Futuristický návrh - sako

Title Alternative:The Futuristic Concept - Jacket
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This dissertation thesis is concerned with design and construction of "future" men´s jacket for disabled people on wheelchairs, so as they could look and feel better. In the thesis are defined historical periods for men´s jacket, includes measuring persons and statistical evaluation importantly for model adjustments of basic male construction men´s jacket. In fine of this thesis are introduce construction dissimilarities, design and technology of men jacket for people that fit the disabled.
Diplomová práce si dala za cíl navrhnout a zkonstruovat "futuristické" pánské sako pro osoby, které jsou trvale upoutány na ortopedický invalidní vozík tak, aby se v oděvu dobře cítili a vypadali. V práci jsou stručně charakterizovány historická období zaměřená na pánská saka, dále práce obsahuje měření osob a statistické vyhodnocení, potřebné pro modelovou úpravu na základním střihu pánského saka. Závěrem této studie jsou uvedeny konstrukční odlišnosti, návrh a technologie zpracování pánského saka pro osoby s TP.
Description
katedra: KOD; rozsah: 64 s.
Subject(s)
handicap, construction of jacket for disabled people, dynamic proportion, statistics, technological documentation, handicap, konstrukce pánského saka pro osoby s tělesným postižením, dynamický rozměr, statistika, technologická dokumentace
Citation
ISSN
ISBN