Uplatnění agilních přístupů řízení v oblasti lidských zdrojů a znalostního řízení se zaměřením na specifika generace Y

Abstract
Dramatická narušení globálních dodavatelských řetězců spojená s pandemii COVID-19 zdůraznila strategický význam obchodní agility. Společnosti po celém světě implementují instrumentální a kulturní změny, aby urychlily svou agilní transformaci a uspěly tak v současném dynamickém a komplexním podnikatelském prostředí. Agilní metodiky řízení se z oblasti vývoje software dostávají do dalších odvětví a podnikových funkcí.Česká republika již agilitu ve velkém přijala. Řada automobilových společností úspěšně začlenila do svých provozních modelů Lean, Kanban a Scrum, které jsou základem agilní transformace.Předkládaná disertační práce pokládá za cíl ověřit možnost uplatnění agilních metodik ve vybraných automobilových podnicích v Libereckém a Středočeském kraji České republiky se zaměřením na specifika generace Y. Rozsah znalostí, aplikace, výhod a obav z používání agilních metodik jsou předmětem kvalitativního šetření realizovaného formou hloubkových rozhovorů s vedoucími pracovníky zkoumaných výrobců automobilového vybavení. Formou kvantitativního výzkumu, resp. dotazníkového šetření, byla zjišťována míra povědomí, praktického využití a preferencí zaměstnanců v oblasti agilních praktik. Zvláštní pozornost byla přitom věnována generaci Y, která se stává nejčetnější generací na trhu práce a vyžaduje odlišné prostředky motivace k dosažení úspěchů.Práce propojuje koncept agilního řízení s řízením lidských zdrojů, čímž utváří nový, originální úhel pohledu na předkládanou problematiku a obohacuje tak dosavadní vědecké poznatky. Přínosem práce je rozsáhlá rešerše českých a zahraničních zdrojů doplněná o výsledky vlastního výzkumu. Na základě primárních dat je navržen model přijetí vybraných atributů agilně řízených organizací s ohledem na preference generace Y. Společně se sadou doporučení pro úspěšnou adopci agilních metodik, je navržený model přínosem pro podnikovou praxi. Model je kladně hodnocen oslovenými HR odborníky z hlediska jeho uplatnitelnosti a přínosu pro automobilové prostředí.
The dramatic disruptions to global supply chains caused by the COVID-19 pandemic have emphasized the strategic importance of business agility. Companies around the world are implementing instrumental and cultural changes to accelerate their agile transformation and therefore succeed in the present dynamic and complex business environment. Agile management methods are expanding from the field of software development to other industries and corporate functions.The Czech Republic has already adopted agility on a large scale. A number of automotive companies have successfully incorporated into their operational models Lean, Kanban, and Scrum, which are the basis of agile transformation.The presented dissertation aims to verify the possibility of applying agile methodologies in selected automotive companies in the Liberec and Central Bohemian regions of the Czech Republic with a focus on the specifics of generation Y. The extent of knowledge, application, benefits, and concerns from the use of agile methodologies is the subject of qualitative research carried out in the form of in-depth interviews with executives of the investigated manufacturers of automotive equipment. In the form of quantitative research or questionnaire survey, the level of awareness, practical use, and employees' preferences in the field of agile practices was determined. Special attention was paid to generation Y, which is becoming the prevailing generation in the labor market and requires different means of motivation to achieve success.The thesis connects the concept of agile methodologies with human resources management, which creates a new, original view of the presented topic and thus enriches existing scientific findings. The contribution of the work is the extensive research of Czech and foreign sources supplemented by the results of own research. On the basis of primary data, a model of the adoption of selected attributes of agile-managed organizations with regard to the preferences of generation Y is proposed. Along with a set of recommendations for the successful adoption of agile methodologies, the proposed model is a benefit for business practice. The model is positively evaluated by HR experts in terms of its feasibility and contribution to the automotive environment.
Description
Subject(s)
agilita, agilní řízení, lidské zdroje, generace Y, COVID-19, automobilový průmysl, agility, agile management, human resources, generation Y, COVID-19, automotive industry
Citation
ISSN
ISBN
Collections