Analýza rizik spojených s provozováním horolezectví na skalách

Title Alternative:Analysis of hazard connected with pursuit of rocky climbing activities
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This bachelor thesis provides an overview of the risks associated with rock climbing.The thesis is divided into two parts: the first describes the creation and development of freeclimbing, the history of belay techniques, familiarization with various disciplines andclassifications, and basic equipment. The second deals with a description of accidents andcasualties associated with the sport. Materials provided by the Czech MountaineeringAssociation (CHS) support the claims found within. This body of work concludes with waysto avoid making mistakes when climbing.
Bakalářská práce přináší přehled možných rizik při lezení na skalách. Je dělena na dvěčásti, první popisuje vznik a vývoj volného lezení, historii jistících technik, seznamuje sdělením disciplín a klasifikací, a v neposlední řadě se základním vybavením. Druhá část prácese věnuje úrazovosti, zde jsem vycházel z materiálů poskytnutých Českým horolezeckýmsvazem (ČHS). V závěru práce je upozorněno na nejčastější chyby a na možnosti jak jimpředcházet.
Description
katedra: KTV; přílohy: CD; rozsah: 65 s.
Subject(s)
climbing, analysis of hazard, the history of belay techniques, horolezectví, analýza rizik lezení, historie jisticích technik
Citation
ISSN
ISBN