Canisterapie u dětí s autismem

Title Alternative:Canine-assisted Therapy of Autistic Children
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This thesis deals with the use of dog therapy to support the objectives of social rehabilitation and education of children diagnosed with autism. The paper is divided into two sections. The theoretical section contains an explanation of terms, including: Canine-assisted Therapy; therapy dogs; autism; current methods for working with autistic individuals in the Czech Republic; and the specifics of perception, communication and expressions of children with autism.The second section is empirical and includes a description of the technique observational - structured dog therapy created and used by the author, including results and impact this method achieved. The phenomenon of "spontaneous effects? of animals on children with autism is also validated, through questionnaires filled in by their parents. The methods used were: document analysis, interviews, observation, case studies.The aim of this paper is mainly to validate, in practice, the created technique of dog therapy for children with autism, to further define the structure of the technique, and to verifiy the technique?s results in achieving the objective of social rehabilitation of children with autism.
Bakalářská práce se zabývá problematikou využití canisterapie pro podporu naplňování cílů v sociální rehabilitaci a edukaci dětí s diagnostikovaným autismem.Práce je rozdělena do dvou základních částí.První, teoretická část, obsahuje vysvětlení pojmů, jako jsou zejména zooterapie, canisterapie, terapeutický pes, autismus, systémy práce s autisty v ČR v současnosti, specifika vnímání, komunikace a projevů dětí s autismem, apod.Druhá část je empirická a obsahuje popis techniky strukturálně-observační canisterapie, kterou autorka sestavila, aplikuje a sleduje její vliv. Ověřuje i existenci "spontánního" vlivu zvířete na dítě s autismem v rodinách, prostřednictvím dotazníků vyplněných rodiči dětí s autismem.Užitými metodami jsou: analýza dokumentů, dotazování, pozorování, kasuistika.Cílem bakalářské práce je zejména ověřit sestavenou speciální techniku canisterapie u dětí s autismem v praxi a podle ověřených výsledků šetření (tak, aby naplňovala cíle v sociální rehabilitaci dětí s autismem) a definovat její pevnou strukturu.
Description
katedra: KSS; přílohy: 1 CD; rozsah: 77
Subject(s)
zootherapy, canine-assisted therapy, therapy dogs, dog therapy-therapist, autism, asd, rehabilitation, communication, client, technique observational - structured dog therapy, zooterapie, canisterapie, terapeutický pes, canisterapeut, autismus, pas, rehabilitace, komunikace, klient, technika observačně-strukturální canisterapie
Citation
ISSN
ISBN