Projektování sportovních oděvů z pleteniny

Title Alternative:Sportwears Pattern Design Made from Knit
Loading...
Thumbnail Image
Date
2008
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This diploma thesis deals with sportwear pattern design made from knit. The first part contains background research on the topic of knitted garment construction followed by the size designation of knitted clothes. In the next chapter the mechanical properties of knitting are defined taking into account allowed limit of compression influence on human body. Subsequently analysis of known construction methodologies used for construction of sport knitt wear is carried out. Previously accquired information is used in the experimental part of the thesis, proposing suitable methodology for measuring knitted cloth mechanical characteristics allowing to define optimal adjustment constructional abscissa. In the end real product is made and goes through shape and medical evaluation to verify measured values.
Tato práce se zabývá problematikou projektování sportovních oděvů z pletenin. V první části je vypracována rešerše v oblasti konstrukčních postupů oděvů z pletenin. Dále je sledován velikostní sortiment výrobků z pletenin. V následující části jsou stanoveny mechanické vlastnosti pletenin s ohledem na přípustnou hranici kompresivního účinku na lidské tělo. Následně je provedena analýza dostupných konstrukčních metodik používaných pro konstruování sportovních oděvů z pletenin. Se získanými informacemi se práce přesunuje do experimentální části. Zde je navržena vhodná metodika měření mechanických vlastností pletenin pro stanovení optimálních přídavků ke konstrukčním úsečkám. Pro ověření naměřených hodnot je zhotoven konkrétní výrobek, který je podstoupen tvarovému a klinickému zhodnocení.
Description
katedra: KOD; přílohy: 1 CD ROM; rozsah: 78 s
Subject(s)
clothing made from knitting, sportwears, knitted cloth characteristics, sportwears garment construction, compression influence, adjustment constructional abscissa, oděvy z pletenin, sportovní oděvy, vlastnosti pletenin, konstrukce sportovních výrobků, kompresní účinky, přídavky ke konstrukčním úsečkám
Citation
ISSN
ISBN