Vliv sociální pozice na vzdělávání Romů

Title Alternative:Influence of Social Position on Education of Roma Community
Loading...
Thumbnail Image
Date
2011
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Technická Univerzita v Liberci
Abstract
The bachelor thesis called "Influence of Social Position on Education of Roma Community" deals with the relationship between the education of the Roma community and its social position with regard to the concept of the so-called culture of poverty. The thesis is concerned with the concept of educational institutions in the Roma perspective. Finally, this bachelor thesis focuses on the barriers of our educational system and solutions to this problem.
Bakalářská práce "Vliv sociální pozici na vzdělávání Romů" pojednává o vztahu mezi vzdělaností u romského etnika a její sociální pozicí s ohledem na koncept tzv. kultury chudoby. Zaměřuje se na pojetí vzdělání v tradiční romské kultuře a dalších vzdělávacích institucí v romské perspektivě. Dále upozorňuje na bariéry, které jsou vytvářeny v našem exkluzivně založeném vzdělávacím systému a v neposlední řadě se zaměřuje na možná řešení této problematiky.
Description
katedra: KFL; přílohy: 1 CD ROM; rozsah: 43 s.
Subject(s)
roma community, education, social position, integration, majority, minority, romové, vzdělávání, sociální pozice, integrace, majorita, minorita
Citation
ISSN
ISBN