Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií

Permanent URI for this collection

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 5 of 3980
  • Item
    Program pro poloautomatickou analýzu obrazu
    Hartig, Jan; Chaloupka Josef, doc. Ing. Ph.D. :54794; Svoboda Přemysl, Ing. :54798
    Tato bakalářská práce se zaměřuje na problematiku zpracování a rozpoznávání obrazu a navrhuje systém pro poloautomatickou analýzu obrazu v jazyce Python. Práce se věnuje úvodu do oblasti zpracování a rozpoznávání obrazu, s důrazem na využití knihovny OpenCV. Navržený systém disponuje přívětivým uživatelským prostředím, které umožňuje interaktivní používání jednotlivých algoritmů. Klíčovým požadavkem je otevřenost systému pro budoucí rozšíření, což umožňuje snadné přidávání nových modulů pro další zpracování obrazu. Tímto způsobem práce přispívá k vytvoření flexibilního nástroje pro poloautomatickou analýzu obrazu s potenciálem pro další rozvoj a aplikace.
  • Item
    Robotická paže ovládaná lidskou rukou pomocí zpracování obrazu
    Rode, Anoop Mohan; Holada Miroslav, Ing. Ph.D. :54740; Cvejn Jan, doc. Ing. Ph.D. :65498
    This research presents an interdisciplinary methodology for the design, implementation and development of the robotic gesture control system integrating with computer vision, mechanical principles, and electronics circuitry. The interdisciplinary approach of the project involves the collaboration of mechanical, computer and electrical electronics domains. The circuit design architecture has generic components such as ESP32 WROOM32 Module and MG996R Servo Motor. This system architecture has been developed to obtain the precise angular control of servo motors with the help of PWM signals generated by the ESP32 module. The interfacing and configuration step of the ESP32 WROOM Module involves firmware development using Arduino IDE and leading communication with peripheral devices via UART protocol. Serial communication has been established between C++ running on ESP32 and Python script on Laptop. Computer Vision Algorithm allows us to detect and track the objects desired objects in footage. The Libraries used for gesture recognition by using MediaPipe & OpenCV Libraries. Over the pre-processed footage with the help of libraries, I have implemented a custom post-processing landmark detection technique for angular calculation via vector approach. The mechanical structure design and fabrication involves Modelling and 3D printing of the parts. After 3D printing involves the assembly of parts and calibrating with servo angular motion for operating precisely. The demonstrated methodology connects engineering principles with robotic control strategy to obtain a robust control algorithm using computer vision to operate finger movement precisely. This project can be the promising for the applications such as prosthetics Hands and HMI applications on unmanned fields.
  • Item
    LEGO bionická ruka
    Zázvorka, Michal; Koprnický Jan, Ing. Ph.D. :54923; Nečásek Jakub, Ing. Ph.D. :69277
    Tato bakalářská práce se zaměřuje na vývoj LEGO robotické ruky s využitím prvků z LEGO Mindstorms EV3. V úvodní části práce je představena problematika bionických rukou a výzvy spojené s jejich vývojem. Dále je prezentován projekt HACKberry, který slouží jako inspirace pro vývoj LEGO robotické ruky. Následuje představení tvorby Davida Aguilara, inženýra a tvůrce s vrozenou odlišností, který vytvořil funkční bionickou paži pomocí LEGO součástek. V hlavní části práce jsou detailně popsány použité prvky, včetně modulu EV3, servomotorů a senzorů. Dále je analyzována konstrukce LEGO ruky včetně popisu jednotlivých verzí. V následujících kapitolách jsou prezentovány možnosti řízení LEGO robotické ruky, včetně ovládání pomocí kostky, aplikace Mindstorms, programování v MicroPythonu a podpora pro programování v prostředí Android a iOS. Praktická část práce obsahuje vlastní program pro řízení LEGO robotické ruky, který je vytvořen v prostředí Mindstorms a využívá prvky z předchozích kapitol. Na závěr je prezentován celkový program práce a zhodnocení dosažených výsledků. Cílem této práce je představit komplexní pohled na vývoj LEGO robotické ruky a poskytnout inspiraci a informace pro další výzkum v oblasti bionických protéz.
  • Item
    Využití impedanční spektroskopie pro systémy uchovávání energie
    Šimon, Pavel; Mikeš Petr, doc. Ing. Ph.D. :61296; Pokorný Marek, Ing. Ph.D. :55016
    Práce je věnována studiu polymerních roztoků ligninu pomocí elektrochemické impedanční spektroskopie. Spektra ligninů jsou přepočteny z frekvenční domény na časovou pomocí metody distribuce relaxačních časů. Časová spektra jsou dále analyzovány pro různé frakce ligninů ze dvou odlišných zdrojů. Vyselektovaný roztok ligninu je zvlákněn a karbonizován. Je z něho zhotovena uhlíková elektroda. Z výsledných elektrod je sestaven superkapacitor a jeho vlastnosti jsou změřeny pomocí cyklické voltametrie. V dalším experimentu jsou tytéž uhlíkové elektrody dále modifikovány titanium oxynitridem s platinovými nanočásticemi a jsou vyhodnoceny jejich katalytické vlastnosti pomocí cyklické voltametrie.
  • Item
    Výroba nanovlákenných biodegradabilních materiálů technologií solution blow spinning a jejich testování pro in situ aplikace
    Chudobová, Ema; Kuželová Košťáková Eva, doc. Ing. Ph.D. :56823; Jenčová Věra, doc. Ing. Ph.D. :63504; Rampichová Michala, Mgr. :57796
    Tato diplomová práce je zaměřena na metodu solution blow spinning (SBS) pro budoucí použití přímého nanášení nanovlákenných krytů ran. V práci je uvedena analýza proudového pole za výstupem zvlákňovacího zařízení airbush, zvlákňování metodou SBS roztoků s benigními rozpouštědly a roztoků vodorozpustných polymerů. Dále byly vybrané materiály připravené metodou SBS testovány z hlediska biokompatibility in vitro. Následně byly studovány mechanické vlastnosti vybrané nanovláknné vrstvy. Výsledky ukázaly, že nejvyšších hodnot rychlosti dosahuje proud vzduchu za výstupem airbrushe ve středové části proudu. Roztoky s benigními rozpouštědly vykazují zvláknitelnost, avšak je třeba stále hledat vhodnější rozpouštědla a parametry daných roztoků. Zvláknitelnost vodných roztoků je ovlivnitelná relativní vlhkostí vzduchu. In vitro testování prokázalo biokompatibilitu vláken z roztoku 8% polykaprolaktonu v dichlormethanu nanesených metodou SBS přímo na hydrogely s buněčnou kulturou lidských tukových mezenchymálních stromálních buněk. Dle výsledných dat lze konstatovat, že metoda SBS je potenciálně vhodná pro využití v medicíně za předpokladu dalšího výzkumu.