Násobič krouticího momentu

Title Alternative:Torque Multiplier
Loading...
Thumbnail Image
Date
2012
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The thesis is focused on the issues of design and arrangement of gearbox with high gear ratio. The gearbox is designed for hand tightening technology-driven slat pneumatic motor. In the first part of the work search in Torque multipliers tightening technique is carried out. The second part deals with designing a suitable type of transmission. The third part contains the best solution of the structure of the transmission into a compact whole. The goal is to copy documents for the company DEPRAG CZ a.s.
Bakalářská práce je zaměřena na problematiku konstrukce a uspořádání převodovky s vysokým převodovým poměrem. Převodovka je určena pro ruční utahovací techniku poháněnou pneumatickým lamelovým motorem. V první části práce je provedena rešerše násobičů krouticího momentu v utahovací technice. V druhé části se zabýváme navržením vhodného typu převodovky. V třetí části je zpracováno nejvhodnější řešení uspořádání převodového ustrojí do kompaktního celku. Cílem práce je vyhotovení podkladů pro firmu DEPRAG CZ a.s.
Description
katedra: KTS; rozsah: 51
Subject(s)
planetary gear, cycloidal, harmonic drive, tightening unit, planetový převod, cykloidní, harmonické převodovky, utahovací jednotka
Citation
ISSN
ISBN
Collections