Sportovní aktivity žáků se speciálními potřebami

Abstract
Bakalářská práce se zabývá sportovními aktivitami žáků s tělesným nebo mentálním postižením a žáků bez postižení. Cílem práce je zmapovat aktivity těchto skupin a zjistit míru motivace pro společné činnosti. Práce je také zaměřena na přínos pohybových aktivit pro oba zkoumané soubory, vzájemné interakce a to, jak vnímají jednotlivci společné sportování.Teoretická část práce zpracovává za pomoci odborných zdrojů východiska, která se vztahují k problematice jedinců s tělesným a mentálním postižením. Tato část práce je zaměřena na charakteristiku, dělení a specifické potřeby jedinců s hendikepem. Následně jsou popsány zájmové činnosti, jejich přínos a motivace osob pro tyto aktivity. Dále jsou zmiňovány trendy, cíle a obsah učení ve sportovní přípravě mládeže.Empirická část se zabývá průzkumem. Pro získání potřebných dat byla použita metoda kvantitativního průzkumu. Průzkumného šetření se zúčastnily dvě skupiny respondentů. V této části je uvedeno zpracování informací v rámci provedeného dotazníkového šetření. Získaná data byla zpracována, vyhodnocena a posloužila k zodpovězení průzkumných otázek.
The bachelor thesis deals with sports activities of pupils with physical or mental disabilities and pupils without disabilities. The aim of this work is to map the activities of these groups and find out the level of motivation for joint activities. The work is also focused on the benefits of physical activities for both groups, interactions and how individuals perceive joint sports. The theoretical part of the thesis elaborates, with the help of professional resources, the bases related to the problems of individuals with physical and mental disabilities. This part of the thesis is focused on the characteristics, division and specific needs of individuals with disabilities. Subsequently, interest activities, their contribution and motivation of persons for these activities are described. Trends, objects and content of learning in youth sports training are also mentioned. The empirical part deals with the survey. The quantitative survey method was used to obtain the necessary data. Two groups of respondents participated in the survey. In this section, information processing in the framework of the questionnaire survey is presented. The obtained data were processed, evaluated and used to answer the exploratory questions.
Description
Subject(s)
tělesné postižení, specifické potřeby, sportovní aktivity, zájmová činnost, motivace, physical disability, specific needs, sport activities, hobbies, motivation
Citation
ISSN
ISBN