Marketingová pozice gelových pracích prostředků

Title Alternative:Marketing position of the gel laundry detergents
Loading...
Thumbnail Image
Date
2012
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The aim of this bachelor thesis is an assessment of the marketing position of selected gel detergents used for washing of colored clothes. These detergents are available to regular consumers on the Czech market. The gel detergents are compared with classical powdered detergents using technical standards for washing ability - assessment. Washing detergents are also compared from the point of view of their influence on washed textiles, colourfastness to washing of two different materials is assessed. In conclusion, marketing research focused on practical experience of customers (end users) is presented and also global assessment of washing ability and efficiency.
Cílem této bakalářské práce je marketingově posoudit pozici vybraných gelových pracích prostředků používaných k praní barevného prádla, které jsou běžně dostupné spotřebitelům na českém trhu. Práce si rovněž klade za cíl porovnat tyto gelové prací prostředky s klasickými práškovými prostředky a vyhodnotit prací účinnosti vybraného vzorku pracích prostředků dle příslušných technických norem. Prací prostředky jsou hodnoceny i s ohledem na poškozování praného materiálu, tj. je hodnocen vliv na stálost v praní u dvou zvolených bavlněných tkanin. Na závěr je vyhodnocen marketingový průzkum, který zjišťoval praktické zkušenosti spotřebitelů ohledně praní a používaní pracích prostředků a celkové vyhodnocení pracích prostředků na základě porovnání kvality praní a jejich ceny.
Description
katedra: KHT; přílohy: 1 CD ROM; rozsah: 63
Subject(s)
detergent, washing, clothes, stain, efficiency of washing, colourfastness to washing, strategy of marketing, marketing research, product lifecycle management, prací prostředek, praní, prádlo, skvrna, účinnost praní, stálost v praní, marketingová strategie, marketingový výzkum, životní cyklus výrobku
Citation
ISSN
ISBN