Energetické hospodářství v České republice. Obnovitelné zdroje energie, fosilní paliva.

Title Alternative:Energy economy in the Czech Republic. Renewable resources of energy, fossil firings.
Loading...
Thumbnail Image
Date
2008
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
Theme of this bachelor work deals with transition from present Fossil-Nuclear Energy system to lager energy utilization of Renewable Resources in particular in the Czech Republic. Transition, which is not only possible, but it is also exceedingly up-to-date. On the one hand stand aspects pointing to disadvantage of fossil sources, on the other hand stands Renewable Resources of Energy, which are basically inexhaustible and continue to renewing. I pointed out alarming after-effects in case of following on using fossil sources in such a measure as up to now and also the possibilities of Renewable Recources are described, in the Czech Republic and in relation with national economy and environment.
Téma BP pojednává o přechodu od dosavadního fosilně-jaderného energetického systému k většímu využití systému obnovitelných zdrojů energie, a to především na území České republiky. Přechod, který je nejen možný, ale rovněž nadmíru aktuální. Na jedné straně jsou aspekty ukazující v neprospěch fosilních paliv, na druhé straně obnovitelné zdroje energie, které jsou v podstatě navyčerpatelné a stále se obnovující.
Description
katedra: KPE;
Subject(s)
fossil fuel; renewable resources of energy; biomass; solar energy; energy economy;, hydroenergetics; wind energy; geothermal energy, fosilní paliva, obnovitelné zdroje energie, biomasa, sluneční energie, jaderná energie
Citation
ISSN
ISBN