Mexická komunita v Texasu a její jazyk

Title Alternative:Mexicans in Texas and their Language
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The following work is focusing on the problematic diverse varieties of Spanish in Texas. It´s divided in two parts. The theoretical part explains the history of the Spanish language in Texas, the general usage, the coexistence of English and Spanish, and briefly mentions the loss of Spanish. To conclude this first part, the Texas Spanish is divided into four varieties: spanglish, chicano, tex-mex, and pachuco. The second part is based on a proper investigation. The data was collected by means of questionnaires as well as three interviews done through Skype. Finally, there were commentaries of the questions constructed with examples of the participants´ remarks. The results reveal that the majority of participants are familiar with the meanings of spanglish or chicano, fewer knew the significance of tex-mex, and almost no one knew pachuco.
Práce se soustřeďuje na problematiku španělštiny a jejích variací v Texasu. Rozděluje se do dvou částí. V první, praktické je zmíněna historie španělštiny v oblasti Texasu, její všeobecné užití, soužití angličtiny a španělštiny a krátce i ztráta španělštiny. Ke konci této části je objasněno, co znamenají již zmíněné variace v Texasu: spanglish, chicano, tex-mex a pachuco. Ve druhé polovině práce je soustředěn vlastní výzkum. Data byla shromážděna pomocí krátkých dotazníků a rozhovorů využitím aplikace Skype. Na závěr se zadané otázky komentují pomocí příkladů z odpovědí účastníků. Výsledky ukazují, že většina dotázaných zná a již se setkala s výrazy spanglish a chicano, již méně osob vědělo, co znamená tex-mex a téměř nikdo neslyšel o variaci pachuco.
Description
katedra: KRO; rozsah: 54 (76 222 znaků, bez mezer)
Subject(s)
texas, variety, spanglish, chicano, pachuco, tex-mex, questionnaire, interview, texas, variace, spanglish, chicano, pachuco, tex-mex, dotazník, rozhovor
Citation
ISSN
ISBN