Cena Nadace Preciosa za mimořádnou závěrečnou práci
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Cena Nadace Preciosa za mimořádnou závěrečnou práci by Issue Date
Now showing 1 - 20 of 20
Results Per Page
Sort Options
- ItemServerová část systému pro podporu praktické výuky programování(Technická Univerzita v Liberci, 2012-01-01) Hybš, Jan; Královcová, JiřinaTato práce se zabývá vytvořením systému, který je schopen automatizovaně zpracovávat přijatá řešení, což jsou zdrojové kódy vytvořené studenty, na algoritmické úlohy a zároveň poskytnout učitelům výsledky a statistiky odevzdaných řešení a sledovat jejich náročnosti. Další činností systému je kontrola podobnosti přijatých řešení sloužící pro případné odhalení plagiátorství. Výsledný systém nazvaný "CoDiAna" (Code Diagnostic Analyzer) byl implementován s využitím technologií Java, Flex, PHP, Python, MySQL a HTML.
- ItemPoužití LabView pro podporu výuky spojitého řízení(Technická Univerzita v Liberci, 2014-01-01) Veisová, Eliška; Hubka, LukášCílem této bakalářské práce je vytvoření materiálů, použitelných při výuce spojitého řízení v rámci programu ''The International Laboratory Exchange Programme'', který probíhá mezi Fakultou mechatroniky, informatiky a mezioborových studií na Technické univerzitě v Liberci a Faculty of Electrical Engineering and Informatics at the University of Applied Science Zittau. Tyto materiály zahrnují programy vytvořené v LabView, které umožňují záznam měření, úpravu signálu, následnou identifikaci systému a možnost nastavení ideálních PID koeficientů. Dále jsou vytvořeny návody pro obsluhu těchto programů a zadání úloh pro studenty. Na začátku této práce je krátké seznámení s programem LabView, respektive s jeho způsobem komunikace s měřící kartou Advantech PCI 1711. Následuje velmi stručný úvod do teorie spojitého řízení, obsahující základní informace, vztahující se k pojmům, které jsou dále v práci používány. Byla provedena analýza problému a návrh vhodného řešení. Dále je popsán postup při tvorbě programů, které se budou používat při výuce. Práce je zaměřená na jejich programovou strukturu a na popis algoritmů, které program obsahuje. Je popsán i postup návrhu cvičení pro studenty. V přílohách jsou návody k použití již sestavených programů a návody na sestavení programů, používaných přímo při výuce. Každý dokument je dostupný v českém a anglickém jazyce.
- ItemKompletní renovace systému řízení magnetronové naprašovačky(2014-10-10) Bradáč, David; Vápenka David, Ing.; Skolitel : 57210 Laboutková Šárka, doc. Ing. Ph.D.; Konzultant : 54938 Václavík Jan, Ing.; Konzultant2 : 63815 Hörbová Jana, Ing.Předmětem této bakalářské práce je navrhnout a zrealizovat řídicí systém pro magnetronovou naprašovačku UPM 810 od firmy ZIMA. Návrh je tvořen tak, aby výsledný systém byl bezpečný a snadno ovladatelný. Hlavní aplikace, která zajištuje obsluhu průmyslových vstupně výstupních jednotek, je naprogramovaná ve vývojovém softwaru Control Web. Práce sestává z popisu zařízení, výběru komponent, návrhu elektrického zapojení a el. rozvaděče zařízení, programování aplikace. V závěru jsou uvedeny a zhodnoceny výsledky testování zařízení.
- ItemSol-gel vrstvy jako nástroj pro modifikaci povrchových struktur optických komponent.(2014-10-10) Savelov, Maxim; Václavík Jan, Ing.; Skolitel : 54889 Fárek Jiří, prof. Ing. CSc.; Konzultant : 57742 Kamenický Jan, Ing. Ph.D.; Konzultant2 : 64388 Štěpánková JanaTato diplomová práce pojednává o problematice, spojené s přípravou co možná nejhladšího povrchu metodou sol-gel. Součástí práce je podrobná rešerše, zahrnující nejnovější poznatky, týkající se vlivů, působících na výslednou mikrostrukturu povlaku. Věnuje se také studiu působení teploty a parametrům depozice, které silně ovlivňují výslednou tloušťku a index lomu vrstvy.V praktické části je věnována pozornost především přípravě tenkých vrstev metodou sol-gel, vycházející ze základních solů křemičitého a titaničitého alkoxidu. Pro jednotlivé experimenty byly měněny parametry nanášeného solu a depozice. Velký důraz je zde kladen na hodnocení vrstev z hlediska mikrostruktury a tloušťky. Také byl prozkoumán dopad nízkoteplotní kalcinace (do 250 °C) na konečné vlastnosti filmu.
- ItemRozpoznání dílů kamerovým systémem - úchop z bedny(2014-12-01) Kupeček, Jan; Bischoff Stefan, prof. RNDr.; Skolitel : 54781 Antlová Klára, doc. Ing. Ph.D.; Konzultant : 54932 Diblík Martin, Ing. Ph.D.; Konzultant2 : 64765;64766 Fein Ralf;Klenk FritzTato diplomová práce je zejména zaměřena na současnou 3D obrazovou technologii a průmyslovou aplikaci bin picking (úchop v bedně). Jsou zde probrány různé technologie 3D zachycení obrazu a jejich rozsah možností. Dále jsou zde probrány možné konfigurace robotického praciviště a porovnáni různí výrobci 3D kamer. Také je zde popsána praktická aplikace 3D vidění spolu s Kuka robotem. V této aplikaci je kamera využita k rozpoznání hliníkových obrobků uvnitř bedny a následně jsou odeslány souřadnice obrobku nejhodnějšího k vyzvednutí. Pro komunikaci mezi robotem a kamerou je použit OPC server.Část této práce je zaměřena na rozpoznání čárových a maticových kódů v průmyslu. Také zde lze nalézt potenciální problémy spojené se zachycením obrazu.Tato práce byla vytvořena ve společnosti Fibro Läpple Technology.
- ItemPokročilé řízení pohonu elektricky asistovaného kočárku(2015-10-10) Mach, Ondřej; Jandura Pavel, Ing. Ph.D.; Skolitel : 54965 Jáč Ivan, prof. Ing. CSc.; Konzultant : 65192 Kochubey Dmitry, Ing.; Konzultant2 : 65204 Bureš Radim, PhDr.Cílem práce je návrh a realizace pokročilého řízení pohonu elektricky asistovaného kočárku. Úlohu lze principiálně kategorizovat na dvě dílčí nezávislé části - elektroniku výkonového třífázového můstku a centrální řídící jednotku vybavenou odpovídajícím softwarem. Výkonový třífázový můstek slouží pro dynamické (pulzně šířkově modulované) řízení bezkartáčových stejnosměrných motorů. Můstek je realizován výkonovou částí založenou na unipolárních tranzistorech, jejich budičích zastávajících roli virtuální plovoucí země a dále doprovodných, zejména ochranných obvodech. Dvouprocesorová řídící jednotka zpracovává implementovanými algoritmy signály Hallových senzorů BLDC motorů, na základě kterých generuje odpovídající sdružené PWM signály. Princip pokročilého řízení pohonu vyžaduje plnou kontrolu nad okolním terénem, jenž je v reálném čase zprostředkovávána digitálním tříosým akcelerometrem ADXL345. Centrální řídící jednotka dále disponuje možností záznamu provozních dat na multimediální mikro SD kartu, servisní USB komunikací a bezdrátovým připojením prostřednictvím integrovaného bluetooth modulu třídy II. Hlavními problémy práce se jeví jednak mechanické provedení celého systému s ohledem na potenciálně vysoké teploty výkonových spínacích prvků, problematika elektromagnetické kompatibility doprovodných řídících obvodů, proudové dimenzování, softwarové vybavení a také vhodné, robustní navržení schématu.
- ItemProgramové řešení úlohy aplikace lepidla na dveřní výplně do auta(2015-10-10) Glaser, Michal; Hubka Lukáš, Ing. Ph.D.; Skolitel : 64111 Ducháčková Eva, prof. Ing. CSc.; Konzultant : 54686;55829 Neckář Bohuslav, prof. Ing. DrSc.;Vyšanská Monika, Ing. Ph.D.; Konzultant2 : 65173 Jelínková Ivana, Mgr.Cílem bakalářské práce bylo navrhnout řídicí software pro míchání dvousložkového lepidla a jeho aplikaci na dveřní výplně do auta. Hlavní řídicí jednotkou pro míchání a aplikaci lepidla je CPU SIMATIC S7-1512SP-1 PN. Na vlastní aplikaci je použit angulární robot ABB IRB-2600. V rozváděči je další jednotka CPU SIMATIC S7-1512SP F-1 PN, která zajišťuje řízení dopravníku a obsahuje bezpečnostní (safety) program.Pro technologii automatického dávkování směsi lepidla je použita jednotka DINI ARGEO DGT4, která pomocí sériové linky RS485 posílá do PLC hodnoty ze dvou tenzometrů. Všechny ostatní periferie spolu komunikují přes Profinet. V rozváděči je dále router, přes který si vzdálený server vyčítá výrobní data do podnikové databáze.Program byl vytvořen ve vývojovém prostření firmy SIEMENS TIA PORTAL v13, k nastavení parametrů vyhodnocovací jednotky pro tenzometrické váhy byl použit program DiniTools.
- ItemKonstrukce radiofrekvenční cívky pro zobrazování magnetickou rezonancí(2015-10-10) Vít, Martin; Márton Pavel, Ing. Ph.D.; Skolitel : 64111 Ducháčková Eva, prof. Ing. CSc.; Konzultant : 54932 Diblík Martin, Ing. Ph.D.; Konzultant2 : 64078;65196 Jirák Daniel, doc. Ing. Ph.D.;Rieger Jan, M.Sc.Práce se zabývá konstrukcí radiofrekvenční, která se využívá při zobrazování magnetickou rezonancí. Zvláštní pozornost je věnována specifickým požadavkům na její výrobu. Cílem je seznámit čtenáře s metodami charakterizace vlastností cívek a možnostmi jejich ladění. Výsledkem práce je návrh funkční cívky upevněné na vhodném držáku, který byl té navržen a realizován v rámci diplomové práce. Ověření výsledku proběhlo na pracovišti IKEM s výstupem skutečných naměřených dat. V práci jsou diskutovány alternativní přístupy ke stavbě cívek a jejich vyhodnocení. Po teoretické stránce jsou poznatky podloženy simulací elektromagnetických polí v okolí snímací cívky a analytickými výpočty.
- ItemOptimalizace řízení kaskády kondenzačních kotlů(2018-10-10) Vele, Lukáš; Hubka Lukáš, Ing. Ph.D. : 58516Práce se zabývá optimalizací kaskády kondenzačních kotlů. V teoretické části jsou rozebrány běžně užívané kotle a jejich základní vlastnosti. Dále jsou zde popsány regulační strategie řízení kaskády kotlů a jejich možná zapojení. V praktické části práce jsou testovány vlastnosti konkrétního kondenzačního kotle v závislosti na teplotě vratné vody a výkonu. Následně je vytvořen model kaskády, na kterém jsou testovány řídicí algoritmy. Závěrem práce jsou vypsány a zhodnoceny dosažené výsledky.
- ItemOdhad čekací doby pomocí zpracování obrazu(2018-10-18) Chumlen, Matěj; Vraný Jiří, Mgr. Ph.D. : 54918Tato práce řeší všeobecný problém čekání ve frontě. Cílem práce je navrhnout systém, který na základě obrazové informace z videozáznamu fronty odhadne čekací dobu zákazníka. Tento problém byl řešen za pomoci objektového detektoru založeného na konvolučních neuronových sítích Faster R-CNN a trackování pomocí KCF trackeru. Ze zjištěných informací o časech průchodu a počtu čekajících je vypočten odhad čekací doby. Vytvořené řešení je využitelné v optimálních podmínkách. Jeho funkčnost závisí na umístění kamery vzhledem ke scéně, velikosti scény a kvalitě obrazu. Navržený systém by mohl pomoci ke zpříjemnění čekání ve frontě.
- ItemRealizace řídicí jednotky dobíjecí stanice pro elektrovozidla(2019-10-10) Eichler, Miroslav; Bílek Petr, Ing. Ph.D. : 62637; Jandura Pavel, Ing. Ph.D. Konzultant : 60115Náplní diplomové práce byl vývoj řídicí jednotky dobíjecí stanice pro elektrovozidla. Nejprve byla dobíjecí stanice sestavena ze silových komponent a nabíjecího modulu, které zajišťují funkci nabíjení. Poté byla navržena nadřazená řídicí jednotka, která komunikuje s nabíjecími moduly přes rozhraní RS485 a pomocí vytvořeného algoritmu umožňuje ovládání stanice, výběr nabíjecího proudu a jeho inteligentní rozdělování mezi více podružných stanic. Konektivitu dobíjecí stanice obstarává GSM/GPRS, Ethernet a RFID čtečka karet. Uživatelské rozhraní zajišťuje klávesnice a LCD displej. Řídicí jednotka byla realizována na DPS a společně se silovými komponentami a nabíjecím modulem byla vestavěna do nástěnné skříňky. Vznikla tak nabíjecí stanice opatřená nadřazenou řídicí jednotkou, která byla úspěšně otestována na elektromobilu.
- ItemKomunikační jednotka pro obvody firmy Allegro MicroSystems(2019-10-10) Šafář, Pavel; Slavík Lubomír, Ing. Ph.D. : 55629Tato práce se zabývá návrhem a výrobou nové komunikační jednotky pro obvody firmy Allegro MicroSystems. Jedná se o zařízení používané při testování a trimování prototypů zejména Hallových senzorů přes protokol Manchester. Hlavními cíli vývoje bylo odstranění potíží, které se vyskytují v aktuálně používaném komunikátoru - ASEK-20. Mělo by být dosaženo vyšších přenosových rychlostí a zvýšení spolehlivosti při komunikaci přes sběrnici Manchester díky novému výstupnímu budiči.
- ItemSimulace šíření světla detekční jednotkou(2019-10-9) Kuře, Adam; Psota Pavel, Ing. Ph.D. : 61197Diplomová práce se zabývá tvorbou simulace optických vlastností detekční jednotky zpětně odražených elektronů pro elektronovou mikroskopii v komerčním softwaru. V práci je brán zřetel na nastavení jednotlivých parametrů simulace a jejich vliv na celkové výsledky. V práci jsou též diskutovány možnosti, jak docílit co nejpřesnějších výsledků. Krátce jsou zmíněny i možnosti využití simulace k optimalizaci detekční jednotky.
- ItemPočítačová syntéza řeči pomocí umělých neuronových sítí(2019-10-9) Kynych, František; Červa Petr, Ing. Ph.D. : 55712Tato diplomová práce se zabývá syntézou řeči pomocí neuronových sítí. Cílem bylo prozkoumání a ověření současných přístupů využívajících neuronové sítě a pomocí nejlepší architektury natrénování mužského a ženského hlasu. Dále porovnání s komerčními systémy a vytvoření demonstrační webové aplikace.Pro experimenty byly vybrány DeepVoice 3, Tacotron 2 a WaveGlow architektury. Nejsrozumitelnější řeči dosahoval mužský hlas Tacotron 2 a WaveGlow architektury, proto byl vybrán pro porovnání s komerčními systémy. Porovnávání probíhalo prostřednictvím poslechových testů, pro které bylo vytvořeno prostředí v demonstrační webové aplikaci. Hodnocení se zúčastnilo 56 lidí a celkem bylo ohodnoceno 1060 nahrávek od každého systému. Výsledek této diplomové práce byl srovnatelný s komerčně používanými systémy a překonal standardní systém Googlu, který nevyužívá neuronové sítě. Nad rámec zadání byla řešena fonetická transkripce pro dosažení lepší kvality syntetizované řeči a dále byl Tacotron 2 model rozšířen o vektory mluvčího (tzv. X-Vektory), díky kterým se podařilo měnit hlas dle pohlaví osoby přivedeného vektoru.
- ItemInteligentní domácnost - domácí automatizace(2020-10-9) Vondrák, Jaroslav; Martinec Tomáš, Ing. Ph.D. : 54776Práce se zabývá rozšířením IoT-HS systému pro chytré domácnosti o službu IFTTT. Této službě je věnována celá teoretická část, ve které je detailně popsáno, jak tuto službu využívají jiné systémy. Byly navrženy nové metody rozšiřování systému o nové funkce. Ovladače jsou novým způsobem, jak do systému přidat zařízení od komerčních systémů jako je např. Philips-Hue nebo Fibaro. Tato zařízení lze pak využívat v rámci systému a ovladače zajišťují abstrakci těchto zařízení. Pro otestování funkčnosti IFTTT služby byl navržen jeden zásuvný modul a celkem tři ovladače pro komunikaci s řídicími jednotkami IoT-HS a zařízeními od komerčního systému Philips-Hue. Dále byly navrženy a realizovány nové řídicí jednotky pro IoT-HS systém.
- ItemDatalogger pro měření provozních podmínek v tramvajích(2020-10-9) Hejhal, Jan; Bílek Petr, Ing. Ph.D. : 62637Práce se zabývá kompletním procesem návrhu, postupem výroby a oživením zařízení pro záznam provozních podmínek v tramvajích dle předem požadovaných parametrů. Cílem je vytvořit zařízení schopné zaznamenávat předem požadovaná data, kterými jsou: logické stavy jednotlivých spínacích relé, časové průběhy proudů různých zařízení a teploty. V potaz jsou brány také další specifické vlastnosti, například zaznamenávání zeměpisné polohy nebo možnost odesílání dat do počítače. Systém by měl být schopen ukládat veškerá data do vyměnitelného paměťového úložiště. V práci je řešena kompletní technická dokumentace, která zahrnuje: návrh schématu, včetně potřebných ochran vstupů zařízení proti rušivým elektrickým vlivům, návrh desky plošných spojů a vývoj obslužného kódu zařízení. Dále je v práci uvedeno, jak s dataloggerem pracovat a také jak naměřená data následně zpracovat a zobrazit v tabulkovém procesoru MS excel. Pro tyto účely byl vytvořen uživatelský manuál. Zařízení bude následně běžně užíváno při provozu tramvají městské hromadné dopravy Liberce.
- ItemGenerátor vysokonapěťového pulzu(2021-10-12) Hliněný, Lukáš; Slavík Lubomír, Ing. Ph.D. : 55629Tato práce pojednává o návrhu, realizaci a reálném testování speciálního generátoru krátkých vysokonapěťových pulzů. Vyrobený generátor bude sloužit jako budič piezoelektrického vysílače pro dlouhodobé monitorování horninového masivu. Před samotnou realizací bylo pomocí experimentu otestováno několik driverů pro zajištění velmi rychlého sepnutí a rozepnutí výstupních tranzistorů v řádu nanosekund. Generátor je zhotoven jednak ve verzi autonomního přístroje, jednak v provedení na DIN lištu jako součást geofyzikální aparatury SGI 1. Srdcem navrhovaného zařízení je mikrokontrolér řady STM32. Součástí realizace je návrh zapojení a plošného spoje, osazení vybranými součástkami, naprogramování a testování. Výsledné zařízení umožňuje manuální ovládání, vzdálené ovládání pomocí externího pulzu nebo po sběrnici USB.
- ItemOptimalizace digitální holografické metody pro měření tvarů optických plochKaván, FrantišekTato diplomová práce se věnuje problematice měření povrchů pomocí digitální holografické interferometrie. Pro experimenty byly použity různé objekty, které sloužily pro testování různých vlastností a možností měření. Byly otestovány různé metody měření povrchů, různé geometrie měřící aparatury a osvětlení objektů. V práci jsou taktéž rozebrány problémy, které jednotlivé metody mají a jejich případná řešení. Jako nejvhodnější se ukázalo off-axis uspořádání měřící aparatury pouze s pomocí vláken a vláknových děličů, protože se tím minimalizovaly parazitní odrazy. Pro měření povrchů se zdá jako nejvhodnější metoda skenovací holografická interferometrie, která umožňuje absolutní měření a při správném nastavení vykazuje dobrou přesnost. V závěru práce jsou výsledky diskutovány a zhodnoceny další možnosti optimalizace a vývoje této metody.
- ItemTest operačních systémů pro IoT v minimální hardwarové konfiguraciRindt, ZdeněkPráce srovnává operační systémy určené pro vestavné systémy s omezenou hardwarovou konfigurací -- procesory, kterým často chybí podpora pro privilegovaný a neprivilegovaný režim, ochranu paměti, dokonce i výpočty v plovoucí řádové čárce. Navíc mají relativně nízkou taktovací frekvenci, málo programové paměti a ještě méně operační paměti.Práce vymezuje pojem operační systém a vestavný systém a nabízí letmé srovnání architektury vestavných systémů a specifik vývoje pro tyto systémy s architekturou osobních počítačů a vývojem pro ně. Následuje přehled některých operačních systémů pro vestavné systémy a výběr tří z nich pro další srovnání. Druhá polovina práce je věnována procesu zprovoznění těchto systémů na vybraných vývojových kitech, a to od přípravy prostředí pro vývoj, přes vlastní přenos, pokud byl potřeba, řešené problémy a implementaci jednoduché testovací aplikace. Na závěr jsou tyto operační systémy zhodnoceny podle vybraných kritérií.
- ItemNávrh řídícího systému pro Hexapod s Raspberry PiHirnšal, JakubCílem této diplomové práce je realizace mobilního robota typu Hexapoda realizace ovládacího software. V první části této práce je seznámení s typy podvozků. Dále se práce zaměřuje hlavně na podvozky se šesti končetinami. Je zde rozebrána jejich konstrukce končetin, přímá a inverzní kinematika, pohybové algoritmy a jejich výhody a nevýhody. V další části je popsána konstrukce vlastního robota a jeho hardwarové vybavení. Následuje popis matematického modelu ovládání robota a realizace ovládacího software na Raspberry Pi, který je v práci zdokumentován. Práce vychází ze zdrojových kódů a matematického modelu pro robota PhantomX, které jsou v rámci práce upraveny. Přínosem práce je kompletní ovládání robota z webového rozhraní obsahující video stream. Závěrem této práce je robot otestován na různý typech terénů a je zrealizována základní úloha vyhýbání se překážkám. K tomu je využito ultrazvukových senzorů a mikrokontroleru Arduino MEGA.