Rok 2023
Permanent URI for this collection
Browse
Browsing Rok 2023 by Title
Now showing 1 - 4 of 4
Results Per Page
Sort Options
- ItemBioremediation potential of microbial communities and plants in organochlorine contaminated environmentsAmirbekov, Aday; Ševců Alena, RNDr. Ph.D. :61225Hexachlorocyclohexany (HCH) je skupina organochlorových sloučenin, které se vyskytují ve formě několika izomerů ( HCH až -HCH). HCH sloučeniny byly běžně používány jako pesticidy, zejména -HCH jako insekticid. I když je použití izomerů HCH zakázáno již desítky let, jejich přítomnost v životním prostředí je stále reportována po celém světě. Tato disertační práce obsahuje výsledky výzkumu bioremediace HCH pomocí: i) biofiltru naplněném biouhlem (biochar), ii) komplexní technologie Wetland+, iii) mokřadních rostlin a olší (Alnus glutinosa) . Cílem disertační práce bylo zhodnotit účinnost odstraňování HCH v různých biologických systémech, dále vliv izomerů HCH na růst a fyziologické parametry vybraných rostlin a mikrobiální společenstva. První studie prokázala, že biofiltr s biouhlem dosáhl účinnosti odstranění HCH a jeho transformačních produktů z odtokové vody až 96 %, což je pozoruhodný pokrok ve srovnání s konvenčními biofiltry, který odstranil průměrně 68 % HCH. Wetland+, obchodně chráněná technologie, dosáhl průměrné účinnosti 96,8 % pro chlorbenzeny a 81,7 % pro izomery HCH během prvních 12 měsíců provozu, což bylo dosaženo účinnou integrací sedimentačních nádrží, reaktivních bariér, biosorpčních systémů a aerobních mokřadů. Klíčové poznatky fytoremediační studie ukazují, že vybrané druhy mokřadních rostlin a stromů, zejména A. glutinosa, účinně odstraňují HCH z půdy, přičemž účinnost závisí i na druhu izomeru.
- ItemExperimentální studium laserem generovaných bublin(2018-09-06) Schovanec, Petr; Liederhausová Darina, Ing. Ph.D., Ing.Paed.IGIP :57217Práce se zabývá experimentálním studiem kavitačního jevu, a to především se zaměřením na vizualizaci vývoje, chování a kolapsu laserem generovaných kavitačních bublin. K vizualizaci bylo využito nejen běžně používaných metod, jako je stínová metoda, ale byla vytvořena i metodika pro vizualizaci kavitační bubliny z metod Global Imagin. Dále byly vyhodnocovány účinky kavitačního kolapsu, které byly měřeny pomocí impaktních sil piezoelektrickými PVDF senzory. V práci je zahrnut i výzkum rázových vln, způsobených nejen kolapsem bublin, ale i expanzí plazmového výboje.
- ItemMethods of Improving Wireless Communication in Home Automation and Security(2014-8-1) Jakubík, Tomáš; ; Jeníček Jiří, Ing. Ph.D. Skolitel : 56852Tato práce představuje možnosti vylepšení bezdrátové komunikace pro systémy domácí automatizace a zabezpečení. Většina dnešních systémů používá jednofrekvenční komunikaci. Přidání frekvenčního skákání zvyšuje odolnost proti rušení, ale přináší problémy s výdrží baterie nebo s rychlostí odezvy, které nejsou v této třídě elektroniky jednoduše řešitelné.První metoda představená v této práci je vícekanálový přijímač pro centrální jednotku. To umožňuje senzorům spát a po probuzení neřešit synchronizaci se sítí.Druhá metoda je kombinace vícekanálového přijímače s komunikací bezdrátových kamer. Komunikace senzorů se skryje do přenosu obrazu bez přidání dalšího rádia.
- ItemVývoj metod měření prostorového rozložení indexu lomu pomocí on-chip tomografie(2018-09-06) Mach, Marek; Mokrý Pavel, prof. Ing. Ph.D. :55790V disertační práci byl představen výzkum v oblasti metod měření prostorového rozlišení indexu lomu transparentních materiálů. V práci byl popsán vývoj a optimalizace metody digitální holografické tomografie v Mach-Zehnderově uspořádání s mikroskopovými objektivy (MZDHT). Dále byl popsán vývoj kompaktního lensless digitálního holografického interferometru ve Fizeauově uspořádnání (FDHI). Hlavním výstupem práce je poté metoda on-chip tomografie využívající principů digitální holografické interferometrie v Mach-Zenderově uspořádání (MZDHT-on-chip), která synergicky kombinuje přístupy digitální holografické interferometrie, on-chip mikroskopie a výpočetní tomografie. Metody MZDHT a MZDHT-on-chip byly ověřeny měřením vzorku feroelektrického monokrystalu periodicky polovaného niobičnanu lithného (PPLN) ve 3D. Metodou MZDHT byla dále měřen vzorek niobičnanu lithného s implantovanými doménami tvaru šestibokého hranolu ve 2D. Metoda FDHI byla ověřena měřením PPLN ve 2D. Cílem vývoje nových metod měření je zlepšení dosažitelných parametrů měření: laterální rozlišení, zorné pole, resp. měřený objem, doba měření, speciální podmínky pro měřený objekt, aj. Ve vzorku PPLN byla měřením prostorového rozložení změny indexu lomu vizualizována doménová struktura. Pro možnost realizace měřicího uspořádání MZDHT-on-chip byl vyvinut klíčový element optického uspořádání - optický vlnovod, sloužící jako referenční rameno Mach-Zehnderova interferometru. Tím bylo dosaženo minimalizace vzdálenosti měřeného vzorku od senzoru kamery, který umožnil dosažení porovnatelného laterálního rozlišení s komerčním a s ověřeným systémem MZDHT. Nezanedbatelnou výhodou měřicího uspořádání je jeho kompaktnost. Samotné měřicí uspořádání je konstruováno pouze z několika komponent: zdroj koherentního světla, dva kolimátory svazku, optický vlnovod, kamera a vzorek umístěný na rotačním unašeči. Uspořádání MZDHT-on-chip by tedy tedy mohlo sloužit jako vzor pro vývoj kompaktních, přenosných měřicích přístrojů s nízkou cenou.