Google Earth a NASA World Wind - cvičebnice pro školy

Title Alternative:Google Earth and NASA World Wind - the Excercise Book of the GIS for Schools
Loading...
Thumbnail Image
Date
2009
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This diploma thesis analyses how Google Earth and NASA World Wind has been included in geography lessons, regarding the knowledge and skills of students and technical equipment at schools. The work contains ten thematic exercises which are supplemented with worksheets, data and methodological guidelines for teachers. The part of this thesis is also a practical verification of the selected exercises during geography lessons in elementary school and their assessments.
Diplomová práce se snaží analyzovat možnosti zařazení volně dostupných programů Google Earth a NASAWorld Wind do hodin zeměpisu s ohledem na vědomosti a dovednosti žáků a technické vybavení škol. Práce obsahuje deset tematických cvičení, které jsou doplněny pracovními listy, daty a metodickými pokyny pro učitele. Součástí práce je i praktické ověření vybraných cvičení v hodině zeměpisu na základní škole a jejich zhodnocení.
Description
katedra: KGE; přílohy: 1 CD, 1 Soubor cvičení k programu Google Earth a NASA World Wind, 1 Metodická příručka k souboru cvičení k programu Google Earth a NASA World Wind; rozsah: 80 s.
Subject(s)
google earth, nasa world wind, geographical education, worksheets, methodology, google earth, nasa world wind, geografické vzdělávání, pracovní listy, metodika
Citation
ISSN
ISBN