Hodnocení odolností a užitných vlastností textilií pro dětské kočárky

Title Alternative:Evalution of endurance and utility properties of fabric for baby carriage
Loading...
Thumbnail Image
Date
2010
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This thesis deals with classification of utility properties of textile materials that are intended for manufacture of baby carriages. The theoretical part gives a view into the history of baby carriages production and also to the legislation that is applicable for the products for children under age of three years. finally it offers an analysis of requested properties. The experimental part deals with laboratory measurement of selected utility properties focused on constancy and endurance of fabric during their utilisation. In conclusion, the thesis evaluates optimal material for baby carriages based on results of laboratory measurements.
Tato diplomová práce se zabývá hodnocením užitných vlastností plošných textilií, které jsou určeny pro výrobu dětských kočárků. Teoretická část nabízí nahlédnutí do historie výroby dětských kočárků, dále pak do legislativy, která se vztahuje na výrobky pro děti do tří let věku a nakonec nabízí analýzu požadovaných užitných vlastností. Experimentální část se zabývá laboratorním měřením vybraných užitných vlastností se zaměřením na stálosti a odolnosti textilií při jejich užívání. Na závěr diplomové práce je díky výsledkům laboratorního měření vyhodnocen optimální materiál pro dětské kočárky.
Description
katedra: KOD; přílohy: 2 CD; rozsah: 73 s., 6 s. příloh
Subject(s)
baby carriage, abrasive resistance, pilling, snagging, colour fastness, dětský kočárek, odolnost proti oděru, žmolkovitost, zátrhovost, stálobarevnost
Citation
ISSN
ISBN