Podpora prodeje ložního prádla se speciálními úpravami pro alergiky

Title Alternative:Sales promotions of linen with the special preparations that are designed for allergic people
Loading...
Thumbnail Image
Date
2006
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
Cílem této bakalářské práce je provést marketingový výzkum zájmu zákazníků o ložní prádlo se speciálními úpravami pro alergiky. Zjistit, zda lidé o produktu mají dostatečné informace a znají ve svém městě prodejnu, kde se dá tento produkt koupit. Dále zhodnotit nabídku a poptávku v daném regionu. Také je nezbytné provést průzkum lidí, kteří jsou alergičtí. Kolik jich je v této oblasti? A na základě dotazníků vyhodnotit získané informace, navrhnout strategii prodeje zaměřenou na {\clqq}běžného`` zákazníka. Strategie by měla vést ke zvýšení prodeje těchto výrobků.
The aim of this bacholor´s work is to realize a marketing research on interest of customers about the linen with the special preparations that are designed for allergic people. And find out whether people have sufficiency of information and if they know a shop where is possible this product buy in their town. Then offer and enquiry analysis of this product in given region. There is necessary to realize a research on allergic people. How many are them in this area? Based on a marketing questionnaire to evaluate data. And suggest a sale strategy that is intent on {\clqq}common`` customer, accordance with execution of research. This strategy should lead to increase in selling the product.
Description
katedra: KHT; rozsah: 41 s., 7 s. příloh
Subject(s)
alergie, ložní prádlo, podpora prodeje, tiba a.s, vlákno tencel, allergy, linen, sales promotions, tiba a.s, fibre tencel
Citation
ISSN
ISBN