Hodnocení zpěvníků hudební výchovy pro 1. stupeň ZŠ

Title Alternative:Assessment of the singbooks for teaching music for the first five years of primary school
Loading...
Thumbnail Image
Date
2010
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The objective of the diploma thesis is the evaluation of the eligibility of the song-book use in the school music education, their comparison and evaluation. There are 10 available song-books for the music education in a basic school analyzed and evaluated in details. The song-books are evaluated according to personally determined criteria. There are possibilities mentioned in the work where you can gain anformation about new song-books and about their purchase. A part of the diploma work are hypothesis, questionnaires with evaluation which describe the situation about the usage of the song-books at school.
Cílem této diplomové práce je zjištění vhodnosti užití zpěvníků v hudební výchově, porovnávání zpěvníků HV a jejich hodnocení. Podrobně je rozebráno a hodnoceno 10 dostupných zpěvníků pro výuku hudební výchovy na 1. stupni ZŠ. Zpěvníky jsou posuzovány a hodnoceny podle osobně vytvořených kritérií. Jsou zde zmíněné možnosti, kde získat informace o nových zpěvnících hudební výchovy a o jejich koupi. Součástí práce jsou také hypotézy, dotazníky s vyhodnocením, které vypovídají o situaci s využitím zpěvníků na školách.
Description
katedra: KPV; rozsah: 70 s., 4 s. příloh dotazníky
Subject(s)
music, evaluation of the song-book, first five years of primary school, songs, hudební výchova, hodnocení zpěvníků, 1. stupeň zš, písničky
Citation
ISSN
ISBN