Značená vlákna

Title Alternative:Tracer fibres
Loading...
Thumbnail Image
Date
2008
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
Diplomová práce je rozčleněna do dvou celků - teoretického a experimentálního. Hlavním cílem teoretické části je především popis vnitřního uspořádání příze a s ním související existující i alternativní metodiky diagnostiky struktury příze zaměřené na značená vlákna. Následující kapitoly jsou orientovány na viskózové vlákno a proces jejich barvení především z důvodu použití těchto vláken pro experimentální část. V experimentální části je navrhován laboratorní přístup určený k popisu směrového uspořádání vláken v přízi. Tento přístup vychází z již známé metody pozorování značených vláken v přízi, je ale zaměřen na stanovení vhodného barevného odstínu pro viskózová vlákna (použitá jako značená vlákna) a určení vhodné imerzní kapaliny pro tato vlákna. Pro laboratorní přístup je navrženo a realizováno zařízení, které umožňuje sledovat trajektorii značeného vlákna ze dvou kolmých pohledů. Pomocí posuvného motorizovaného stolku mikroskopu je možné sledovat až cca 5 cm délky příze, což umožňuje analyzovat celou délku vlákna a nejen úseku, jak tomu bylo dříve [1]. V systému obrazové analýzy NIS Elements je provedena analýza obrazů značených vláken a to i vláken se smyčkami, kličkami apod. Na základě zpracování výstupů z obrazové analýzy programem MatLab je vytvořena 3D rekonstrukce vláken. Z vytvořené rekonstrukce vláken je vypočten koeficient zapředení pro 3D zobrazení, dříve pouze z 2D pohledu [2], [3], je vyšetřen průběh charakteristických úhlů {$\alpha$} a {$\beta$}, určen poloměr příze a procentuelní zastoupení vláken se smyčkami a háčky.
Graduation Thesis is divided in two parts - the Theoretical and the Experimental one. Main goal of the theoretical part is firstly description of yarn inner structure investigation and with its related existing or alternatively used methods of the fiber assembly description - focused on tracer fibres. Next chaptures are focused on the viscose fibres and colour operation especially from reason to use these fibres for experimental part. In the experimental part there is designed a laboratory approach destined for the yarn inner structure diagnose. This access comes from the knowen method of observing tracer fibres into yarn, but it is focused on the definition of the proper colour shade to the viscose fibres (used as tracer fibres) and definition of the immersion liquid for these fibres. For laboratory approach there is designed and realised a system, which allows to keep the track of tracer fibres trajectory for two vertical projections. With the use of a sliding motorised microscope stage it is possible to monitor the length of till 5 cm yarn, which allows to analyse the full length fibre and not only the segment, as it has been before [1]. In the system of image analysis NIS Elements there is made an image analysis of tracer fibres and also fibres with loops, nooses etc. Based on the outputs processed from the image analysis there comes a 3D reconstruction of fibres made by the computer programme MatLab. From the model of fibre reconstruction it is calculated a twist coefficient for the 3D projection, before available only from the 2D projection [2], [3], it is examined running of characteristic angles {$\alpha$} and {$\beta$}, it is established a semi-diameter of yarn and a percentual representation of fibres with loops and nooses.
Description
katedra: KTM; rozsah: 80 s., 5 s. obr. příloh.
Subject(s)
popis vnitřního uspořádání příze, metodiky diagnostiky struktury příze, pozorování značených vláken v přízi, imerzní kapalina, nové zařízení pro pozorování trajektorie značených vláken, analýza celé délky vlákna, 3d rekonstrukce vláken, charakteristické úhly {$\alpha$} a {$\beta$}, koeficient zapředení pro 3d zobrazení, poloměr příze, description of yarn inner structure investigation, used methods of the fiber assembly description, observing tracer fibres into yarn, immersion liquid, new system to keep the track of tracer fibres trajectory, analyse the full length fibre, 3d reconstruction of fibres, characteristic angles {$\alpha$} and {$\beta$}, twist coefficient for the 3d projection, semi-diameter of yarn
Citation
ISSN
ISBN