Možnosti výroby objemných zvukově pohltivých materiálů

Title Alternative:Possibilities of production of bulky sound absorptive materials
Loading...
Thumbnail Image
Date
2010
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
This thesis deals with study of sound-absorptive properties of the fibrous layer of fibre compound that is created by the meltblown technology and electrospinning. The introductory part is a summary of theoretical findings on principles of sound absorption of various materials in context with their structure. The practical part deals with development of a fundamentally new sound-absorptive material and determination of the sound absorption coefficient of the fibrous layer in dependence on varying parameters. The resulting part is about evaluation of influence of various parameters on the sound absorption coefficient.
Tato diplomová práce se zabývá studiem zvukově pohltivých vlastností vlákenné vrstvy ze směsi vláken vytvořených technologiemi meltblown a elektrostatického zvlákňování. Součástí práce je úvodní část, která je souhrnem teoretických poznatků o principech pohlcování zvuku různých materiálů v souvislosti s jejich strukturou. Praktická část se zabývá vývojem principiálně nového zvukově pohltivého materiálu a stanovením činitele zvukové pohltivosti vlákenných vrstev v závislosti na jejich měnících se parametrech. Výsledkem je pak vyhodnocení vlivu různých parametrů na činitel zvukové pohltivosti.
Description
katedra: KNT; přílohy: 1 CD; rozsah: 65 s., 12 s. obr. příloh.
Subject(s)
sound absorption coefficient, meltblown, electrospinning, činitel zvukové pohltivosti, meltblown, elektrostatické zvlákňování
Citation
ISSN
ISBN