Fakulta strojní
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Fakulta strojní by Title
Now showing 1 - 20 of 10330
Results Per Page
Sort Options
- ItemUntitled(1995-01-01) Khojasteh, Sasan
- ItemUntitled(1995-01-01) Khojasteh, Sasan
- ItemUntitled(1995-01-01) Rimawi, Nabeel
- ItemUntitled(1995-01-01) Rimawi, Nabeel
- Item3D aplikace pro Microstation PC verze 5.00(1994-01-01) Spěšný, Martin
- Item3D měření ozubených kol(2017-2-12) Drábek, Zdeněk; Ševčík Ladislav, prof. Ing. CSc. : 55255; Manlig František, doc. Dr. Ing. Skolitel : 55383; Solfronk Pavel, doc. Ing. Ph.D. Konzultant : 55399; Novák Pavel, Ing. Konzultant2 : 65843V této práci je popsána problematika 3D skenování, uplatňovaná v reverzním inženýrství, v kterém se převážně používá jako zpětná kontrola tvarové přesnosti vůči výrobnímu výkresu, nebo pro digitalizaci vytvořeného dílu. Cílem práce bylo zjištění možností a zejména přesnosti 3D skenování čelních ozubených kol se šikmými zuby. Geometrie ozubeného kola vychází z mnoha parametrů, které se obtížně zjišťují a jsou nezbytné pro případnou výrobu nového dílu. V případě dostatečné přesnosti 3D skenování by mohla výroba náhradního kola probíhat na CNC obráběcím stroji z upravených naskenovaných dat bez nutné znalosti parametrů ozubení. Výsledkem této práce bylo zjistit, zdali se tato technologie dá použít v průmyslu při výrobě ozubených kol, či je ještě potřeba počkat na další vývoj.
- Item3D tisk elektronických obvodů(2021-02-03) Znamenáček, Jan; Zelený Petr, Ing. Ph.D. : 55392Podstatou této práce je provedení rešerše 3D tisku, v oblasti vytváření elektronických obvodů. V první kapitole jsou uvedeny a popsány všechny základní metody pro vytváření součástí pomocí aditivních technologií. Druhá kapitola se poté zabývá 3D tiskem elektroniky. V první části této kapitoly byla provedena analýza současného stavu využití technologií pro tisk elektroniky a druhá část kapitoly se zabývá studií stavu výzkumu v této oblasti. Na základě této analýzy a studií byla poté navržena vhodná technologie a koncept zařízení, které by bylo možné vytvořit v laboratořích katedry.
- Item3D tisk foto-polymerních keramických materiálů s využitímtechnologie SLA(2018-11-15) Truxová, Veronika; Šafka Jiří, Ing. Ph.D. : 61635; Seidl Martin, Ing. Ph.D.;Voleský Lukáš, Ing. Ph.D. Konzultant : 64391;61852Diplomová práce se věnuje zpracování několika foto-polymerních materiálů s příměsí keramiky na technologiích SLA a DLP. V první části této práce jsou popsány technologie umožňující 3D tisk keramických materiálů, ale i vlastní použitelné materiály pro 3D tisk. V další praktické části je představen směr vlastních testů a jejich zhotovení. Jsou zde popsány a zobrazeny testovací modely, technologické parametry 3D tisku, ale i jednotlivé kroky post procesů. U nich byly detailně zanalyzovány postupy k debindingu a vlastní sintraci materiálů. Tyto technologické parametry jednotlivých operací byly optimalizovány k dosažení požadovaných výsledků vzorků. V závěru práce byly získané vzorky změřeny a komplexně zhodnoceny pod elektronovým a optickým mikroskopem. Byly získány hodnoty chemických prvků, velikosti částic, stupeň sintrace, které jsou detailně popsány v závěru této diplomové práce.
- Item3D tisk fotopolymerního kovového materiálu pomocí technologie DLP(2020-09-01) Volejník, Lukáš; Kovalenko Iaroslav, Ing. Ph.D. : 63985; Šafka Jiří, Ing. Ph.D.;Seidl Martin, Ing. Ph.D. Konzultant : 61635;64391Technologie stereolitografie je jednou z metod 3D tisku, která je používána pro výrobu relativně malých, ale detailních součástí. Principem této metody je vytvrzování teku-tého fotopolymeru v jednotlivých vrstvách pomocí světelného záření. Fotopolymer může obsahovat různé příměsi. Typickou příměsí může být kov či keramika, které dále umožňují širší použití, než čistý fotopolymer. Technologie DLP, která je v této práci používána, je metoda velmi podobná metodě SLA, pro vytvrzení fotopolymeru je pou-žíván UV projektor. Pro tisk fotopolymeru s příměsí kovu je potřeba velká intenzita UV světla pro jeho dostatečné vytvrzení. Díky kovovým částicím je možné získat magnetické modely. Tisk kovového materiálu je velmi náročný na dobu tisku. Takto vytisknutému modelu se říká zelená součást (green body). Zelená součást je model, který ještě není hotový a je třeba jeho další úprava. V první řadě je model po-třeba očistit od přebytečného polymeru. Dalším krokem, pokud je to potřeba, je vytvr-zení v UV komoře. Posledním krokem je vypalování a spékání. Vypalování je proces, v němž dochází k vypalování polymeru. Spékání je proces, ve kterém dochází ke spé-kání kovových částic, a je potřeba ho provádět bez přítomnosti kyslíku, protože jinak dochází k oxidaci. Během experimentů se podařilo zjistit optimální parametry pro tisk a téměř dokonalé podmínky pro jeho tepelné zpracování, které jsou detailně popsány v praktické části práce.
- Item3D tisk keramického materiálu ZrO2v matrici termoplastického polymeru natechnologii FFF(2022-06-09) Volejník, Lukáš; Šafka Jiří, Ing. Ph.D. : 61635Diplomová práce se zabývá otestováním bílého oxidu zirkoničitéhood společnosti Zetamix na technologii FFF. V první části prácejsou popsány technologie zpracovávající oxid zirkoničitý, složení keramickéhomateriálu určeného pro zpracování na technologii FFF,detailním popis post-processingu a možné aplikace. V druhé praktickéčásti práce je provedený popis a zhotovení vlastních testů. Jezde popsaný návrh a otestování parametrů 3D tisku, chemickéhodebindingu, tepelného debindingu a sintrace, včetně návrhu testovacíchvzorků. Dále je zde uvedený výčet základních vlastnostímateriálu, včetně smrštění a hmotnostního úbytku, seznam testůmechanických vlastností a popis analýzy vnitřní struktury. V závěrupráce byly dosažené výsledky zhodnocené a porovnané s výsledkyz teoretické části.
- Item3D tisk v architektuře(2018-8-29) Borysenko, Maksym; Zelený Petr, Ing. Ph.D. : 55392; Keller Petr, Ing. Ph.D. Konzultant : 553913D tisk je technologie, s jejíž pomocí se prostřednictvím specifického zařízení vytvářejí trojrozměrné objekty z vhodného materiálu. Tisk po vrstvách je řízen ovládací elektronikou na základě programové předlohy. Cílem bakalářské práce je provést rešerši stávajícího stavu uplatnění 3D tisku v oblasti výroby budov či stavebních prvků budov, vypracovat technologii a provést návrh zařízení pro 3D tisk budov. V práci budou představeny technologie 3D tisku, přehled dostupného softwaru a hardwaru, použitelných materiálů a návrh vhodné technologie 3D tisku.
- Item3D Vizualizace větrné elektrárny(2003-01-01) Novák, Pavel
- ItemA Study of the degradation of a silica gel based thermal energy storage system(2020-06-25) Ayisi, Emmanuel Nyarko; Fraňa Karel, prof. Ing. Ph.D. : 55679An energy storage system was designed to test the adsorption capacity and cycle repeatability of silica gel using a low-grade heat for the desorption phase. The design specification requirement was to maximize adsorption of the silica gel and test the number of cycles that can be achieved and the total energy obtained whiles a low-grade heat energy is used for the desorption phase. The D - A model was chosen for the determination of the maximum adsorption capacity and activation energy of the silica gel due to better performance in fitting. A mean specific power of 29.5 W/kg was obtained for cycle 1, with a 22.7 % loss in the specific power at the end of the 5 cycles. The mean specific energy density of (292 - 225) kJ/kg after 165 mins was obtained. It was also observed that, higher flowrate aid in higher adsorption and desorption rates while lower flowrates aid in lower desorption and adsorption rate.
- ItemAbrazivní opotřebení bioplastů s odpadním přírodním plnivem(2022-06-15) Kramsová, Alžběta; Běhálek Luboš, Ing. Ph.D. : 55398; Habr Jiří, Ing. Ph.D.;Bakalova Totka, Ing. Ph.D. Konzultant : 64749;63158Diplomová práce se zabývá studiem a hodnocením abrazivního opotřebení bioplastů s odpadním přírodním plnivem před a po klimatickém stárnutí. V této práci jsou použity dva typy matrice: PLLA a PHBV, a dva typy odpadních přírodních plniv: rýžové slupky (mleté) a kávová sedlina (mletá/nemletá). V rámci diplomové práce je analyzován a hodnocen vliv odpadních přírodních plniv na výslednou míru abrazivního opotřebení před a po jejich klimatickém stárnutí. Abrazivní opotřebení je realizováno metodou Pin-on-disc dle normy ASTM G99-17 a hodnoceno na základě geometrie opotřebované drážky a pomocí hmotnostního úbytku.
- ItemAbrazivní opotřebení biopolymerních kompozitů s přírodními plnivy(2022-06-14) Bittner, Jakub; Běhálek Luboš, Ing. Ph.D. : 55398; Bakalova Totka, Ing. Ph.D. Konzultant : 63158Tato bakalářská práce se zabývá výzkumem abrazivního opotřebení biopolymeru na bázi kyseliny poly(L-mléčné) s částicovými plnivy z rýžových slupek a kávové sedliny. Práce je rozdělena na dvě části, teoretickou a experimentální. Teoretická část je zaměřena na popis biokompozitních systémů a vlastností biopolymerních matric, zejména tedy z kyseliny polymléčné. Dále jsou charakterizována přírodní plniva a jejich využití v biopolymerních matricích. V neposlední řádě jsou zde uvedeny základní poznatky z oblasti abrazivního opotřebení biopolymerů a metody jejich vyhodnocování. V experimentální části je popsáno použití biokompozitního systému s přírodními plnivy, příprava granulátu a zhotovení zkušebních vzorků. Hlavní část experimentu popisuje provedení zkoušky abrazivního opotřebení, hodnocení jeho velikosti a stanovení koeficientu tření. V diskuzi je poukázáno na pozitivní vliv kávové sedliny a rýžových slupek snižující abrazivní opotřebení PLLA kompozitu a v případě kávové sedliny také jeho třecích vlastností.
- ItemAbrazivní opotřebení PLA biokompozitů s odpadním přírodním plnivem(2023-06-13) Baše, Roman; Běhálek Luboš, Ing. Ph.D. :55398; Loufek Jaroslav, Ing. Ph.D. :66116Diplomová práce se zabývá studiem abrazivního opotřebení PLLA biokompozitů s přírodními odpadními plnivy ve formě mletých rýžových slupek a mleté, resp. nemleté kávové sedliny. Abrazivní opotřebení je hodnoceno v závislosti na různém množství odpadního plniva v PLLA matrici před a po klimatickém stárnutí. K vytvoření opotřebení je použito zařízení Taber abraser a výsledky jsou hodnoceny metodou úbytku hmotnosti, objemu a profilometrickým měřením průměrné hloubky opotřebování. Výsledky jsou přepočteny na 1000 cyklů, což umožňuje porovnání výsledků s různým počtem cyklů u jiných prací.
- ItemAbsorpce laserového záření při laserovém tepelném zpracování(1991-01-01) Braun, Miroslav
- ItemAdaptace automobilového motoru pro provoz na palivo E85(Technická Univerzita v Liberci, 2013-01-01) Le Tien, Quan; Vojtíšek, MichalPráce se zabývá podmínkami a možností provozu zážehových motorů na alkoholová paliva a jejich směsi, konkrétně na E85. Část práce je také věnována úpravě původně zážehového motoru, který umožnuje provoz na směsná paliva 15% benzín- 85 % ethanol. Dále jsou stanoveny provozní parametry motoru.
- ItemAdaptace elektronického zařízení pro osnovní vzorovací typ ELS na jehlový stuhařský stav JSNBT(1985-01-01) Křapka, Vladimír
- ItemAdaptácia elektronického zariadenia pre osnovný vzorovací typ ELS na ihlový stuhársky stroj JSNBT(1985-01-01) Botka, Milan