Role mateřského jazyka při výuce angličtiny u žáků se specifickými poruchami učení

Abstract
Diplomová práce je zaměřena na roli mateřského jazyka ve výuce angličtiny u žáků se specifickými poruchami učení na druhém stupni základní školy. Práce se snaží odpovědět na otázku, zda je pro tuto skupinu žáků vhodné úplné vyloučení mateřského jazyka z výuky angličtiny, nebo je naopak účelné mateřštinu při výuce využít. V teoretické části byly shromážděny poznatky z oboru jazykovědy, didaktiky cizích jazyků a specifických poruch učení. Empirickou část práce pak tvoří kvantitativní výzkum, který byl realizován formou pedagogického experimentu u dvou skupin žáků se specifickými poruchami učení. Experiment zkoumal zlepšení znalostí a dovedností žáků při výuce s vyloučením mateřského jazyka v porovnání s výukou využívající mateřský jazyk. Hlavní výzkum byl doplněn kvantitativním šetřením, ve kterém žáci se specifickými poruchami učení sami hodnotili výuku s vyloučením mateřského jazyka. Z výsledků výzkumu vyplynulo, že účelné využití mateřského jazyka v hodinách angličtiny je z hlediska učebních výsledků pro žáky se specifickými poruchami vhodnější, než striktně cizojazyčná výuka s úplným vyloučením mateřštiny.
The master thesis focuses on the role of a mother tongue in teaching English as a foreign language to pupils with specific learning difficulties in a secondary school. The thesis aims to answer the question, whether the complete exclusion of the mother tongue from the class is suitable for this group of pupils, or if it is more effective to use a mother tongue in the teaching process. In the theoretical part, data from linqustics, foreign language didactics and specific learning difficulties were gathered. The empirical part of the thesis consists of a quantitative research organized as a pedagogical experiment with two groups of pupils with specific learning difficulties. The experiment measured improvement of pupils' knowledge and skills when being tought in English language only, compared to lessons using mother tongue as well. The main research was added by a qualitative research focused on the pupils' own evaluation of the English only lessons experience. The results of the research show that effective usage of mother tongue in teaching English to pupils with specific learning difficulties leads to better learning results than strictly foreign language usage and complete avoidance of mother tongue.
Description
Subject(s)
Mateřský jazyk, cizí jazyk, angličtina, výuka, druhý stupeň, základní škola, specifické poruchy učení, Mother tongue, foreign language, English, teaching, secondary school, specific learning difficulties
Citation
ISSN
ISBN