Problematika prestiže učitelů v kontextu k zahraničí

Title Alternative:The Problems of Teacher's Prestige in the Context of Abroad Countries
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The Diploma Thesis "The Problems of Teacher?s Prestige in the Context of Abroad Countries" deals with the prestige of teachers in the Czech Republic and abroad. The thesis is focused on analysis of teacher?s prestige in a society and the factors influencing this in a comparison with foreign countries. The first part deals with the definition of a prestige and influencing factors. In the second part there is an attempt to indicate the prestige of Czech teachers in historical context. The third part familiarizes us with the situation of Czech teachers and teachers of selected foreign countries, namely in Poland and England.
Diplomová práce "Problematika prestiže učitelů v kontextu k zahraničí" se zabývá prestiží učitelů v České republice a zahraničí. Práce se pokouší analyzovat prestiž učitelského povolání ve společnosti a faktory jej ovlivňující s následnou komparací tohoto jevu ve vybraných zemích. První část práce se zaobírá definicí pojmu prestiž a faktory, jež ji ovlivňují. V druhé části je proveden náhled na postavení českých učitelů v historickém kontextu. Třetí část nás seznámí se situací učitelů v České republice a ve vybraných zahraničních zemích, jmenovitě v Polsku a Anglii.
Description
katedra: KPP; přílohy: CD; rozsah: 87 s. (132 789 znaků).
Subject(s)
education, educational system, teacher, prestige, social status, working conditions, professional background, školství, učitel, prestiž, společenské postavení, status, pracovní podmínky, školské systémy
Citation
ISSN
ISBN