Zátažná pletenina v interiéru

Title Alternative:Weft knitwork in interior
Loading...
Thumbnail Image
Date
2008
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
Má práce s názvem Zátažná pletenina v interiéru je postavena na myšlence vytvořit funkční a zároveň netradiční bytový doplněk v podobě posuvných dílů z pletené textilie, určených k zastínění a dekoraci oken do jakéhokoli interiéru. Využití nalezne i jako zajímavý předěl či zástěna v bytě. Kontrast, barevné odlišení a variabilita jsou nosné body celé kompozice. Inspiraci jsem nalezla v přírodě.
My project calls weft knitwork in interior. It is based on an idea to create a functional and also unusual home interior. It is introduced in a form of moving parts from knitting textile. It is recommended to use for shading and window´s decoration in any type of interior. It also could be used like an interesting dividing line or a curtain in a home interior. The contrast, colourful diffraction and variability are main points of all composition. Im found inspiration in nature.
Description
katedra: KDE; přílohy: 1 CD, vzorník; rozsah: 37s.
Subject(s)
zátažná pletenina, bytová textilie, japonská stěna, barvy, variabilita, weft knitwork, soft furnichings, japan wall, colours, variability
Citation
ISSN
ISBN