Surrealismus - kolekce dámských a pánských oděvů

Title Alternative:SURREALISM - THE COLLECTION OF LADIES' AND GENTLEMEN'S CLOTHINGS
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This bachelor work named ?Surrealism? contains the endless possibility of games and searching. The painting in this european artistic tendency is very rich and inspirative. Paintings of the czech painter Toyen or german painter Max Ernst offer wide scale of colours, shapes, concepts together with ideas and areas wich can be worked with without any limits. Their work is full of fantasy and they are linked to reality but also enriched by their own worlds in which we are allowed to enter. The inspiration for creating of my own clothing collection came especially from these two great authors but not only from them. My collection focuses on playing with shapes, styling, zip-fastereners and materials which were selected based on comfortability for using in real life. The main goal of the work is to bring energy, entertainment and shapes from the paintings to the fashion collection and free it from the banality. To bring something remarkable to banal. The collection should be functional, extravagant but also provocative.
Bakalářská práce s názvem ?Surrealismus? v sobě skrývá nekonečnou možnost her a hledání. Malířství v tomto evropském uměleckém směru je nesmírně bohaté a inspirativní. Obrazy české malířky Toyen či německého malíře Maxe Ernsta nabízejí širokou škálu barev, tvarů, pojetí a současně myšlenek a obsahů, s kterými je možno neomezeně pracovat. Jejich díla jsou plná fantazie propojené s realitou a zároveň okořeněná o jejich vlastní světy, do kterých nás chtějí vpustit. Převážně z fantazií těchto dvou světových autorů, ale nejen od nich, byla čerpána inspirace k vytvoření mé oděvní kolekce. Ta je zaměřená na hru s tvary, střihy, zdrhovadly a materiály, které byly vybírány na základě pohodlnosti pro běžné nošení. Cílem celé práce je přenést energii, vtip a tvary z obrazů do oděvní kolekce a osvobodit ji tak od všednosti. Dát všednímu nevšední. Kolekce by měla být funkční, extravagantní ale zároveň i provokující.
Description
katedra: KDE; přílohy: 1 CD; rozsah: 63
Subject(s)
surrealism, denim, fashion collection, ideas, asymmetry, width, surrealismus, denim, oděvní kolekce, myšlenky, asymetrie, volnost
Citation
ISSN
ISBN