Politické procesy 50. let - kauza Josef Veverka

Title Alternative:Political Trials in the 1950s - the Cause of Josef Veverka
Loading...
Thumbnail Image
Date
2012
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This thesis is discussing the person of Josef Veverka. The first part of this work is dedicated to general political processes, with a respect to the case of Milada Horáková, which was related to Veverka?s apprehension and his ensuing trial. Then, it is biographically described the period leading up to 1948. The second section deals with political processes of 1950 and 1954, where Veverka was sentenced. Consequently, it is also concentrating on extrajudicial persecution of the family and Veverka?s life after his release.
Tato bakalářská práce se zabývá osobou Josefa Veverky. První část práce se věnuje všeobecně politickým procesům, s přihlédnutím na případ Milady Horákové, jenž souvisel s Veverkovým zatčením a následným procesem. Dále je zde životopisně popsáno období do roku 1948. Druhá část práce je zaměřena na politické procesy z let 1950 a 1954, při nichž došlo k Veverkovu odsouzení. Následně se také věnuje mimosoudní persekuci rodiny a Veverkovu životu po propuštění.
Description
katedra: KHI; přílohy: 1 CD; rozsah: 81
Subject(s)
josef veverka, stráž severu, social democracy, political processes, extrajudicial persecution, juridical rehabilitation, josef veverka, stráž severu, sociální demokracie, politické procesy, mimosoudní persekuce, soudní rehabilitace
Citation
ISSN
ISBN