Mobilní řešení informačních systémů pro podporu prodeje obchodních zástupců

Title Alternative:Mobile solution of information system for supporting sellsmen's sells activities
Loading...
Thumbnail Image
Date
2006
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This graduation thesis is dealing with mobile solutions of companies' information systems for sales support field staff, especially business representatives. First of all, there is defined CRM system, its need for companies, its treats, its progress and its importance for business. In the next step I´m focusing on mobile solutions in view of users. After this I´m describing mobile solutions which are offered on the market. At the end it shows a concept of mobile solution, which should be used to create a specific solution for specific company with the minimum modifications.
Tato diplomová práce se zabývá mobilním řešením informačního systému firem pro podporu terénních pracovníků, a to především obchodních zástupců. Nejprve je popsán systém CRM, jeho potřeba pro firmy, jeho úskalí a vývoj. Následně se zaměřuji již na mobilní řešení IS, konkrétně na požadavky uživatelů. Další částí mé práce je popis mobilních řešení IS nabízených na trhu. Nakonec uvádím koncept mobilního řešení, který by měl sloužit pro tvorbu již konkrétního řešení, pro konkrétní firmu, s minimálními úpravami.
Description
katedra: KIN; rozsah: 73
Subject(s)
information system, crm, mobile solution, field staff, sales representative, informační systém, crm, mobilní řešení, terénní pracovník, obchodní zástupce
Citation
ISSN
ISBN