Komunikační strategie firmy

Title Alternative:Communication strategy of a firm
Loading...
Thumbnail Image
Date
2010
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The main theme of this thesis is to propose a communication strategy of a firm "Gardening Bernát?, which specializes in the design and construction of gardens. The main objective is to analyze the existing customer communication and to propose its improvements. The basis for the elaboration of this theme, I got mainly from literature in Czech or in English and from the Internet. The very important source of information was regular discussions with the company owner ? Mr. Bernát and also some materials I have used while studying at the Technical University in Liberec. The thesis is divided into two successive sections. In the theoretical part, I focused on the definition of communication tools, the practical use of them is analyzed in the second part of this thesis. If the company owner would like to better understand to his potential clients he has a possibility to continue with recommended and designed specific qualitative research into target customer needs. That is also why is always the one of the chapters devoted to this method of qualitative research, in both theoretical and practical part.
Tématem diplomové práce je návrh komunikační strategie firmy ?Zahradnictví Bernát?, která se specializuje především na návrhy a realizace zahrad. Hlavním cílem je analýza stávající komunikace se zákazníky a návrhy zlepšení. Podklady pro vypracování tohoto tématu jsem získala především z odborné literatury jak v českém, tak anglickém jazyce a z internetu. Podstatným zdrojem informací pro mne byly pravidelné konzultace s majitelem firmy ? panem Bernátem a dále pak i některé materiály, které jsem použila při studiu na Technické univerzitě v Liberci. Diplomová práce je rozdělena na dva, na sebe navazující oddíly. V úvodní teoretické části jsem se zaměřila na definici jednotlivých komunikačních nástrojů, jejichž konkrétní využití aplikovatelné ve vybrané firmě je pak předmětem praktické části. Pokud by se majitel firmy chtěl hlouběji zabývat problematikou komunikace se svými potenciálními zákazníky, může pak dále provést doporučený a navržený konkrétní kvalitativní výzkum potřeb cílových zákazníků. Proto je jedna z kapitol jak v teoretické, tak i praktické části, věnovaná právě této metodě kvalitativního dotazování.
Description
katedra: KMG; rozsah: 93
Subject(s)
advertisement, direct marketing, communications strategy, communication tools, marketing communications, marketing research, public relations, sales support, website, direct marketing, komunikační nástroje, komunikační strategie, marketingová komunikace, marketingový výzkum, podpora prodeje, public relations, reklama, webové stránky
Citation
ISSN
ISBN