2017/2 - Science of Economics
Permanent URI for this collection
ACC Journal, ročník XXIII 2017/2
Recenzovali:
Prof. Dr. rer. pol. habil. Thorsten Claus - Technical University Dresden (IHI Zittau), Germany
Doc. Ing. Petra Růčková, Ph.D. - Silesian University, Czech Republic
Recenzovali:
Prof. Dr. rer. pol. habil. Thorsten Claus - Technical University Dresden (IHI Zittau), Germany
Doc. Ing. Petra Růčková, Ph.D. - Silesian University, Czech Republic
Browse
Browsing 2017/2 - Science of Economics by Issue Date
Now showing 1 - 12 of 12
Results Per Page
Sort Options
- ItemPerformance of the Textile Industry Companies in the Liberec Region(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Hasprová, Olga; Brabec, ZdeněkCílem článku je zhodnotit výkonnost malých a středních podniků textilního průmyslu se sídlem v Libereckém kraji. Textilní průmysl byl zvolen z důvodu jeho významného podílu na prosperitě Libereckého kraje v minulosti. Analýza je zaměřena na posouzení výkonnosti textilních a oděvních podniků v letech 2013 – 2015. Za tímto účelem jsou použity dvě metody hodnocení. Východiskem prvního přístupu stanovení výkonnosti je tradiční pojetí výkonnosti používající pro měření především účetní výsledek hospodaření. Druhý přístup je zaměřen na moderní pojetí výkonnosti, vycházející z kategorie ekonomického zisku. V obou případech je rovněž sledován vývoj hodnot obou sledovaných ukazatelů v čase. Výzkum potvrdil podstatný rozdíl ve výkonnosti podniků, jestliže se použijí výše uvedené přístupy k jejímu měření.
- ItemMaster Production Scheduling and the Relevance of Included Social Criteria(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Trost, Marco; Claus, Thorsten; Herrmann, FrankPříspěvek zkoumá nutnost zohlednění vytížení spolupracovníků a na něm závislé pracovní doby v hlavním plánování programu hlavní produkce. Navíc je ukázáno, že tato tematická oblast aktuálně představuje ve výzkumu mezeru. Z tohoto důvodu je tu představen vlastnoručně vyvinutý lineární model optimalizace na plánování programu hlavní produkce, který obsahuje sociální kritéria a vhodnou případovou studii. Výsledky ukazují, že značné odchylky jsou odvislé od ignorance při vytížení spolupracovníků v pracovní době. Z tohoto důvodu je doporučována integrace. Zároveň se ukazuje, že bude třeba dalšího výzkumu, obzvlášť pro stanovení vhodných vytěžujících funkcí, jako jsou např. funkce pro efekty v učení.
- ItemCzech Republic in the Context of International Tourism: Its Position and Competitiveness(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Červová, LenkaCestovní ruch patří k fenoménům dnešní doby. Je to významné odvětví ekonomiky, a proto je podstatné zaměřit se na konkurenceschopnost jednotlivých destinací. Oproti klasickému produktu se však destinace v mnohých aspektech a pojetí konkurenceschopnosti odlišuje. Česká republika je nedílnou součástí mezinárodního cestovního ruchu, a proto je cílem příspěvku zhodnotit její pozici v tomto odvětví. Pozice je analyzována z hlediska mezinárodních příjezdů a příjmů pomocí podílových ukazatelů a pořadí v rámci žebříčku zemí. Pro vyjádření konkurenceschopnosti je využit Travel & Tourism Competitiveness Index, který publikuje World Economic Forum. Jelikož je tento index sestavován převážně na bázi kvantitativních dat, umožňuje objektivní srovnání – jak mezi destinacemi navzájem, tak i hodnocení pozice země v čase.
- ItemCan Aggregate Production Planning (APP) Be Modified to Be as Good as Master Production Scheduling (MPS)?(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Vitzthum, Thorsten; Claus, Thorsten; Herrmann, FrankV tomto příspěvku je pomocí případové studie zdůrazněn význam plánování programu hlavní produkce pro hierarchické plánování produkce. Je učiněn pokus o zlepšení výsledku agregovaného celkového plánování změnou jednotlivých parametrů tak, aby to odpovídalo výsledku plánování programu hlavní produkce. V rámci šetření se tak docílilo některých zlepšení jednotlivých situací plánování, avšak obecné řešení se ještě nepodařilo nalézt. Zvláště použití vhodného faktoru k redukci kapacity ve spojení se zohledněním průběhu vede ke zlepšení výsledku. Při plánování více produktů je však těžké najít vhodný faktor pro redukci kapacity, protože ten je odvislý od poptávky.
- ItemApplication of spare parts management methods in the companies in the Czech republic(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Rodrigues, Marcio; Šírová, EvaŘízení zásob náhradních dílů je v současné době v podnikovém prostředí velké téma a výběr strategie v tomto směru je pro mnoho globálních společností výzvou, a to zejména proto, že tyto zásoby představují vysoké skladovací náklady a tím jsou zátěží na celkových finančních výsledcích. Tento příspěvek se snaží nalézt odpovědi na některé nezodpovězené klíčové otázky: jaké jsou vlivy a jakými metodami se řídí zásoby náhradních dílů ve firmách? Tento příspěvek představuje dílčí výsledky kvantitativního a kvalitativního výzkumu prezentující používání metod řízení náhradních dílů podniky v České republice. Výsledky analýzy se zaměřují na porovnání několika aspektů (velikost, typ podnikání, použité metody, vzory poptávky) a prezentují je z pohledu deskriptivní statistiky.
- ItemThe ambiguous awareness of approaching squeeze-out – czech case study in the EU Perspective(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Cvik, Eva Daniela; MacGregor Pelikánová, RadkaNucený přechod účastnických cenných papírů, neboli vytěsnění či squeeze-out, je kritizovaná právní metoda používaná akcionáři v EU, která byla podstatně změněna v rámci současné české právní rekodifikace. Nově byla zakotvena povinnost většinových akcionářů pro případ squeeze-out postupovat na základě stejných podmínek vůči všem minoritním akcionářům. Tito mají obdržet stejnou kompenzaci, a případě dorovnání. Účinné uplatnění tohoto pravidla vyžaduje, aby minoritní akcionáři o něm měli povědomí. Trojice cílů tohoto příspěvku je popsat a vysvětlit předmětnou novou povinnost a poskytnout hloubkovou, kritickou a komparatistickou analýzu povědomí o blížícím se squeeze-out, které ji zakládá. S ohledem na cíle jsou stanoveny hypotézy a využity multidisciplinární primární a sekundární prameny, a to z ČR i EU. Získané výsledky s komentáři naznačují nedostatečné povědomí, které má negativní dopad na aplikaci nově uložené povinnosti v ČR a celkově in na squeeze-out situace v EU.
- ItemInter-Sectoral Mobility in the Context of the European Research Area(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Pittnerová, Radka; Rydvalová, PetraČlánek shrnuje výsledky pilotní studie, jejímž cílem bylo ověřit navržený postup výzkumu fenoménu mezisektorové mobility tak, jak je podporována Evropskou komisí v rámci Horizon 2020. V teoretické části je téma mezisektorové mobility popsáno jak z pohledu teoretického výzkumu relevantního pro dané téma, tak také z pohledu politik a praxe související s tématem sdílení znalostí mezi sektory v rámci konceptu Evropského výzkumného prostoru. Návazně je představen navrhovaný design výzkumu, který byl ověřen pilotní studií. Na základě jejích výsledků byl původní design upraven a doporučen k dalšímu výzkumu. Výsledky jak z pilotní studie, tak i následného výzkumu budou využitelné nově připravovanými projekty do Horizon 2020, které budou ve svém řešení zahrnovat prvek mobility mezi sektory. Výsledky výzkumu nabídnou zájemcům o finanční podporu inspiraci, jak převést obecná hodnotící kritéria kvality mezisektorové mobility do objektivně měřitelných veličin.
- ItemAn Innovative Approach to Human Resource Management in Small and Medium Enterprises: The SHARPEN Project(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Moš, OndřejCílem tohoto článku je přinést novou perspektivu do způsobu, jakým se podporuje a provádí řízení lidských zdrojů (ŘLZ) v malých a středních podnicích (MSP). MSP v Evropě se potýkají s řadou výzev v oblasti ŘLZ, a projekt SHARPEN je zaměřen na poskytnutí řešení těchto výzev na základě specifických potřeb regionálních MSP. Projekt SHARPEN vyvine univerzitní vzdělávací kurz zaměřený na ŘLZ v MSP a příručku ŘLZ, která poskytne malým a středním podnikům kompaktní znalosti a nástroje týkající se ŘLZ. Oba tyto výstupy budou podpořeny výzkumem provedeným napříč 5 regiony EU. Celkovým výsledkem projektu by měl být lepší stav ŘLZ v MSP, a to díky novým, lehce dostupným znalostem a nástrojům a věnováním větší pozornosti výzvám z oblasti ŘLZ, kterým musí MSP čelit.
- ItemSingle colour trademarks not only on the current czech market(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Dmitrieva, Anastasiia; MacGregor Pelikánová, RadkaPostmoderní globální společnost je poznamenána velmi intenzivní konkurencí, ve které je správné odkazování kritické. Konkurenční výhoda je zbytečná bez právně chráněné metody propojení podniku s jeho produkty. Tato metoda par excellence má podobu ochranné známky, která je jak referenčním nástrojem, tak nesmírně cenným nehmotným majetkem. Každá jurisdikce zajišťuje registraci ochranných známek a je obtížné nalézt nové, atraktivní a univerzální označení, které by mohlo být registrováno v několika jurisdikcích, a stát se tak globální ochrannou známkou. Pro řešení tohoto problému jak právo EU, tak české právo nově výslovně umožňují nekonvenční ochranné známky, jako jsou barvy. Cílem tohoto příspěvku je velmi inovativní výzkum primárních a sekundárních údajů o jednobarevných registracích českých ochranných známek a souvisejících trendů ve světle hypotéz prokazujících, že jednobarevné ochranné známky jsou vnímány právem i ekonomikou jako více než životaschopná volba pro odkazování a marketing i jako majetek.
- ItemDebt Characteristics Knowledge of Entrepreneurs in the SME Sector of the Czech Republic(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Kozubíková, Ludmila; Klička, Robin; Maňák, DarekVzhledem k nedostatku interních a vlastních zdrojů v malých a středních podnicích (MSP), je dluhové financování nevyhnutelnou součástí celkové hodnoty kapitálu podniku. Cílem tohoto článku je zjistit, jaké znalosti dluhového financování (ve smyslu jeho ceny a rizika) mají podnikatelé MSP. Současně jsme se pokusili zjistit rozdíly v těchto znalostech ve vztahu k věku a vzdělání podnikatelů a délce podnikání. Data byla získána prostřednictvím dotazníkového šetření od 352 podnikatelů MSP v České republice. Naše výsledky ukázaly, že 83 % podnikatelů rozumí nejdůležitějším aspektům úvěrového rizika a 73 % z nich si myslí, že podnikatel potřebuje používat určité množství úvěrů. V tomto tvrzení byly zjištěny statisticky významné rozdíly mezi podnikateli muži a ženami.
- ItemComparative analysis study of selected alternative finance(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Taušl Procházková, Petra; Musil, DavidTrh s alternativními zdroji financování je považován za oblast, která stojí mimo tradiční systém financování. V současné době se tento trh dostává do popředí. Tento článek představuje analýzu dvou vybraných, alternativních zdrojů financování, konkrétně crowdfundingu a venture kapitálu. Tato analýza je součástí většího výzkumného projektu, který se zaměřuje na trh s alternativními financemi. Téma samo o sobě se stále řadí mezi ty novější. Proto se článek v první řadě zaměřuje na identifikaci teoretických informací. Následně navazuje studie, která rozebírá současné pozice těchto alternativních zdrojů financování, a to především na českém trhu. Je zpracována komparativní studie, která mapuje významné aspekty investic typu venture kapitálu a crowdfundingu. Výstup analýzy odpovídá na otázku, jakou pozici zaujímají tyto alternativní zdroje financování na českém trhu v porovnání s vybranými zeměmi Evropské unie. Zároveň otevírá další výzkumné otázky v této oblasti.
- ItemInternationalization of Czech Companies in Brazil(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2017-01-01) Stefanutti, RenanČlánek v první části přináší přehled česko-brazilského bilaterálního obchodu a jeho změn v průběhu let, představuje nejdůležitější komodity exportu a importu. Druhá část se věnuje možnostem podnikání na největším trhu Latinské Ameriky, jsou rozebrány překážky v podnikání, uvedeny názorné příklady a je nabídnuto srovnání se situací v České republice a Německu. Jsou zde také analyzována ochranná opatření, popsána idea protekcionismu a současný vliv na dovoz zboží ze zahraničí. V třetí části autor analyzuje možné způsoby, jak v Brazílii úspěšně podnikat, a vysvětluje na příkladech již zavedených firem, jak legálně operovat v tomto podnikatelském prostředí.