Návrh funkčního řešení oděvu pro sportovní účely se zaměřením na jachting

Title Alternative:DESIGNING FUNCTIONAL SOLUTION OF YACHT SPORTSWEAR
Loading...
Thumbnail Image
Date
2012
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
Cílem diplomové práce Návrh funkčního řešení oděvu pro sportovní účely se zaměřením na jachting je navržení alternativního oděvu pro rekreační formu tohoto sportu. V první části práce jsou stanovena specifika a požadavky na oblečení určené pro sportovní účely a volný čas. Zmapována je situace na trhu z hlediska dostupných druhů oděvů a typů materiálů. Předmětem druhé části práce je navržení řešení oděvu včetně volby vhodných materiálů. Experimentální část je zaměřena na testování nového materiálu Prowell z hlediska jeho rozměrové stálosti a odolnosti tisku. Diplomová práce je završena výtvarným zpracováním návrhů a technickou dokumentací.
The aim of the thesis Designing functional solution of yacht sportswear is making a design of an alternative model for recreational form of this sport. The first part of the thesis deals with special characteristics and standards of the wear for sport and recreational activities. It also includes the description of the situation in the market from the point of view of available types of clothes and materials. The second part of the thesis concentrates on designing functional solution of yacht sportswear including the choice of suitable materials. The experimental part of the thesis is based on testing new material Prowell, especially its size stability and printing resistence. The final part of the thesis deals with the art solution of proposals and technical documentation.
Description
katedra: KOD; přílohy: 1 CD, 2 střihy; rozsah: 107 s. (97 739 znaků)
Subject(s)
jachting, prowell, župan, gore-tex, outdoor, sublimační tisk, yachting, prowell, bathrobe, gore-tex, outdoor, dye sublimation
Citation
ISSN
ISBN