Navrhování a konstrukce střihů oděvů z elastických textilií

Title Alternative:Pattern projecting and pattern making for clothes made of strech fabrics
Loading...
Thumbnail Image
Date
2010
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This work deals with projecting of pattern making for clothes from strech fabrics. It mentions interesting techniques of pattern making of this clothes and some alternative methods of its mechanical properties measurement which are important for pattern making. Work compares this subjective methods with objective one and it shows their importance for modification of pattern for strech materials. When the pattern is made it isn´t only important the influence of mechanical properties, but it is influenced by diferences in processing, too. It is very specific and usually more difficult and more expensive, than the processing for nonstretch fabrics. In spide of it, stretch fabrics have properties which are important for producers and also for consumers and stretch fabrics are used many times than in the past. The main idea of my work is demonstrate the methodical process of projecting of pattern making clothes from stretch fabrics on some clothes.
Bakalářská práce se zabývá navrhováním konstrukce střihu pro oděvy z elastických materiálů. Práce upozorňuje na zajímavé metodiky konstrukce těchto oděvů a alternativní metody měření mechanických vlastností textilií, které jsou pro ni důležité. Zároveň nabízí srovnání uvedených subjektivních metod s objektivní metodou měření a uvádí spojitost naměřených hodnot mechanických vlastností s modifikací střihu. Při jeho konstrukci je důležité uvažovat nejenom o rozdílnostech způsobených vlivem vlastností materiálu, ale také o odlišnosti zpracování. U elastických textilií je velmi specifické a často složitější a finančně nákladnější než u materiálů, které lze označit za neelastické. Přesto jsou pro výrobce i spotřebitele jejich vlastnosti nenahraditelné a jejich použití je proto stále častější. Cílem práce je demonstrovat metodický postup pro navrhování a konstrukci střihu z elastických materiálů na vybraných oděvech.
Description
katedra: KOD; přílohy: 1 CD ROM; rozsah: 64 s., 46 s. příloh
Subject(s)
knit, stretch fabric, mechanical properties, stretchability, elasticity, pattern, pletenina, elastický materiál, mechanické vlastnosti, roztažnost, pružnost, střih
Citation
ISSN
ISBN