Začlenění problematiky ochrany lesních mravenců do výuky na 1. stupni

Title Alternative:Incorporation problems of wood ants protection in elementary level of primary school teaching
Loading...
Thumbnail Image
Date
2008
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The incorporation of forest ants protection problem into the first grade of primary schools. The main target of my diploma was to create a methodical handbook for children in the fourth and fifth class of primary schools. The thesis consists of the theoretical and practical part. The theoretical part contains the information on the life of ants and their natural and very benefical effect on forest ecosystems. The practical part is composed as a story with attached tasks helping to explore ant´life in an anthill.
Začlenění problematiky ochrany lesních mravenců do výuky na 1. stupni. Cílem mé práce je vytvoření metodické příručky pro děti 4. - 5. tříd na ZŠ. Práce se skládá z teoretické a praktické části. Teoretická část obsahuje informace o životě mravenců a o jejich přirozeném vlivu na lesní ekosystémy. Praktická část je koncipována jako příběh, ke kterému jsou přiloženy úkoly týkající se výzkumu života mraveniště.
Description
katedra: KPV; rozsah: 72 s.,1 s. obr. příloh
Subject(s)
arthropods, forest ants, ecosystem, ant colony, stone hill, formica, coniferous forests, natural monument, formica polyctena, swarming of ants, členovci, mravenec lesní, ekosystém, mravenčí kolonie, kamenný vrch, formica, jehličnaté lesy, přírodní památka, formica polyctena, rojení mravenců
Citation
ISSN
ISBN