Reklama v dopravních prostředcích Dopravního podniku města Liberce, a. s.

Title Alternative:Transit advertising of DPML
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This graduation thesis is focused on advertisement spaces, which are provided to hire by Transport Company of the town of Liberec. It describes each space, analyses prices and researches their occupancy. It asseses perceived advertisements in public transport by using marketing research. Goal of this study is to evaluate situation of provided advertisement spaces and to suggest resolution to Transport Company with obtained results. These results are supposed to help Transport company to increase sales and make the advertising department more effective. Suggestion of marketing communication and resolution of scheme of occupied spaces are the results of this study. Another goal is partial analyses, which could become fundamental for other researches.
Diplomová práce je zaměřena na reklamní plochy, které k pronájmu poskytuje Dopravní podnik města Liberce, a. s. Popisuje jednotlivé plochy, analyzuje ceny a zkoumá jejich obsazenost. Pomocí marketingového výzkumu hodnotí vnímání reklamy v městské hromadné dopravě. Účelem práce je zhodnotit situaci poskytovaných reklamních ploch a díky získaným výsledkům navrhnout dopravnímu podniku řešení, která by mu pomohla zvýšit prodej a zefektivnit práci reklamního oddělení. Výsledkem je návrh marketingové komunikace a řešení zobrazení obsazených ploch a také dílčí vyhodnocení jednotlivých analýz, která by se mohla stát základním kamenem dalších výzkumů.
Description
katedra: KMG; rozsah: 83 s.
Subject(s)
price, marketing research, urban public transport, occupancy, advertisement, advertising space, cena, marketingový výzkum, městská hromadná doprava, obsazenost, reklama, reklamní plocha
Citation
ISSN
ISBN