Buněčná migrace na vlákenných materiálech

Loading...
Thumbnail Image
Date
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Abstract
Tato bakalářská práce se zabývá testováním námi vybraných materiálů. Konkrétně se jedná o nanovlákennou strukturu z polykaprolaktonu (PCL) vyrobenou na Technické univerzitě v Liberci a dermálního kožního krytu XeDerma, který byl použit jako materiál referenční. Testování proběhlo na základě toho, zda jsou výše zmíněné materiály vhodné k využití v regenerativní medicíně jako kandidáti tkáňových nosičů pro léčbu kožních poranění. V teoretické části budou popsány vybrané technologie tvorby tkáňových nosičů. Dále budou popsány kryty ran, proces hojení a princip tkáňového inženýrství. Experimentální část se bude zabývat především in vitro testováním. Jednat se bude především o zjištění, do jaké míry jsou buňky na těchto materiálech schopny adherovat, proliferovat a především migrovat.
This bachelor thesis focuses on testing of materials of our choice. These arein particular a nanofibrous structure of polycaprolactone (PCL) made at the Technical University in Liberec and a dermal wound dressing XeDerma, which was used as a referential material. Tests were done to find out if these materials are suitable to be used in regenerative medicine as candidates of scaffolds for treating skin injuries. In the theoretical part technologies, which can be used for scaffolds fabrication, will be described. The following chapter describes different types of wound dressings, process of wound healing and the principle of tissue engineering. The experimental part describes the in vitro testing. The thesis was mainly about finding out how the cells are able to adhere to these materials, how the cells proliferate and most importantly how the cells migrate on the chosen materials.
Description
Subject(s)
Tkáňový nosič, kůže, kryt na rány, proces hojení, meltblown, elektrostatickézvlákňování, Scaffold, skin, wound dressing, wound healing, meltblown, electrospinning
Citation
ISSN
ISBN