Marketingová komunikace CK Melissa Travel se zaměřením na internetovou komunikaci

Title Alternative:Marketing communication of the travel agency Melissa Travel focused on internet communication
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The aim of this diploma thesis is to analyze marketing communication of a tour operator. The analysis is followed by recommendations especially in the field of internet communication. The first part of the thesis deals with theoretical knowledge of tourism and marketing communication. Opportunities of internet usage in marketing communication are emphasized. In the practical part, Melissa Travel tour operator, and its marketing communication is introduced. Afterwards, analysis of company?s websites and their comparison with competitors? websites is performed. Based on the theoretical knowledge, and the results of analyses, steps to improve an efficiency of marketing communication are proposed.
Předmětem této diplomové práce je analýza marketingové komunikace cestovní kanceláře a následná doporučení, zejména v oblasti internetové komunikace. V první části práce jsou shrnuty teoretické poznatky z oblasti cestovního ruchu a marketingové komunikace. Zvláštní pozornost je věnována možnostem, které nabízí internet v marketingové komunikaci. V praktické části je představena cestovní kancelář Melissa Travel a její marketingová komunikace. Následuje analýza firemních stránek na internetu a jejich porovnání s konkurencí. Na základě získaných teoretických poznatků a výsledků analýz je v závěrečné části navrženo řešení pro zlepšení efektivity marketingové komunikace firmy.
Description
katedra: KMG; přílohy: 1 CR-ROM; rozsah: 82
Subject(s)
tourism, tour operator, marketing, marketing communication, internet marketing, communication mix, seo, social media, cestovní ruch, cestovní kancelář, marketing, marketingová komunikace, internetový marketing, komunikační mix, seo, sociální média
Citation
ISSN
ISBN