Obsahem práce je rozbor stávajícího zařízení, dále návrh pěti konceptů inovovaného zařízení a výběr nejvhodnějšího konceptu. Vybraný koncept je pak optimalizován a zpracován až po výkresovou dokumentaci zařízení.
- ItemInvestigation of the Cavitation Aggressiveness Using PVDF Sensors(2018-11-1) Duran, Myka Mae Campo; Müller Miloš, Ing. Ph.D. : 55450The assessment of aggressiveness of cavitation phenomena through direct measurement of impact forces produced by bubble collapse is studied. This was done by recording impact forces from a commercially available Polyvinylidene Fluoride (PVDF) film sensor which is exposed to cavitation generated by ultrasonic transducer equipment. The ideal number of runs which will better represent the cavitation phenomena was first identified. Results showed good repeatability of every run and that a minimum of 3 experimental trials with time duration of 15 ms are enough to get a consistent data. The preparation of the PVDF films was optimized by selecting among four PVDF films that were setup differently, namely, a PVDF film as obtained from the supplier, a PVDF film topped with one layer of tape as an added protection, PVDF film with two layers of protective tape, and lastly a PVDF film which is folded into half. The PVDF film with one layer of tape is found to be the most suitable film for aggressiveness tests in terms of sensitivity and durability from cavitation damage. This film was then subjected to three different vibration amplitudes and it showed that increasing the oscillation amplitude leads to stronger impacts. Although most impacts were seen to occur at each horn vibration period, there were prominent high impact forces observed to arise after some cycles of horn vibration. This suggests that bubbles coagulate to form large cavity and then collapse more violently at a frequency lower than the frequency of ultrasonic horn vibration. Moreover, these strong impacts occur at a frequency that decreases as the vibration amplitude is increased. The obtained impact force signal was then compared to a previously obtained pitting test data which utilized the same experimental setup as used in this study. A remarkably high difference in the order of magnitude was seen between the cumulative peak rate and pit rate indicating that not all impacts cause pits on the surface of the material. Additionally, if it is assumed that a pit is formed from a single impact force during the incubation period, then a load of 319 N is necessary to create a 0.9 m diameter pit on aluminum alloy.
- ItemKavitace v medicínských aplikacích(2016-2-12) Seidl, Jan; Müller Miloš, Ing. Ph.D. : 55450; Bílek Martin, doc. Ing. Ph.D. Skolitel : 55358; Keller Petr, Ing. Ph.D. Konzultant : 55391; Zvolánek Ondřej, Ing. Konzultant2 : 66062Diplomová práce se zabývá popisem chování kavitační bublinky v blízkosti pružnéstěny, která v experimentech představuje lidskou tkáň. Chování bublinky jeposuzováno pro různé vzdálenosti bublinky od pružné stěny a různé vlastnosti stěny. V první části práce jsou uvedeny medicínské aplikace, v nichž se využívá jevu kavitace. V další části práce je vysvětlen pojem kavitace a známé interakce mezi kavitační bublinkou a buněčnou stěnou a jsou zmíněny i možné způsoby generování kavitačních bublin v medicínských aplikacích. Práce popisuje sestavu experimentu, zvolené principy měření, způsob generování kavitačních bublin a faktory, které mohou ovlivňovat experiment. Lidská tkán byla při experimentech simulována pomocí medicínského gelu. V práci byly použity čtyři různé vzorky gelu s různými mechanickými vlastnostmi s cílem simulovat různé typy tkání. Vzorky byly rozlišeny procentuálním snížením hustoty oproti lidské tkáni, a to o 25 %, 50 %, 75 % a 100 %. Pro zachycení chování bublinky v blízkosti pružné stěny byla použita CCD kamera. Chování bylo zkoumáno pro bublinky generované pomocí tepelné energie přechodového odporu dotýkajících se elektrod. Ze záznamu z CCD kamery byl vyhodnocen popis chování a interakce kavitační bublinky v blízkosti pružné stěny. Výsledky ukazují, že vlastnosti stěny výrazně ovlivňují chování bublinky a mohou dokonce i zabránit interakci bublinky se stěnou.
- ItemKavitace ve vodních čerpadlech(Technická Univerzita v Liberci, 2015-01-01) Jiřiček, Václav; Müller, MilošPředkládaná bakalářská práce se zabývá kavitací ve vodních čerpadlech. V úvodu práce je proveden základní popis vzniku kavitace a jejího negativního působení na konstrukční materiály hydrodynamických zařízení. Další část práce je zaměřená na popis čerpadel z hlediska konstrukce i provozních parametrů i jejich klasifikace. V této kapitole je také uveden popis vlivu kavitace na provoz čerpadla, klasifikace kavitace v čerpadlech i parametry, které se k popisu kavitace používají. V práci jsou uvedeny a popsány základní možnosti detekce kavitace v čerpadlech. V experimentální části práce je uveden postup instalace piezoelektrických filmů na povrch profilu představujícího čerpadlovou lopatku a jejich následná kalibrace. Kalibrace je založena na metodě pádu kuličky a jejím výsledkem je závislost mezi napětím generovaným na piezoelektrickém filmu a působící silou. Dále je v práci popsáno měření kavitace na profilu s instalovanými piezoelektrickými filmy v kavitačním tunelu. Kavitační jev je zkoumán opticky i akusticky. Optická měření jsou realizována pomocí vysokorychlostní CCD kamery. Akustická měření jsou realizována jednak pomocí piezoelektrických filmů instalovaných na profilu, a také pomocí piezoelektrického jehlového hydrofonu umístěného za profilem. Pro účely práce jsou ze skupiny měření prezentovány pouze výsledky pro dva režimy s rozdílnými parametry průtoku a tlaku před profilem. Výsledky optického záznamu ukazují vývoj kavitační struktury na profilu a měřené signály interakci kavitačních struktur s lopatkou.
- ItemKonstrukce a výroba zařízení pro extrudaci ABS a jiných materiálů pro 3D tiskárny(Technická Univerzita v Liberci, 2016-01-01) Vašata, Josef; Šafka, JiříCílem práce je navrhnout a zkonstruovat zařízení na výrobu vlákna z termoplastického materiálu pro 3D tiskárny. V práci jsou popsány možné návrhy konstrukcí pro rozdílné typy termoplastických materiálů a různé teplotní nastavení. Výsledné zařízení disponuje snadným ovládáním a především snadným čištěním při výměně termoplastického granulátů. Navrhovaná konstrukce zařízení vychází z několika již dostupných extruderů, které se dají zakoupit na trhu. Vzhledem k preferované nízké ceně je jako šnek použit hadovitý vrták do dřeva, který je vhodnou náhradou za dražší průmyslově vyráběné šneky. Ostatní komponenty: motor, převodovka a spojka byly dodány od různých dodavatelů v ČR. Topná tělesa, byla zvolena s vyšším výkonem, tak aby bylo možné zpracovávat i materiály s vyšší teplotou tavení. Vlastní chlazení výstupního vlákna je zabezpečeno pomocí ventilátoru, který se běžně používá v počítačových skříních. Komponenty, které nemohly být zakoupeny, byly navrženy a vyrobeny na Katedře výrobních systémů a automatizace. V praktické části práce je popsán test výroby vlákna z ABS materiálu včetně odzkoušení 3D tisku na 3D tiskárně - 3D Factories. Výsledky kvality materiálu byly verifikovány mechanickou zkouškou tahem. Zde bylo provedeno porovnání s komerčně dostupným materiálem pro 3D tiskárny. Neméně významným výsledkem je možnost vyrábět vlastní typ vláken pro 3D tisk kompozity, které nelze na komerčních strojích zpracovávat. Dalším významným přínosem této práce je i finanční, kdy ''komerční'' vlákna z materiálu ABS jsou i desetkrát dražší.
- ItemKonstrukce formy pro 2K proces vstřikování(Technická Univerzita v Liberci, 2013-01-01) Šorf, Ondřej; Lenfeld, PetrTato diplomová práce se zabývá návrhem a konstrukcí 2K vstřikovací formy pro vybraný plastový díl. První část (rešeršní část) popisuje teoretické znalosti o procesu vstřikování včetně vícekomponentního vstřikování a konstrukce forem pro tyto procesy. Druhá část práce obsahuje návrh plastového dílu, simulaci vstřikování, návrh a konstrukci formy, popis a vysvětlení konstrukčních řešení provedených pro 2K vstřikování. Příloha této práce obsahuje výkresy sestavy formy a výkresy součástí a další dokumenty. Tato diplomová práce byla vypracována v rámci řešení projektu SGS 28005.