Využití luminiscenčních materiálů v textilních aplikacích

Title Alternative:Use of luminescent materials in textile applications
Loading...
Thumbnail Image
Date
2012
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
Obsahem této práce je studium použití luminiscenčních pigmentů na froté výrobky. Teoretická část se zabývá pojmem luminiscence a jejími druhy, použitím luminiscenčních materiálů a metodami nanášení pigmentových barviv na bavlnu. Dále jsou v práci uvedeny metody měření luminiscence. V experimentální části je popsán postup navrženého experimentu pro rovnoměrné nanesení luminiscenčních pigmentů na bavlněnou přízi a použité přístroje, na kterých byl experiment následně měřen. Výsledky měření jsou uvedeny v tabulkách a grafech. V závěru práce jsou okomentovány výsledky experimentu a reálnost využití navrženého vzorku vyhasínáním luminiscence s ohledem na dobu expozice a s ohledem na spektrální distribuce použitého světla.
The content of this work is to study the use of luminescent pigments for terry products. The theoretical part deals with the concept of luminescence and its species, the use of luminescent materials and methods of applying pigment dyes on cotton. Then there are the methods the luminescence measurements. The second part describes the procedure of the experiment designed to evenly painted cotton yarn and used the device on which the experiment was subsequently measured. Measurement results are presented in tables and graphs. In the conclusion of the experiment results are commented and suggested the use of realistic sample luminescence extinction with respect to exposure time and to the spectral distribution of the light used.
Description
katedra: KHT; rozsah: 73 s
Subject(s)
- luminiscence, vyhasínání, pigmentová barviva, elektromagnetické záření, barevné spektrum, - luminescence, extinction, pigment dyes, electromagnetic radiation, color spectrum
Citation
ISSN
ISBN