2019/1 - Natural Sciences and Technology
Permanent URI for this collection
ACC Journal, ročník XXV 2019/1
Recenzovali:
Ing. Darina Jašíková, Ph.D. - Technical University of Liberec Institute for Nanomaterials, Advanced Technology and Innovation (CxI) Czech Republic
Ing. Vojtěch Radolf, Ph.D. - The Czech Academy of Sciences Institute of Thermomechanics Czech Republic
Recenzovali:
Ing. Darina Jašíková, Ph.D. - Technical University of Liberec Institute for Nanomaterials, Advanced Technology and Innovation (CxI) Czech Republic
Ing. Vojtěch Radolf, Ph.D. - The Czech Academy of Sciences Institute of Thermomechanics Czech Republic
Browse
Browsing 2019/1 - Natural Sciences and Technology by Title
Now showing 1 - 8 of 8
Results Per Page
Sort Options
- ItemApplication of Mach-Zehnder interferometers for isolator shock trains(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2019-01-01) Takeshita, Taishi; Nakao, Shinichiro; Miyazato, YoshiakiSystém Mach-Zehnderova interferometru kombinovaný s vysokorychlostní kamerou se aplikuje na řetězec rázu („shock train“) konstantním přímém kanálu pro vyjasnění jeho nestabilní charakteristiky, kde je Machovo číslo 1,44, Reynoldsovo číslo je 4,97 x 107 m-1 a tloušťka hraniční vrstvy je 0,472 mm. Okamžitého dvojrozměrného hustotního pole v řetězci rázu je kvantitativně dosaženo s vysokým prostorovým rozlišením. Současný Mach-Zehnderův interferometrický systém se jeví jako účinný pro měření nestálé hustoty v rázově dominantních proudech v dvojrozměrném kanálu. Oscilační charakteristika každého rázu v rázovém řetězci je demonstrována výkonovou spektrální analýzou pole nestálé hustoty.
- ItemEfficient heating and cooling with borehole heat exchangers(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2019-01-01) Gerschel, Axel; Haack, Markus; Subramani, Prasanth; Stöckmann, Lukas; Schäfer, Thomas; Walter, Tom; Schütte, Tino; Krimmling, JörnNa pozadí stanovení energeticko-politických cílů představují tepelná čerpadla spojená se zemí slibnou technologii na zásobování budov termickou energií. Na odkrytí nevyužívaných potenciálů v povrchní geotermii jsou proto na Vysoké škole Zittau/Görlitz vyvíjeny optimalizační koncepty na zařízení geotermálních sond v kombinovaném topném a chladícím provozu. Hlavni zaměření výzkumu náleží úspoře primární energie, jakož i zlepšení prediktivních modelů pro návrh zařízení, zvláště s ohledem na vliv podzemních vod. Předmětem studie jsou také konstrukční a ekonomické aspekty systémů geotermálních sond.
- ItemThe experimental study of diffuser geometry for low pressure exhaust casing of steam turbine(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2019-01-01) Kalista, Robert; Kanta, Lukáš; Feldberg, LevVýkon posledního stupně LP části parní turbíny je silně ovlivněn efektivitou spodního výfukového pláště. Otáčení 90° v relativně krátké axiální vzdálenosti je hlavní příčinou ztrát a konstrukce difuzoru s nízkou ztrátou stále zůstává výzvou pro strojní inženýry. V tomto článku byly publikovány výsledky studií několika konstrukcí difuzoru výfukových plynů parodontu ŠKODA. Několik experimentálních měření bylo provedeno ve speciálním sektorovém modelu vzduchotechniky. Toto jedinečné zkušební zařízení umožňuje vizuální pozorování průtoku metodou Schlieren a vyhodnocení ztrátového koeficientu statického tlaku v difuzoru. Testovací zařízení umožňuje dosažení velmi vysokých (nadzvukových) rychlostí. Rozsah pozorovaných rychlostí byl od 30 do 360 m/s. Experimentální data z těchto měření jsou velmi užitečná, aby bylo možné předvídat ztráty výfukových plášťů během reálné činnosti parní turbíny v neupravených stavech. Bylo popsáno chování jednotlivých návrhů difuzoru.
- ItemFlow control around a circular cylinder by a small rod(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2019-01-01) Tsutsui, TakayukiV předchozích studiích bylo navrženo několik kontrolních metod pro tok kolem oblého tělesa. Jednou z takových metod je metoda nuceného opětovného přiřazení, což je typ separátního řízení smykové vrstvy, která používá malou tyč. Malá tyč je umístěna v optimální poloze na smykové vrstvě z kruhového válce, čímž se rozděluje smykovou vrstvu na horní a dolní část. Horní smyková vrstva je nesena a prodloužena malou tyčí, a spodní smyková vrstva se připojí a přilne k zadní straně válce. Za válcem se tvoří velká stojatá oblast. Tato metoda snižuje tah a vytváří zdvih a pomáhá řízení toku kolem oblého tělesa. Avšak fenomén nuceného opětovného připojení nastává pouze za určitých podmínek. Cílem této studie bylo objasnit polohu a průměr tyče potřebné pro nucené opětovné nasazení.
- ItemInvestigation of stimulated bag-breakup processes in laboratory modeling of wind-wave interaction(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2019-01-01) Kandaurov, Alexander; Sergeev, Daniil; Troitskaya, YuliyaLaboratorní experiment pro identifikaci mechanizmů tvorby kapiček pěny v mořské atmosférické hraniční vrstvě, kdy silný vítr odtrhne vodu z hřebene vln, byl prováděn na vysokorychlostním vlně IAP RAS. Hlavním mechanismem, který je odpovědný za tvorbu kapiček pěny, je fragmentace roztrženého vaku a drobné poruchy, které vznikají na rozhraní vzduch-voda pod silným větrem. Tato práce se soustřeďuje na zkoumání jednotlivých případů roztržení vaků, ke kterým došlo v suchém vysokorychlostním větru. Podrobnosti fragmentace roztržení vaků byly zkoumány kvalitativně a kvantitativně pomocí synchronizovaného multiperspektivního vysokorychlostního záznamu videa v radiografické konfiguraci.
- ItemLaser generated plasma followed by shocks and increasing cavitation bubble in a mini-glass tube(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2019-01-01) Schovanec, Petr; Garen, Walter; Koch, Sandra; Neu, Walter; Dančová, Petra; Jašíková, Darina; Kotek, Michal; Kopecký, VáclavBylo testováno mnoho typů mikrokapilár, čtvercových, kulatých a různých velikostí vnitřního průměru, ve kterých byla vytvořena kavitační bublina. Účelem těchto experimentů bylo sledovat rychlost rázové vlny těsně po počáteční kavitační bublině a odrazové vlny uvnitř i vně mikrokapilár. Hlavní metodou byla jiskra indukovaného limitu přehřátí kapaliny. Zde jsme použili metodu rozbití indukovanou laserem (LIB). Bylo popsáno nastavení kavitace, které ovlivňuje stabilitu a velikost bubliny. Pro snímání bublinek kavitace a rázové vlny jsme použili radiografické nastavení s kamerou. Byl pozorován časový vývoj rychlosti rázové vlny; rychlost počáteční rázové vlny uvnitř mikrokapiláry byla vyšší než rychlost rázu mimo mikrokapiláru.
- ItemNumerical simulation of aeroelastic effects for an airfoil with two degrees of freedom(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2019-01-01) Pátý, Marek; Halama, JanZvyšování výkonu parních turbín vede k návrhu nízkotlakých stupňů o velkém průměru, vyznačujících se dlouhými a tenkými lopatkami. Interakce pevných těles s prouděním může způsobit vibrace, které mají za následek sníženou životnost stroje kvůli únavě materiálu. Tato práce představuje matematický model interakce pevného tělesa s tekutinou, navržený za účelem zkoumání vibrací způsobených prouděním. Model je zde aplikován na zjednodušený testovací případ osamoceného profilu leteckého křídla. Model proudění je založen na Eulerových rovnicích v Arbitrary Lagrange-Euler formulaci, diskretizovaných metodou konečných objemů. Jeho validace je provedena prostřednictvím srovnání s experimentálními daty a s numerickými výsledky jiných autorů.
- ItemSloshing simulation of a tank oscillating towards multiple degrees of freedom by particle method(Technická univerzita v Liberci, Česká republika, 2019-01-01) Hibi, Shigeyuki; Yabushita, KazukiProblém nárazu nádrže je velmi důležitý ve fázi navrhování lodí LNG / LPG. Tento problém způsobuje impulzní zatížení lodních struktur a často je považován za nelineární. Za účelem správného odhadu těchto impulsních zatížení bylo provedeno mnoho studií jak pomocí experimentálních, tak i numerických přístupů. Tento výzkum se soustřeďuje na impulsní tlak na stěnu nádrže vyvolaný nucenými vícestupňovými oscilacemi. V předchozím experimentu se ukázalo, že nucené vícestupňové oscilace způsobují silnější impulzivní tlak ve srovnání s jednotlivými oscilacemi. V této studii je popsána numerická analýza metodou částic založená na technice konečných objemů pro simulaci výše uvedených jevů. Navrhovaná metoda částic se zdá být užitečná pro simulaci silného nelineárního jevu. Autoři srovnávají vypočtené výsledky časové historie tlaku s experimentálními výsledky.