Návrh marketingové strategie pro výrobek "Intelan" firmy ENROLL CZ spol. s r.o.

Title Alternative:Marketing strategy for the "Intelan" produced by ENROLL CZ LTD.
Loading...
Thumbnail Image
Date
2010
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The primary aim of this work is to suggest an appropriate marketing strategy solution for the product "Intelan", which is produced by Czech Company ENROLL CZ. The theoretical part deals with an introduction about the company and its products offered, characteristics of the "Intelan" product and its production technology. Further, an individual marketing strategy and marketing research is outlined. The practical part is focused on marketing strategy - questionnaire suggestions, filling, collecting and sorting the data from this marketing research. Further, the verification of acoustic insulation of "Intelan" is done and a proposal of marketing strategy followed by economic evaluation as well.
Tato bakalářská práce se zabývá firmou ENROLL CZ spol. s r. o., která působí na českém trhu a zařazuje se mezi výrobce tepelně izolačních a akustických materiálů především z celulózových vláken. Cílem práce je nalezení vhodné marketingové strategie pro zvolený výrobek "Intelan". V teoretické části je představena firma a její produkty, vlastnosti výrobku "Intelan" a technologie výroby. Dále jsou popsány typy marketingových strategií a možnosti marketingového průzkumu. Praktická část je změřena na sesbírání informací marketingovým průzkumem trhu, ověření vlastností akustické izolace a navrhnutí marketingové strategie. V závěru této části je provedeno ekonomické zhodnocení pro zvolenou marketingovou strategii.
Description
katedra: KHT; rozsah: 39 s. , 4 s. obr. příloh.
Subject(s)
heat and acoustic insulation, characteristics of insulation materials, production standards, wallpapers, marketing and sales promotion, tepelné a akustické izolace, vlastnosti izolačních materiálů, výrobní standardy pro izolace, tapety, marketingové strategie, podpora prodeje
Citation
ISSN
ISBN