Posilování obchodních textilních značek

Title Alternative:Strenghtening of textile brands
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The theoretical part of this bachelor thesis deals with the history of marketing. The aim is to expalain a definition of branding, its parts and what we can achieve with this marketing activity. The theoretical part continues by describing of the purpse of the trade marks and how do they affect the corporate identity. A story of one of the biggest pioneers in marketing is described here. Practical part is dedicated to marketing research of shopping behavior.
Tato bakalářská práce se v úvodu zabývá historií a vývojem marketingových aktivit. Dále se věnuje definování a popsání brandingu, jeho prvkům a čeho je možné pomocí brandingu dosáhnout. Jsou zde popsány značky, jak fungují, k čemu slouží a jak mohou ovlivňovat jednotnou identitu společnosti. Dále je zde případová studie jednoho z největších marketingových průkpníků, Waltera Landora. Praktická část je věnována vlastnímu marketingovému průzkumu nákupního chování při výběru oblečení.
Description
katedra: KHT; rozsah: 47 s.
Subject(s)
branding, brand value, rating of brands, corporate identity, landor, branding, hodnota značky, hodnocení značky, firemní identita, landor
Citation
ISSN
ISBN