Raná péče u dětí se zdravotním postižením

Abstract
Bakalářská práce se zabývala problematikou rané péče u dětí se zdravotním postižením. Cílem bakalářské práce bylo zmapovat oblast rané péče pro rodiny se zdravotním postižením, dostupnost a kvalitu rané péče z úhlu pohledu rodičů a dále zjistit, z jakých zdrojů se rodiče dětí se zdravotním postižením o možnosti využívání služeb rané péče dozvěděli. Práce byla rozdělena na část teoretickou, ve které bylo za použití uvedených odborných zdrojů popsáno a charakterizováno fungování rané péče, jednotlivé typy zdravotního postižení a metody práce, které se dají u dětí s jednotlivými typy zdravotního postižení využít.Druhou část bakalářské práce tvořila část empirická, která byla zpracována na základě vyhodnocení dotazníků, které byly získány od 35 rodičů dětí se zdravotním postižením, kteří v současné době využívají služby rané péče. Vyhodnocením jednotlivých dotazníků bylo zjištěno, že rodiče dětí se zdravotním postižením považují poskytované služby rané péče za dostupné a dostatečně kvalitní. Dále bylo zjištěno, že rodiče se o možnosti využívání služeb rané péče dozvídají nejčastěji na internetu a poměrně v malém procentu je jim tato informace sdělována ve zdravotnických zařízeních.Tato zjištění byla využita ke konkrétním navrhovaným opatřením. Byla by žádoucí větší informovanost lékařů, kteří se podílejí na primární diagnostice postižení u dítěte, a také rozšíření práce s rodinou. Právě lékaři by měli rodičům předat informaci o možnosti využívání služeb rané péče.
This bachelor thesis deals with issue of early intervention for children with disabilities. The aim of the thesis was to map the field of early intervention for families with disabilities, availability and quality of early intervention from the perspective of parents and to determine what sources inform parents of children with disabilities to benefit from early intervention services. Thesis is divided into a theoretical part in which we used mentioned expert sources to describe and characterize the functioning of early intervention, different types of disabilities and methods of work that can be used for children with various kinds of disabilities.The second part consists of the empirical part, which was prepared on the basis of the evaluation questionnaires, which had been obtained from 35 parents of children with disabilities, who had been currently using the service of early intervention. By the evaluation of the individual questionnaires it was found that parents of children with disabilities consider early intervention services affordable and of sufficient quality. Further it was found that parents are mostly informed through the Internet about the possibility of using early intervention and this information is being communicated to them in a relatively small percentage in medical facilities.These findings were used for specific proposed measures. It would be desirable to enhance awareness of physicians who participate in the primary diagnosis of a child, and also expansion of work with the family. They in particular should forward the information about the possibility of using early intervention to the parents.
Description
Subject(s)
raná péče, dítě s postižením, rodina, středisko rané péče, služby rané péče, zdravotní postižení, early intervention, child with disability, family, early intervention center, early intervention services, disability
Citation
ISSN
ISBN